sivilce ve izi..

Merhaba,

23 yaşındayım Ergenlik dönemimde sivilce sıkıntısı çekmedim Ancak son 3-4 senedir sivilce sorunuyla ugrasmaktayım Önce çene ve çevresinde kapalı komedonlar cogunlukta olmak üzere sivilcelerim ve yanaklarımda tek tük cıkan sivilcelerim vardı Ancak son 7-8 aydır çenemdeki sivilceler azalmasına rağmen yanaklarımı sivilce bastı diyebilirim (gönderdiğim fotoğrafta yüzümde kapatıcı ve makyaj oldugu icin cok net görülmeyebilir) Özellikle sağ yanağımda bir çizgi şeklinde sıra olarak sivilce var ve sivilcelerim geçmiyorlar Geçseler bile izleri kalıyor ve koyu renk halini alıyorlar Yüzüm kırmızı-kahverengi sivilce izleriyle doldu Hatta normalde hiç olmamasına rağmen son birkaç sivilcem çukur şeklinde iz bıraktı Alnımda da az da olsa kapalı ve büyük komedonlar var Şu anda cyrene tonik ve temizleyicisini kullanıyorum Nasıl bir cilt bakım rutini edinmem ve hangi ürünleri kullanmam gerekir? teşekkürler
Burcu D. - 24 Yaşında - İstanbul
Işık Uyanıkoğlu LilaKutu Güzellik Uzmanı

Merhaba,

12-13 yaşından itibaren ergenlikte cildin aşırı yağlanmaya başlaması normal. Çünkü hormonal bir değişim içindesiniz ve bu da deri salgılarını etkiliyor. Hormonal değişim 26-27 yaşında bir düzene girecek. Doğru bakım yaparsanız ergenlik dönemindeki bu yağlanma ve sivilcelenme sorununu en az hasarla atatırsınız. Sistemli şekilde her sabah ve akşam temizlemek ilk işinizdir. Ama \'iyi\' bir temizleyici ile temizlemek! Çünkü yağı çok kazıyan kimyasallarla yıkarsanız yağ salgısı tahrik olur ve ertesi güne daha fazla yağlanma yapar.

Yağlanmadan rahatsız oluyorsunuz, sabah uyandığınızda bir gecede yüzünüzde peydahlanan bir sivilceye hayretle aynada bakıyorsunuz ve onu yok etmek için sivilceyi sıkıyorsunuz!

İşte büyük savaş başladı! Siz sivilcelerle oynadıkça bir yandaki gözeneğe de sıçramasına sebep oluyorsunuz. Bu savaşın galibi olmanız için cilt bakımınızı disiplinle sürdürmelisiniz. Bir gün sürüp bir gün sürmemek gözenek içinde üreyen bakterilerle savaşta maalesef başarılı olmuyor.

Sivilce, siyah nokta, yağlanma

Bu üç sorunun \'üçü de\' yağlanmanın artışından oluşuyor. Temizler ve yağ salgısı kremle kontrol altına alırsanız sivilcelerin oluşacağı ortamı yok ediyorsunuz. Kirlerin gözenek içinde yağla birleşmesi siyah noktaları oluşturur. Düzenli temizlik ve haftada 2 kez yağ emici maskelerle bunu da kontrol altına alırsınız.

Eğer sivilceler dipleri köklü kırmızı ve derin bir hal almışsa sorunu bir dermatologla çözmeniz gerekir. Akne bakterilerin sebep olduğu bir sorundur.

Sabah ve akşam, makyaj yapsanız da yapmasanız da mutlaka yağlı ve sivilceli ciltler için üretilmiş bir temizleyici ile yüzünüzü köpürtüp, durulayın. 
Köpürtmek için yağlı ciltler için üretilmiş konjac bitki süngerlerinden kullanırsanız mini bir peeling yaparak sivilceye sebep olan \'gözenek ağzının tıkanmasını\' önleyecektir.
Bu işlemi yaparken aktif sivilcelerin üzerine getirmeyin.

Ardından antiseptik özellikleri olan yağ salgısını dengeleyen bir tonikle silin. 

Aktif sivilcelerin olduğu yerlere lokal bir \'sivilce kurutucu\' sürün. Bu tip ürünler çıkmaya başlayan sivilceyi söndürür. Çıkmış olanları kısa sürede kurutur.

Yağ salgılarını gün içinde kontrol altına alacak olan nemlendiricinizi sürün.

Haftada iki kez, tercihan banyo çıkışı cildiniz buharla iyice yumuşamışken, önce konjac süngerle cildinize masaj yapın. Ardından maskenizi uygulayın.
Maskeyi duruladıktan sonra mutlaka tonikleyin, ardından nemlendiricinizi sürün.

Henüz çok gençsiniz düzenli bakımla sorunlarınız tek tek çözüme ulaşacaktır. Lütfen ihmal etmeyin.
Ürün önerilerimi de alt kısma ekledim.

Sevgilerle


Önerilen Ürünler

115
75,00 ₺
20-35 yaş arası tüm ciltlerde yenilenmiş göz çevresi için
15
95,00 ₺
Karma, yağlı ve akneli ciltler için
14
95,00 ₺
Anti bakteriyel formülasyona sahip düzenleyici ve netleştirici tonik
28
42,50 ₺
Genç, yağlı ve sivilceli ciltler için temizleme süngeri
4
105,00 ₺
Akneli ciltler için arındırıcı bakım
1
65,01 ₺
Akne oluşumuna karşı hızlı etki
26,50 ₺
Akneli ciltler için arındırıcı cilt bakım maskesi