aşırı yağlanma, iri gözenek..

Cildimde sivilcelerden kalan çok fazla gözenek var roaccutane ilacını kullandıktan sonra sivilce problemim yok denecek kadar azaldı fakat saç diplerimde sivilceler çıkmaya başladı ayrıca cildimdeki gözeneklerin dışında çok fazla yağlanma oluyor saç diplerimde de oluyor haliyle ve bu gözenekler alnımda burnumda ve yanaklarımda hatta şakaklarımla çeneme doğru bile varlar ayrıda burnumda ve göz altlarımda siyah noktalarda çok fazla 3 seans lazer tedavisi gördüm fakat pek etkili olmadı artık bunlara krem vb ürünlerle ilgilenmek istiyorum önerileriniz nedir şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim
Barın H. - 23 Yaşında - Antalya
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Cildin üzerinde onun doğal kremini oluşturan bir örtüden vardır. Ter ve yağ bezlerinin salgıları bu tabakayı oluşturur. Bu tabaka sizi alerji risklerinden ve çevre kirliliğinden korumak için vardır. 

Medeniyetin getirdiği kirler, stres ve aşırı baharatlı, yağlı yiyecekleri fazlaca tüketmek de bu salgıları tetikler. Yaşadığınız bölgenin ikliminin sıcak olmasının da yağ salgısının dengesini etkilediğini unutmayın. 

İri gözenek ya da gözeneklerin gittikçe belirgin hale geliyor olması yaygın cilt sorunlarından biridir. Genellikle yağlı ve karma ciltlerde daha sık görüiür.

Yağın cilt yüzeyine açıldığı yer gözeneklerdir. 
Gözenekler, dış dünyadaki kirli hava nedeni ile tıkanır ve yağ salgısı dışarı atılamaz ve tıkaç oluşturur ve gözeneği genişletir.
Ayrıca hava ile okside olarak da siyah nokta oluşturur. 
Bu da sivilce dediğimiz olguya sebep olur. 
Yağ ifrazatının yavaşlatılması için ciltteki su miktarını da arttırmak gerekir.
Temizlikte hırpalayıcı ürünler kullanılmazsa ve yağ salgısını su bazlı ürünler ile düzenli olarak dengelerseniz kendiliğinden daralır. 

En önemli detay: Gözeneksiz cilt yoktur. Gözenekler insan vücudunda alt katmanların da nefes alabilmesi için bedenimizde yer alan görünmesi oldukça zor minicik deliklerdir. Hava almak için burun deliklerine ne kadar ihtiyacımız varsa, cilt sağlığı için de gözeneklere o kadar ihtiyacımız var.

***Cilt bakım rutini sabah/akşam temizleme ile başlar.
Yağlı ciltlerde genelde sabun, jel yada köpük kullanılır.

***İkinci adım Toniktir. 
Temizleyiciden kalan kalıntı varsa ki genelde bu kalıntılar gözeneklerde birikir- derinlere ulaşıp onları arındırır. Gözenekleri temizlenen cilt sıkılaşmaya müsaittir dolayısıyla cildinizin çevresel kirlilikten daha az etkilenmesini sağlar.

Cildin en çok ihtiyacı olan \'yağ-nem\' dengesini korumada mükemmel bir aracıdır. Yağ-nem dengesi korunmayan ciltler, parlama ya da sivilce gibi sorunlar yaşayabilir.

Cildinize değen musluk suyunda bulunan klor ve diğer kimyasallar, cildin ph'ını ve yağ-nem dengesini bozmada etkilidir. Tonik, suda bulunan klor ve diğer kimyasalların negatif etkisini yok eder.  

Tüm negatif etkilerden arınan cilt sağlıklı, ışıl ışıl ve pürüzsüz görünür sonraki adımlara hazır hale gelir. 
Böylece nemlendiriciniz daha kolay emilir, etkilerini de daha çabuk hissedersiniz. :)

Güneş, yağ salgı bezlerini tahrik eden bir faktördür. Tıpkı fazla alkollü kozmetikler gibi. Siz yağı şiddetli bir ürün ile yok ettikçe, yağ bezleri daha çok çalışır. 

