Yağlı cilt

Yağlı bir cilt tipim var İri gözeneklerim mevcut Çok küçük sivilcelerim oluşuyor Düzenli olarak temizleyici ve tonik kullansam da yağ sorunuma çözüm bulamıyorum Yağ sorunum bir tabaka oluşturuyor ve cildim aşırı parlıyor yüzümde Cildim yağlı olmasına rağmen nemsiz ve çok gergin cildim var Fikrimce kullandığım ürünlerdeki kimyasallar cildimi daha çok yıpratıyor Sorunlarıma çözüm olacak temiz içerikli ürünlere ihtiyacım var
Tuğçe K. - 23 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Cildin üzerinde onun doğal kremini oluşturan bir örtüden vardır. Ter ve yağ bezlerinin salgıları bu tabakayı oluşturur. Bu tabaka sizi alerji risklerinden ve çevre kirliliğinden korumak için vardır. Bazı hormonal değişiklikler, medeniyetin getirdiği kirler, stres ve aşırı baharatlı, yağlı yiyecekleri fazlaca tüketmek de bu salgıları tetikler. Yaşadığınız bölgenin ikliminin sıcak olmasının da yağ salgısının dengesini etkilediğini unutmayın. Yağın cilt yüzeyine açıldığı yer gözeneklerdir. Bunların dış etkilerle kirlerden tıkanması, yağ salgısının çıkamayacağı bir tıpa oluşturur ve bu da sivilce dediğimiz tıkanıklığa sebep olur. Yağ ifrazatının yavaşlatılması için ciltteki su miktarını da arttırmak gerekir.

Yağlı ciltte yüzey parlaktır, gözenekler geniştir, siyah noktacıklar belirgindir. Ama her yağlı cilt farklı sorunlarla karşınıza çıkar:

Yağlı sivilceli/akneli
Yağlı ve hassaslaşmış
Sorunsuz ama yağlı

Yağlı ve akneli cilt özel hijyen bakımı ister. Yapacağınız en önemli iş, gözenekleri kapatmaya çalışmak yerine, fazla yağ ifrazatını durdurmaktır. Yağlı ciltlerde zaten hep su miktarı azdır. Suyu az olduğu için cilt yüzeyinde doğal tabaka ile koruma faktörü oluşturmakta zorlanır. Bu nedenle dış etkenlere karşı da korumasız kalır. Yağlı ciltlerin gitgide hassaslaşmasının sebebi de budur.

Yağlı ve hassaslaşmış cilt; yağ salgısının sürekli kazınmasıyla, çok kuvvetli kozmetiklerin kullanımıyla kızarmaya yatkınlaşmış, sakinleştirici ürünler kullanması gereken, ciddi nem ihtiyacı da olan cilttir. Sık sivilceler ve genişlemiş gözeneklerle kırmızı bir yapısı vardır. Cildi alkol oranı yüksek tonikler ve kurutucu jellerle temizlemekten vazgeçmeli, PH oranı nötr olan nazik temizleyicilere yönelmelisiniz. Killi maskenizi haftada bire indirmeli, kum tanecikleri gibi granüllü peeling'den vazgeçmelisiniz.

Yağlı ama sorunsuz cilt, parlayan, gözenekleri genişçe ama sivilce oluşmamış, canlı görünümlü cilttir. Düzenli kozmetik uygulamasıyla çok rahat normal cilde dönüşebilecek, bakım bırakıldığında sivilce oluşumuna başlayacak yapıdadır. Gözenekler 35 yaşın altındakilerde su/yağ dengesi sağlandığında kendiliğinden daralır. Beslenmeye dikkat edildiği sürece, temizlikte hırpalayıcı ürünler kullanılmazsa ve yağ salgısını dengeleyici gece kremleri ve nemlendiricilerle takviye edildiği sürece sorunsuz yapısını korur.

Alın, burun ve çenenizde gün içinde parlama oluyorsa, gözenekler açıksa, yer yer siyah noktalar, yanak çukurlarında ve çenede sivilcelerin oluşumu varsa cildiniz yağlıdır.

Yağ salgısının normalden fazla olması yüzünden, (cilt yüzeyinde yağın atıldığı tüneller olan) gözenekler genişlemiştir. Eğer sistemli şekilde cildinizi temizlemiyorsanız, kirlerin gözenekte birikmesiyle siyah noktalarınız oluşur. Tıkalı gözeneğin içinde yağın birikip iltihaplanmasıyla da sivilceleriniz... Yağlı cildin irsi olduğu gibi, stres ile de doğrudan bağlantılı olduğunu unutmayın.

