tıkalı gözenekler

Merhaba ben 18 yaşındayım yanaklarım normal/kuru t bölgem ve özellikle burnum çok yağlı sabah akşam uygun bir temizleyici ile temizliyorum ve kil maskesini aksatmamaya çalışıyorum ama gözeneklerim hala çok geniş ve dolu Siyah noktalarım geçiyor yavaş yavaş ama yanaklarımda bir sürü yağ flementi var ve geçiremiyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum
Sudenaz S. - 20 Yaşında - Şanlıurfa
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

İri gözenek ya da gözeneklerin gittikçe belirgin hâle geliyor olması yaygın cilt sorunlarından biridir. Genellikle yağlı ve karma ciltlerde daha sık görülen ve kolay oluşabilen iri gözenek sorunu, kuru ve normal ciltlerde çeşitli faktörlere bağlı olarak nadiren görülür.

Gözeneksiz cilt yoktur. Gözenekler insan vücudunda alt katmanların da nefes alabilmesi için bedenimizde yer alan görünmesi oldukça zor minicik deliklerdir. Hava almak için burun deliklerine ne kadar ihtiyacımız varsa, cilt sağlığı için de gözeneklere o kadar ihtiyacımız var.

Temizleme hataları, kendine uygun ürün kullanmamak, bol kimyasallı ürünler ile temasta olmak, çevresel faktörler, yaz-kış güneş kremi kullanmamak gözeneklerin zaman içinde irileşmesine sebep olur.

Gün boyu yüzünüzde olan krem, fondöten ya da çevresel faktörleren gelen kirler, haftalık peeling yapılmadığı taktirde, zaman içerisinde gözeneklerin tıkanmasına sebep olur.

Günlük (sabah/akşam) temizliğin dışında, haftada bir /iki cilt yapınıza uygun bir peeling kullanın.
Maskenizi daha sonra yapın.
İşlem sonrası mutlaka alkolsüz bir tonik kullanın. 
Karma cildinize yağ bazlı değil su bazlı krem kullanın.

Yağ bezelerini (kapalı komedon)sıkmak cildin tahriş olmasına neden olurken aynı zamanda kurtarıcı bir çözüm olmayacaktır. Yağ bezesine sürekli el teması ile dokunmak ve sıkmaya çalışmak enfeksiyon oluşmasına neden olabilir.

Yoğun komedon oluşumunda dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Üst deride biriken ölü hücrelerin oluşturduğu örtü gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delinir ve komedonlar tek tek, ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak çıkartılır. Temizlik sonrası antiseptik bir solüsyonla deri temizlenir ve maske uygulanır. Sonrasında kullanacağınız temizleyici ve nemlendiricileri düzenli kullanmanız yenilerinin oluşumunu engelleyecektir. Sırtta ve yüzde olan komdeonlar için aynı yöntem uygulanır.

Sevgler..
 

Önerilen Ürünler

7
134,00 ₺
Normal ve karma cilde özel 24 saat etkili nem desteği
1
109,00 ₺
Karma ve yağlı ciltler için yüz yıkama kremi, peeling ve maske bir arada
Kampanyalı
59,19 ₺ 74,00 ₺
Gözenek sıkılaştırıcı, sağlıklı görünüm sunan tonik