yağlı, gözenekli ve siyah noktalı cilt..

Merhaba, karmadan yağlığa dönük bir cilde sahibim Burun ve çevresinde yanaklarıma doğru geniş gözeneklere ve siyah noktalara sahibim Alın, çene ve yanak bölgemde bol bol beyaz küçük aknelerim ve bir kaç adet deri altı büyük sivilcelerim var Deri altı sivilcelerim geçtikten sonra yerinde oluşan kırmızı/mor lekelerim ve şakak bölgemde delik ve çukurluklarım var Kullandığım ürünler, cerave foaming cleanser, ducray keracnyl serum, sans soucis yağlı ciltler için maske ve cosmed day to day nemlendirici Sizden tonik, peeling ve nemlendirici önerisi istiyorum Bu ürünler içinde bana uygun olmayan bir ürün varsa da belirtirseniz sevinirim İyi günler
Gizem S. - 27 Yaşında - Çanakkale
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Yağ salgısının normalden fazla olması yüzünden, (cilt yüzeyinde yağın atıldığı tüneller olan) gözenekler genişlemiştir. Eğer sistemli şekilde cildinizi temizlemiyorsanız, kirlerin gözenekte birikmesiyle siyah noktalarınız oluşur. Tıkalı gözeneğin içinde yağın birikip iltihaplanmasıyla da sivilceleriniz... Yağlı cildin irsi olduğu gibi, stres ile de doğrudan bağlantılı olduğunu unutmayın.

Cildiniz yağlı ise, ölü hücreler bu fazla salgı ile yüzeyde daha kalın ve sabit bir tabaka oluşturacaktır. Peeling sizin için önemli bir kozmetiktir unutmayın! Ama mutlaka incitmeden, hırpalamadan yapmalısınız. Yoksa zamanla cildiniz hem yağlı hem çok hassas olacaktır.

Temizleme ürünü olarak jelleri ve yağlı cilt için olan kozmetik sabunlarını kullanabilirsiniz. 

Toniği asla ihmal etmeyin.!

Gündüz kreminizi seçerken hem nem dengesini korumasına, hem yağ salgı bezlerinin salgısını dengelemesine, hem de fazla yağ salgısını gün içinde emiyor olmasına önem verin.
 
Güneş, yağ salgı bezlerini tahrik eden bir faktördür. Tıpkı fazla alkollü kozmetikler gibi. Siz yağı şiddetli bir ürün ile yok ettikçe, yağ bezleri daha çok çalışır. Yüzünüzü güneşten koruyan kremler seçin.
 
Yağ salgısı fazla olan ciltlerde su dengesi de bozulduğundan su tüketmeye gayret edin.
 
Haftada iki kez \'peeling\' yapın. Ardından, yağlı ciltler için üretilmiş, ölü hücre temizleyen ve gözenekleri temizleyen maskelerden kullanın. 
Ancak yağ salgısını emen kil ve kaolin içeriği olanları da tercih edebilirsiniz.) Tercihen banyo sonrası maskeyi uygulayın. Eğer gözenekleri sıkılaştıran bir maske kullanacaksanız, önce mutlaka arındırıcı ile (Peeling) ölü hücre tabakasını atın, sonra gözenekleri sıkılaştırın. İki çeşit maskeyi ardı ardına da kullanabilirsiniz.
 
Siyah noktalar ve iltihaplanan tıkanan gözenekler, siz peeling + maskeyi düzenli kullandıkça azalacak ve zamanla yok olacaktır. Siyah noktaları sıkarak çıkarmak uzmanlık isteyen bir iştir. Basınçla gözenek içerisinden siyah noktayı çıkarırken dokuya zarar verebilir, alt tabakadaki kılcal damarı kanatabilir, yok yere yeni bir sivilceye zemin hazırlayabilirsiniz. Tıkalı olan gözenek sıkıldığında yan dokuya da mikrobu sıçratır, tek bir sivilceden aynı bölgeye onlarcasını daha yaymış olursunuz. 
 
Siyah noktalar için özel üretilmiş burun, alın ve çene bantlarından kullanacaksanız talimatına uyun. Kurumasını buharlı banyo ortamında beklemeyin bandı telef edersiniz, işlevini yapamaz. Bandı çıkardıktan sonra gözenek sıkılaştıran maskenizi uygulayın yahut sıkılaştırıcı bir tonikle silin.
 