Cildiniz yağlı ise, ölü hücreler bu fazla salgı ile yüzeyde daha kalın ve sabit bir tabaka oluşturacaktır. Peeling sizin için önemli bir kozmetiktir unutmayın! Ama mutlaka incitmeden, hırpalamadan yapmalısınız. Yoksa zamanla cildiniz hem yağlı hem çok hassas olacaktır.

Temizleme ürünü olarak jelleri ve yağlı cilt için olan kozmetik sabunlarını kullanabilirsiniz. Süt ile temizlemeyi tercih ediyorsanız sütün ardından mutlaka bir tonik ile cildi silin. Süt artıkları gözenek içinde küçük tıpalar gibi kalmasın, gözeneği iyice tıkamayın. Temizlikte jel kullansanız bile, yağlı ciltler için özel üretilmiş az alkollü toniklerle cildin yağ fazlasını alın. Sıhhî olan budur.
 
Gündüz kreminizi seçerken hem nem dengesini korumasına, hem yağ salgı bezlerinin salgısını dengelemesine, hem de fazla yağ salgısını gün içinde emiyor olmasına önem verin.
 
Güneş, yağ salgı bezlerini tahrik eden bir faktördür. Tıpkı fazla alkollü kozmetikler gibi. Siz yağı şiddetli bir ürün ile yok ettikçe, yağ bezleri daha çok çalışır. Yüzünüzü güneşten koruyan kremler seçin.
 
Yağ salgısı fazla olan ciltlerde su dengesi de bozulduğundan su tüketmeye gayret edin.
 
Siyah noktalar ve iltihaplanan tıkanan gözenekler, siz peeling + maskeyi düzenli kullandıkça azalacak ve zamanla yok olacaktır. Siyah noktaları sıkarak çıkarmak uzmanlık isteyen bir iştir. Basınçla gözenek içerisinden siyah noktayı çıkarırken dokuya zarar verebilir, alt tabakadaki kılcal damarı kanatabilir, yok yere yeni bir sivilceye zemin hazırlayabilirsiniz.
 
Yağlı ciltliler nedense gece kremini sevmezler. Oysa salgının normale çekilmesini sağlayan aktif maddeleri gece hücreleriniz onarılırken yapmanız mümkündür. Gece kreminiz aynı zamanda iltihaplanmaları da en aza indirecek ve sabahları daha az yağlı bir ciltle uyanacaksınız. (Asya sarmaşığı, adaçayı, aynısefa, atkuyruğu, gül, ceviz yaprağı, limon gibi arındırıcı ve iltihaplanmayı önleyici bitki özlerinden sıkça yağlı cilt kozmetiklerinde kullanılır.)
 
Serumlar kremlerden çok daha derine inen kozmetikler oldukları için gündüz ve gece kremlerinizden önce kullanmanız gerekir. Cildiniz kısa sürede daha mat ve daha sağlıklı görünecektir.
 
Yaz aylarında cildiniz güneşin uyarıcı etkisiyle daha çok yağlanabilir. 
Maske uygulamasını haftada 3 güne çıkarabilirsiniz. 
İki gün killi, bir gün arındırıcı etkili olanı kullanabilirsiniz. Sonbaharda ve ilkbaharda yağlı ciltler için \'kür\' olarak kullanılan ampul ve serumlardan bir seri uygulayarak mevsim geçişlerinde cildinizi sağlıklı ve pürüzsüz tutabilirsiniz.
 
Yağsız, sıvı fondöten kullanın. Gün içinde yağ salgısını emerek cildi mat tutan nişasta içerikli pudralardan edinin.
 
Sivilceleri sıkmayın. Çünkü tıkalı olan gözenek sıkıldığında yan dokuya da mikrobu sıçratır, tek bir sivilceden aynı bölgeye onlarcasını daha yaymış olursunuz. Sivilceyi cilt uzmanının tedavi etmesine izin verirseniz gözenek kanalının zedelenmeden tedavi görmesini sağlarsınız. Evde kullandığınız antibiyotikli dermokozmetiklerin etki süresini de kısaltmış olursunuz.

