sivilce tedavisi sonrası cilt bakımı..

Öncelikle merhaba , ben 2 aydïr sivilce tedavisi görüyorum Yağlı bir cildim var doktorun da bana önerdiği tedavi şöyle yüz temizleme jeli ardından tonik ve son olarak ise sivilce kremi Tonik alkollü olduğu için galiba nedenini pek anlayamadım ama yüzüm aşırı derecede kurudu nemlendirici kullanmak istedıgimdede zaten yağlı bir cildin var nemlendirici ye gerek yok diye birçok yanıt aldım Nemlendirici kullanmalı mıyım ? kullanmalıysam hangi nemlendirici yi kullanmalıyım ( 18 yaşına girdim )
Ayşe G. - 20 Yaşında - Afyonkarahisar
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Yağlı ciltlerin en sıkıldığı konu gün içinde cildin parlaması, gözeneklerin açık olması ve makyajın uzun süre kalmamasıdır. Fazla yağı yok etmek için sürekli cildini sert ürünlerle yıkar, yağlandırıyor diye nemlendirici kullanmaz...

İşte bunları yaptığı sürece de cilt daha da yağlanır ve gözenekleri daha da açık hale gelir.

Neden mi?

·         Çünkü yağ, agresif yöntemlerle yok edildikçe salgı bezleri tahrik olur, deri savunmasız kaldığını düşünerek iki misli yağ salgılamaya çalışır. Bu salgıyı dışarı çıkartabilmek için de gözenek açılmak zorunda kalır. Bunu sürdürdükçe de yağlanmayla baş edemezsiniz.

·         Yağlı ciltlerin de nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltler için üretilmiş su bazlı bir nemlendirici ile yağ/su dengesini kurarsınız. Suyu dengelenen cildin yağı da ayarlanmış olur.
Yaş söz konusu bile değildir. 
Yağlanma ve sivilcelenme ergenlik ile başlar. Dolayısı ile bakım da ergenlik ile başlayabilir.

Yani aldığınız yanıtlar tamamen yanlış. Bu yanıtların bir kozmetik uzmanı tarafından söylendiğine inanmak dahi istemiyorum. Eğer böyle ise tabii..

 *Yağlı cildin irsi olduğu gibi, stres ile de doğrudan bağlantılı olduğunu unutmayın.

 *Temizlikte jel kullansanız bile, yağlı ciltler için özel üretilmiş az alkollü toniklerle cildin yağ fazlasını alın. Sıhhî olan budur.

 *Gündüz kreminizi seçerken hem nem dengesini korumasına, hem yağ salgı bezlerinin salgısını dengelemesine, hem de fazla yağ salgısını gün içinde emiyor olmasına önem verin.
 
 *Güneş, yağ salgı bezlerini tahrik eden bir faktördür. Tıpkı fazla alkollü kozmetikler gibi. Siz yağı şiddetli bir ürün ile yok ettikçe, yağ bezleri daha çok çalışır. Yüzünüzü güneşten koruyan kremler seçin. Yani güneş koruyucu..
 
 *Yağ salgısı fazla olan ciltlerde su dengesi de bozulduğundan su tüketmeye gayret edin.

 *Yağlı ciltliler nedense gece kremini sevmezler. (Neyseki siz kullanıyorum diye işaretlemişsiniz. İnşallah doğru kremdir.) 
Oysa salgının normale çekilmesini sağlayan aktif maddeleri gece hücreleriniz onarılırken yapmanız mümkündür. Gece kreminiz aynı zamanda iltihaplanmaları da en aza indirecek ve sabahları daha az yağlı bir ciltle uyanacaksınız. (Asya sarmaşığı, adaçayı, aynısefa, atkuyruğu, gül, ceviz yaprağı, limon gibi arındırıcı ve iltihaplanmayı önleyici bitki özlerinden sıkça yağlı cilt kozmetiklerinde kullanılır.)
 
 *Haftada iki kez \'peeling\' yapın. Ardından, yağlı ciltler için üretilmiş, ölü hücreler ve gözenekleri temizleyen maskelerden kullanın. (Peel off denilen, jel halinde üretilmiş ve kuruduktan sonra soyularak çıkarılan maskeler sizin için idealdir. Ancak yağ salgısını emen kil ve kaolin içeriği olanları da tercih edebilirsiniz.) Tercihen banyo sonrası maskeyi uygulayın. 
Eğer gözenekleri sıkılaştıran bir maske kullanacaksanız, önce mutlaka arındırıcı ile (Peeling) ölü hücre tabakasını atın, sonra gözenekleri sıkılaştırın. 
İki çeşit maskeyi ardı ardına da kullanabilirsiniz.

 *Yaz aylarında cildiniz güneşin uyarıcı etkisiyle daha çok yağlanabilir. Maske uygulamasını haftada 3 güne çıkarabilirsiniz. İki gün killi, bir gün arındırıcı etkili olanı kullanabilirsiniz. Sonbaharda ve ilkbaharda yağlı ciltler için \'kür\' olarak kullanılan ampul ve serumlardan bir seri uygulayarak mevsim geçişlerinde cildinizi sağlıklı ve pürüzsüz tutabilirsiniz.

 * Eğer kullanıyorsanız, yğsız, sıvı fondöten kullanın. Gün içinde yağ salgısını emerek cildi mat tutan nişasta içerikli pudralardan edinin.
 
 *Sivilceleri sıkmayın. Çünkü tıkalı olan gözenek sıkıldığında yan dokuya da mikrobu sıçratır, tek bir sivilceden aynı bölgeye onlarcasını daha yaymış olursunuz. Sivilceyi cilt uzmanının tedavi etmesine izin verirseniz gözenek kanalının zedelenmeden tedavi görmesini sağlarsınız. Evde kullandığınız antibiyotikli dermo kozmetiklerin etki süresini de kısaltmış olursunuz.

Not: Günlük Bakım Kremi aynı zamanda 30 SPF içerir.
Bu yüzden ayrıca güneş koruyucu yazmadım.
Dermo Expert Anti Akne Kremini gece kullanın.

Sevgiler..
 

Önerilen Ürünler

2
225,00 ₺ 450,00 ₺
Cildi ölü deriyi arındırıcı peeling
Kampanyalı
8
235,00 ₺ 470,01 ₺
Gözenek sıkılaştırıcı ve nemlendirici
Kampanyalı
1
119,50 ₺ 239,00 ₺
Karma Yağlı ve akneli ciltler için
49,90 ₺
Yağlı ciltlere özel parlama karşıtı krem
70,00 ₺
Papatya suyu sizi rahatlatırken tahriş olmuş cildinizi besler
55,00 ₺ 64,99 ₺
Canlandırıcı arındırıcı