tıraş sonrası tahriş..

Merhaba, ben her gün tıraş oluyorum ama tıraş sonra yüzümde kızarıklıklar ve sivilceler oluyor, yüzüm için ne kullandıysam çok işe yaramadı ve suratımda sivilce lekeleri var hiç geçmiyor Yani sizden istediğim bana hem tıraşdan dolayı olan tahriş için hemde sivilcelerim ve sivilce izlerim için birşeyler önermeniz şimdiden teşekkürler
Kürşat K. - 21 Yaşında - Ordu
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Hem sakal hem yağlı ciltle uğraşmak gerçekten zordur ve özenli bir hijyen ister.

Sivilceli ve akneli ciltlerin tıraşı iltihabı yayar. Sakalı anti bakteriyel veya ilaçlı şampuanlarla yıkamanız, tıraştan sonra ve gece uyumadan önce yağ dengeleyici anti akne bir ürün veya direkt ozonlu yağ kullanmanız gerekir. 

Sakın eau de toilette, kolonya, alkol gibi yakıcı ve kurutucu yanlış kozmetikler sürmeyin. Doğru ürün seçiminiz cildinizi besleyecek ve dinlendirecektir.

Hassas cildiniz varsa hassasiyet yatıştırıcı (alkolsüz) toniklerden after shave olarak kullanabilirsiniz.

Sabah tıraşlarından sonra mutlaka bir koruyuculu nemlendirici losyon kullanmalısınız. Yağlıca ciltler için yağsız jel nemlendiriciler ve akışkan balsamlar sizin için üretilmiştir.

Bu gün boyu nem dengesini sağlayacak, hem de cildi yumuşak tutacağından kurumuş gözenekler ve kıl dönmesi sorununuz yok olacaktır. Hassas derisi ve batıkları olan erkekler cilt bakımına dikkat ederlerse kıl çıkışlarını düzenleyebilirler.

Nem ve yağ dengesi sağlıklı kurulmuş, gün içinde biriken kirlerden geceleri düzenli arındırılmış ve besleyici kozmetik kullanmış bir ciltte de sakal ile ilgili hiçbir sorun kalmayacaktır.

Sık tıraş oluyor ve cildi dinlendirmek istiyorsanız bunu gündüz yapın. Akşam tıraş olup yattığınızda, yastığa sürten kıllar cildinizi tahriş edebilir. Biliyorsunuz hücreler de kıllar da gece yenilenirler. 

Çoğu erkek, acele süren yaşam içinde sabahları yolda makine ile kuru kuruya tıraş oluyor. Bu şekilde tıraş olarak, zamanla kıl sağlığını da kıl dönmelerini de, cilt tahrişlerini de kendiniz oluşturursunuz.

Cildin suyla teması her zaman iyidir. Sulu makine kullanabilirsiniz ama her seferinde deride kalan sabun içerikli örtüyü de yine suyla durulamak, mutlaka yeni kıl çıkışında sivilce ve kıl dönmesini oluşturacak kuruluğu bir nemlendirici balsam ile önlemek şartıyla...

Haftada bir gün ölü hücrelerden arındırıcı bir peeling, ardından da maske yaparak hem yağ salgılarını dengelersiniz hem de siyah nokta oluşumunu engellemiş olursunuz.

Maske seçerken eğer sivilce oluşumuna müsait bir cildiniz varsa kil, kaolin içerikli ve antiseptik etkisi de olan ürünlerden yana tercihinizi kullanın. Eğer deride kalınlaşma hissediyorsanız soyularak çıkartılan maske de seçebilirsiniz. Maskeleri tıraş edilmiş cilde uygulamanız gerektiğini unutmayın.

Sinekkaydı tıraş sorun çıkarır mı?

Çıkarır. Tek seferde kılı almak, aynı bölgeyi tekrar tekrar kazımamak daha iyidir. Sinekkaydı tıraş kıl dönmelerine, kanamalara, iltihaplanmaya sebep olabilir.

Özel bazı günler için yapılırsa dahi mutlaka uzman bir elde, buharla yüz derisi yumuşatıldıktan sonra, ardından antiseptik bir kozmetik ve yumuşatıcı krem kullanılarak yapılmalıdır. Sinekkaydının ardından sürülen her türlü alkollü kozmetik, kıl köklerini ve deri yüzeyini olumsuz etkiler. Unutmayın, “bir” seferde ve “ters almadan” tıraş size sorunsuz bir cilt verir.

(Sık tıraş sakalı sertleştirir, kılı kalınlaştırır ama “fazlalaştırmaz” günde iki kez tıraş olan hevesli genç erkeklere duyurulur. Bekleyin, nasılsa hormonal yapı tamamlandığında sakalınız sık ve kalın kıllardan oluşacaktır.)

Sakalı çıktığı yöne doğru almak gerek. Ters alınırsa kılı çıktığı yönün tersine zorlarsınız, kanamalar olur. Her kanama, derinin onarılması için yoğun çalıştığı bir bölge oluşması demektir. Mikroplara açık bir alan oluşturursunuz.

Ozon yağları size en uygun yenileyicidir. Argan ve shea yağlı saf kremler de kurtarıcı olacaktır. 

Önerilerim altta..

Sevgiler...


Önerilen Ürünler

Kampanyalı
1
60,00 ₺ 66,00 ₺
Güne pürüzsüz bir başlangıç için
1
147,50 ₺ 162,50 ₺
Tıraştan sonra taze bir cilt için
1
125,00 ₺ 137,51 ₺
Erkeklere özenli bakım
Kampanyalı
1
82,51 ₺ 165,00 ₺
Karma Yağlı ve akneli ciltler için
Kampanyalı
59,50 ₺ 119,00 ₺
Yağlı ciltler için doğal sabun