***Yağlı ciltliler nedense gece kremini sevmezler. Oysa salgının normale çekilmesini sağlayan aktif maddeleri gece hücreleriniz onarılırken yapmanız mümkündür. Gece kreminiz aynı zamanda iltihaplanmaları da en aza indirecek ve sabahları daha az yağlı bir ciltle uyanacaksınız. (Asya sarmaşığı, adaçayı, aynısefa, atkuyruğu, gül, ceviz yaprağı, limon gibi arındırıcı ve iltihaplanmayı önleyici bitki özlerinden sıkça yağlı cilt kozmetiklerinde kullanılır.)
 
Yüzünüzü güneşten koruyan SPF' li kremleri rutin bakımınızdan eksik etmeyin.

Yağ salgısı fazla olan ciltlerde su dengesi de bozulduğundan su tüketmeye gayret edin.
 
***Haftada iki kez \'peeling\' yapın. Ardından, yağlı ciltler için üretilmiş, ölü hücre temizleyen ve gözenekleri temizleyen maskelerden kullanın. 

***Yağ salgısını emen kil ve kaolin içeriği olanları da tercih edebilirsiniz.) Tercihen banyo sonrası maskeyi uygulayın. Eğer gözenekleri sıkılaştıran bir maske kullanacaksanız, önce mutlaka arındırıcı ile (Peeling) ölü hücre tabakasını atın, sonra gözenekleri sıkılaştırın. İki çeşit maskeyi ardı ardına da kullanabilirsiniz.
Siyah noktalar ve iltihaplanan tıkanan gözenekler, siz peeling + maskeyi düzenli kullandıkça azalacak ve zamanla yok olacaktır.

Siyah noktaları sıkarak çıkarmak uzmanlık isteyen bir iştir. Basınçla gözenek içerisinden siyah noktayı çıkarırken dokuya zarar verebilir, alt tabakadaki kılcal damarı kanatabilir, yok yere yeni bir sivilceye zemin hazırlayabilirsiniz.
 
Yaz aylarında cildiniz güneşin uyarıcı etkisiyle daha çok yağlanabilir. Maske uygulamasını haftada 3 güne çıkarabilirsiniz. İki gün killi, bir gün arındırıcı etkili olanı kullanabilirsiniz. 

NOT:
Akneye meyilli ciltler, ansızın çıkan sivilce muzdaripleri Çay Ağacı yağını ve Çay Ağacı içerikli kozmetikleri yanınızdan ayırmayın. Antibakteriyel ve dezenfektan özelliği olduğundan akne ya da sivilce gibi cilt sorunlarının oluşumunu engelliyor. Ansızın bir sivilceniz çıktıysa ya da çıkar gibiyse minik bir pamuk yardımıyla lokal olarak sivilce üzerine uygulamanız; oluşmasını engelleyecek ya da oluşan sivilceyi hızlıca kurutacaktır.

Saç diplerinde çıkan sivilceler için örneğin...

Bitki alerjilerine karşı, herhangi bir bitkisel yağ kullanmadan önce mutlaka cildinizin küçük bir alanında denemenizi ve herhangi bir ürün ya da bitki kullanımında kızarıklık, kaşıntı, tahriş yaşarsanız doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Önerilerim altta..

Sevgiler..

Önerilen Ürünler

6
62,30 ₺
Arındırıcı ve canlandırıcı yüz peelingi
Kampanyalı
49,90 ₺ 84,00 ₺
Mat, donuk cilt için vitamin dolu maske
49,90 ₺ 84,00 ₺
Ölü deri ve parlama karşıtı maske
135,00 ₺
Rosacea'lı, karma, yağlı ve geniş gözenekli cilt tipleri için
1
63,72 ₺
Antioksidan içeriğiyle akne, siyah nokta ve lekelere karşı savaşır
1
95,00 ₺
Ciltteki sebumu dengeler, siyah noktaları derinlemesine temizler