sivilce siyah nokta leke gözenek..

Eksik bakım dan ve yaglı cilt tipimden kaynaklı sivilce siyah nokta leke gözenek gibi sorunlarım var tabi bide parlama fakat aynı zamnda hassas bir cildim var
göz altlarımda ise az da olsa yag butoncukalrı hafif morluk var bu sorunlarımı gidermeye yönelik doğru ürünler bulmakta zorluk çekiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim :)
Elif K. - 19 Yaşında - İstanbul
Işık Uyanıkoğlu LilaKutu Güzellik Uzmanı

Merhaba,

Yağ salgısının normalden fazla olması yüzünden, (cilt yüzeyinde yağın atıldığı tüneller olan) gözenekler genişlemiştir. 
Eğer sistemli şekilde cildinizi temizlemiyorsanız, kirlerin gözenekte birikmesiyle siyah noktalarınız oluşur. Tıkalı gözeneğin içinde yağın birikip iltihaplanmasıyla da sivilceleriniz... Yağlı cildin irsi olduğu gibi, stres ile de doğrudan bağlantılı olduğunu unutmayın.

Ayrıca şu an ergenlik dönemi yaşadığınız için cildin aşırı yağlanmaya başlaması normal. Çünkü hormonal bir değişim içindesiniz ve bu da deri salgılarını etkiliyor. Hormonal değişim 26-27 yaşında bir düzene girecek. Doğru bakım yaparsanız ergenlik dönemindeki bu yağlanma ve sivilcelenme sorununu en az hasarla atlatırsınız. 
Sistemli şekilde her sabah ve akşam temizlemek ilk işinizdir. Ama \'iyi\' bir temizleyici ile temizlemek! Çünkü yağı çok kazıyan kimyasallarla yıkarsanız yağ salgısı tahrik olur ve ertesi güne daha fazla yağlanma yapar.

Sivilce, siyah nokta, yağlanma

Bu üç sorunun \'üçü de\' yağlanmanın artışından oluşuyor. Temizler ve yağ salgısı kremle kontrol altına alırsanız sivilcelerin oluşacağı ortamı yok ediyorsunuz. Kirlerin gözenek içinde yağla birleşmesi siyah noktaları oluşturur. Düzenli temizlik ve haftada 2 kez yağ emici maskelerle bunu da kontrol altına alırsınız.

Eğer sivilceler dipleri köklü kırmızı ve derin bir hal almışsa sorunu bir dermatologla çözmeniz gerekir. Akne bakterilerin sebep olduğu bir sorundur.

Ergenlikte cilt bakımının sırasıyla 4 aşaması:

Sabah ve akşam, makyaj yapsanız da yapmasanız da mutlaka yağlı ve sivilceli ciltler için üretilmiş bir temizleyici ile yüzünüzü köpürtüp, durulayın. 
Köpürtmek için yağlı ciltler için üretilmiş bitki süngerlerinden kullanırsanız mini bir peeling yaparak sivilceye sebep olan \'gözenek ağzının tıkanmasını\' önleyecektir.

Ardından antiseptik özellikleri olan yağ salgısını dengeleyen bir tonikle silin. 

Aktif sivilcelerin olduğu yerlere lokal bir \'sivilce kurutucu\' sürün. Bu tip ürünler çıkmaya başlayan sivilceyi söndürür. Çıkmış olanları kısa sürede kurutur.

Yağ salgılarını gün içinde kontrol altına alacak olan nemlendiricinizi sürün.

Haftada iki kez, tercihen banyo çıkışı cildiniz buharla iyice yumuşamışken, önce bitki süngerinizle aktif sivilcelerin üzerine getirmeden, cildinize masaj yapın. Ardından yağ emen, killi dengeleyici bir maske uygulayın.
Maskeyi duruladıktan sonra mutlaka tonikleyin, ardından nemlendiricinizi sürün.

Sorunuzda belirtmiş olduğunuz göz altında meydana gelen bu yağ bezeleri, kişinin genetik yapısına bağlı olarak meydana gelebildiği gibi, derinin ihtiyacı olandan çok fazla yağlı ürün kullanmaktan da oluşabilir. 

Yüzünüze uygun ürün kullanmamak ve çok kazımak, sabun ve sabunsu içerikler başta olmak üzere , yüz kremini göz altlarına uygulamak da bunu yapabilir.
Bu yağ bezelerinin kendiliğinden geçme şansı ise çok düşük bir ihtimaldir. 
Çoğalmasını önlemeniz için de önce göz ürününüzü değiştirin ve jel yahut ince yapıda olanlardan seçmeye gayret edin.  
Size önerdiğim göz çevresi sıvısı ise yaşınız için de uygundur. Göz çevrenizin tüm bakımını sağlar. 

Cilt bakım ürünlerinizi ise sayfa altına ekledim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Sevgilerle

Önerilen Ürünler

115
75,00 ₺
20-35 yaş arası tüm ciltlerde yenilenmiş göz çevresi için
3
40,00 ₺
Mat sakin sebumu dengelenmiş cilt
1
48,99 ₺
Gözenek sıkılaştırıcı ve akne karşıtı
Kampanyalı
5
76,50 ₺ 84,50 ₺
Canlandırıcı ve arındırıcı yüz toniği
1
69,50 ₺ 76,50 ₺
Akne oluşumuna karşı hızlı etki
40,00 ₺
Karma ve Yağlı cilde günlük doğal bakım