Sorunlu Cilt..

Merhaba, ben çok ince ve sorunlu bir cilde sahibim Yüzümde ve özellikle göz altlarımda damarlarımı yer yer görebiliyorum ve bu göz altı morluğuna yol açıyor Sadece gözelerimin altı değil, tam olaral etrafı kahverengi Henüz 21 yaşında olmama rağmen de kaz ayakları ve bir takım mimik çizgileri çok bariz belli olmakta Yer yer kahverengi güneş ve akne lekeleri var ve ayva tüylerinden dolayı da oldukça rahatsızım Hassas ve akneye meyilli bir cildim olduğu için nasıl bir cilt rutini izlemem gerektiğine ve cilt hasarlarımı gidecebileceğime karar veremedim
Merve A. - 22 Yaşında - Ankara
Işık Uyanıkoğlu LilaKutu Güzellik Uzmanı

Merhaba,

12-13 yaşından itibaren ergenlikte cildin aşırı yağlanmaya başlaması normal. Çünkü hormonal bir değişim içindesiniz ve bu da deri salgılarını etkiliyor. Hormonal değişim 26-27 yaşında bir düzene girecek. 

Doğru bakım yaparsanız ergenlik dönemindeki bu yağlanma ve sivilcelenme sorununu en az hasarla atatırsınız. Sistemli şekilde her sabah ve akşam temizlemek ilk işinizdir. Ama \'iyi\' bir temizleyici ile temizlemek! 
Çünkü yağı çok kazıyan kimyasallarla yıkarsanız yağ salgısı tahrik olur ve ertesi güne daha fazla yağlanma yapar.

Yağlanmadan rahatsız oluyorsunuz, sabah uyandığınızda bir gecede yüzünüzde peydahlanan bir sivilceye hayretle aynada bakıyorsunuz ve onu yok etmek için sivilceyi sıkıyorsunuz!

İşte büyük savaş başladı! Siz sivilcelerle oynadıkça bir yandaki gözeneğe de sıçramasına sebep oluyorsunuz. Bu savaşın galibi olmanız için cilt bakımınızı disiplinle sürdürmelisiniz. Bir gün sürüp bir gün sürmemek gözenek içinde üreyen bakterilerle savaşta maalesef başarılı olmuyor.

Sivilce, siyah nokta, yağlanma

Bu üç sorunun \'üçü de\' yağlanmanın artışından oluşuyor. Temizler ve yağ salgısı kremle kontrol altına alırsanız sivilcelerin oluşacağı ortamı yok ediyorsunuz. Kirlerin gözenek içinde yağla birleşmesi siyah noktaları oluşturur. Düzenli temizlik ve haftada 2 kez yağ emici maskelerle bunu da kontrol altına alırsınız.

Eğer sivilceler dipleri köklü kırmızı ve derin bir hal almışsa sorunu bir dermatologla çözmeniz gerekir. Akne bakterilerin sebep olduğu bir sorundur.

Ergenlikte cilt bakımının sırasıyla 4 aşaması:

Sabah ve akşam, makyaj yapsanız da yapmasanız da mutlaka yağlı ve sivilceli ciltler için üretilmiş bir temizleyici ile yüzünüzü köpürtüp, durulayın. Köpürtmek için yağlı ciltler için üretilmiş konjac bitki süngerlerinden kullanırsanız mini bir peeling yaparak sivilceye sebep olan \'gözenek ağzının tıkanmasını\' önleyecektir.

Ardından antiseptik özellikleri olan yağ salgısını dengeleyen bir tonikle silin. 

Aktif sivilcelerin olduğu yerlere lokal bir \'sivilce kurutucu\' sürün. Bu tip ürünler çıkmaya başlayan sivilceyi söndürür. Çıkmış olanları kısa sürede kurutur.

Yağ salgılarını gün içinde kontrol altına alacak olan nemlendiricinizi sürün.

 Haftada iki kez, tercihen banyo çıkışı cildiniz buharla iyice yumuşamışken, önce konjac süngerle cildinize masaj yapın. Ardından yağ emen, killi dengeleyici bir maske uygulayın.
Maskeyi duruladıktan sonra mutlaka tonikleyin, ardından nemlendiricinizi sürün.

Hassas, ince yapıda bir cilt tipiniz olduğu için de size öncelikle organik içerikli ürünlerden oluşan bakım reçetesi hazırladım. Henüz çok gençsiniz, düzenli olarak bakımınızı uygularsanız cildinizdeki tüm sorunlar çözüme ulaşacaktır.

SevgilerleÖnerilen Ürünler

17
95,00 ₺
Arındırıcı ve canlandırıcı cilt bakım peelingi
3
135,35 ₺
Ödüllü Kırışık torbalanma ve nemsizliği giderici göz jeli
1
135,35 ₺
Arındırıcı besleyici yenileyici rahatlatıcı yüz maskesi
1
170,00 ₺
Hassas ve neme ihtiyaç duyan ciltler için
1
65,01 ₺
Akne oluşumuna karşı hızlı etki