Yağlı ciltliler nedense gece kremini sevmezler. Oysa salgının normale çekilmesini sağlayan aktif maddeleri gece hücreleriniz onarılırken yapmanız mümkündür. Gece kreminiz aynı zamanda iltihaplanmaları da en aza indirecek ve sabahları daha az yağlı bir ciltle uyanacaksınız. (Asya sarmaşığı, adaçayı, aynısefa, atkuyruğu, gül, ceviz yaprağı, limon gibi arındırıcı ve iltihaplanmayı önleyici bitki özlerinden sıkça yağlı cilt kozmetiklerinde kullanılır.)
 
Serumlar kremlerden çok daha derine inen kozmetikler oldukları için gündüz ve gece kremlerinizden önce kullanmanız gerekir. Cildiniz kısa sürede daha mat ve daha sağlıklı görünecektir.
 
Yaz aylarında cildiniz güneşin uyarıcı etkisiyle daha çok yağlanabilir. Maske uygulamasını haftada 3 güne çıkarabilirsiniz. İki gün killi, bir gün arındırıcı etkili olanı kullanabilirsiniz. Sonbaharda ve ilkbaharda yağlı ciltler için \'kür\' olarak kullanılan ampul ve serumlardan bir seri uygulayarak mevsim geçişlerinde cildinizi sağlıklı ve pürüzsüz tutabilirsiniz.
 
Yağsız, sıvı fondöten kullanın. 
 
Deri altındaki yani Kistik sivilceler diğerlerine nazaran dikkat edilmesi gereken, elle sıkma işlemi kesinlikle yapılmaması önerilmeyen bir problemdir.

Ciltteki fazlalık yağı absorbe eden ve cildi ölü hücrelerden derinlemesine arındıran kil maskesi, cildi temizliyor, doğal bir peeling etkisi göstererek, yeni hücre oluşumunu da destekliyor. Kistik sivilcelerle de mükemmel bir şekilde mücadele ederek, cildin eski sorunsuz ve pürüzsüz görünümüne kavuşmasına yardımcı oluyor.

Akne hem sabah hem akşam sürdürülmesi gereken bir savaş! Fazla yağ salgısı sebebiyle bakterilerin üremesine müsait ortam, gece toksinlerin atılması sırasında da aktive oluyor.

Hücreler gece yenileniyor. Ölü hücreler kıl kökü içerisinde yağla beraber gözeneği tıkıyor! Siz uyurken faaliyet devam ediyor yani!

Her gece uyumadan önce doğruürünlerle yapacağınız cilt temizliği ve alacağınız birkaç küçük önlem sabaha yeni sivilcelerle uyanmanızı engeller.

·         Temizleme jeli ve toniğiyle cildi fazla sebumve hücre atıklarındanarındırın. Gözeneğin tıkanmasını engellemenin ilk adımıdır.

·         Yüz temizleme fırçası ile çok daha iyi arındırma yapacağınızı unutmayınız

·         Yağ salgılarını dengeleyecek serum/kreminizi sürün. Fazla salgıyı kontrol altına almanın ikinci adımıdır.

·         Yastık kılıfınızı sık değiştirin. Bakterilere uygun kirli ortamı hazırlamamış olursunuz.

·         Yastık kılıfları ve havlularınızı deterjanla değil toz sabunla yıkayın. Zaten yangıya baş etmeye çalışan cildinizi bir de kimyasallarla temas ettirmemiş olursunuz

Temizleme sonrası eğer yeni çıkmaya hazırlanan sivilceler görürseniz, -dengeleyici kremden önce- sivilcenin üzerine \'lokal\' olarak, akne söndüren jellerden uygulayın.

Sabaha kadar bakteri faaliyetini engelleyecek ve kısa zamanda, iz bırakmadan sönmesine yardım edecektir.

Ürünleriniz içinde sans soucis maske tamam ama cosmed day to day yerine yağlı ciltler için özel krem daha makul olacaktır.
Diğer markalar hakkında bir bilgim yok.

Önerilerimi alta ekliyorum.

Sevgiler..

Önerilen Ürünler

18
129,00 ₺
Cilde doğal detox yapan volkanik kil
47,50 ₺
Greyfurt özlü nemlendirici ve arındırıcı peeling
123,00 ₺
Akne karşıtı, yatıştırıcı ve nemlendirici tonik