Susuz cilt, elinizi yüzeyde gezdiriğinizde incecik çizgilerin ve parşömen kağıdı gibi kuru cansız bir yüzeyin hissedildiği cilttir. Yağlı bir cilt de susuz olabilir, kuru bir cilt de susuz olabilir.

Deri ya iç sebeplerden yahut dış sebeplerden su tutma kapasitesini yitirmiş demektir.

Elbette genetik faktörler çok önemlidir. Ailenizde cildi "yaşına göre çok iyi durumda" olanlar varsa sizin de cildiniz diğerlerine göre iç ve dış hırpalanmalara karşı daha dayanıklıdır.

Ama yaşam şekliniz, hormonal etkenler, uyku düzeniniz, beslenme şekliniz, UVA ve UVB ışınlarıyla korunmasız karşı karşıya yaşamanız, rüzgar, soğuk ve aşırı sıcaklardan deriyi korumamanız, bazı ilaçların sürekli kullanımı, narkoz alma gibi durumlar da cildin su tutma kapasitesini azaltır.

Suyu eksilen deri, eskiyen hücrelerin yerine yenilerini üretecek gücünü gitgide kaybeder.

Dış etkenlerden daha çabuk hırpalanır ve sonuçta cansız, mat, minik çizgilerle kaplı, diriliğini kaybetmiş yorgun bir yüzeye sahip olur. Alt tabakada da durum farklı değildir.

Derinizi diri ve tok tutan alt tabakadaki "bağ dokusu"dur. Bunun da altında yağ tabakası vardır.

Yaşımız ilerledikçe ve dış etkenler sebebiyle yağ tabakası zayıflar, kalınlığı azalır, cilde verdiği destek söner. Tüm dokuların içerisindeki, jel kıvamındaki "hyalüronik asit" adı verilen su daha çabuk kaybedilir ve su azaldıkça, deri pörsür, esneyemez duruma gelir.

Cildinizin diri, kırışıksız ve sağlıklı kalması su tutma kapasitesiyle belirlenir. Diğer tüm organlarımız gibi deri de "su kaybettikçe" savunması azalır, çabuk hastalanır kızarır ,kırışır, kurur, ve lekelenir.

Yağlı ciltlerin en sıkıldığı konu gün içinde cildin parlaması, gözeneklerin açık olması ve makyajın uzun süre kalmamasıdır. Fazla yağı yok etmek için sürekli cildini sert ürünlerle yıkar, yağlandırıyor diye nemlendirici kullanmaz...

İşte bunları yaptığı sürece de cilt daha da yağlanır ve gözenekleri daha da açık hale gelir.

Neden mi?

·         Çünkü yağ, agresif yöntemlerle yok edildikçe salgı bezleri tahrik olur, deri savunmasız kaldığını düşünerek iki misli yağ salgılamaya çalışır. Bu salgıyı dışarı çıkartabilmek için de gözenek açılmak zorunda kalır. Bunu sürdürdükçe de yağlanmayla baş edemezsiniz.

·         Yağlı ciltlerin de nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltler için üretilmiş su bazlı bir nemlendirici ile yağ/su dengesini kurarsınız. Suyu dengelenen cildin yağı da ayarlanmış olur.

·         Güneş ışınları yağ salgısını tetikler. Mart-Ekim ayları arası SPF içeren, yasız bir koruma kullanırsanız yaz aylarında yağ salgısının artmasını ve gözeneklerin genişlemesini de kontrol altına almış olursunuz.

Yağlı cildin kızarmasının sebebi işte bu üç temel bakımı yapmamaktır. Dış etkenlerin hırpalayıcı etkisine açık, koruma tabakası yeterli olmayan, su kaybeden cilt hassaslaşır, kızarır ve gözenekler açık hale gelir.

Önerilerimi alta ekledim...

Antioksidan Yüz Nemlendirici= gündüz
Dermo Expert Anti Akne Kremi=gece

Sevgiler...


Önerilen Ürünler

3
96,00 ₺
Tüm cilt tipleri için derinlemesine temizlik
Kampanyalı
21
81,21 ₺ 116,01 ₺
Yağ dengeleme ve nemlendirmede organik yardım
Kampanyalı
7
134,51 ₺ 269,00 ₺
Gözenek sıkılaştırıcı ve nemlendirici
Kampanyalı
1
59,51 ₺ 119,00 ₺
Karma Yağlı ve akneli ciltler için
22
60,00 ₺
Helal sertifikalı güneş koruyucu krem
28,90 ₺
Cilt yüzeyini pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur