yağlı,kızarık,hassas cilt..

Merhabalar, cildim kendimi bildim bileli yağlıdır Bundan ötürü de iyi bir cilt bakım rutini oluşturmam gerektiğinin farkında ve elimden geldiğince uygulamaya çalışmaktayım Şu ana kadar la roche posay, moos gibi dermatoloji uzmanlarımın önerdiği ürünleri kullandım Bu saydığım ürünler, cildimin yağdan arınma ve temiz hissetme konusunda iyi bir iş çıkardı ancak bu ürünleri cildime uyguladıktan sonra oluşan kuruluk ve gerginlikten dolayı özellikle göz altı, dudak çevresi, çene ve alın bölgemde hassasiyetten kaynaklı kızarıklık ve tahriş gözlemledim Bu da ürünleri kullanmama son vermemi gerektirdi Bu seferde cildimi gerektiği gibi temizleyemediğim için gözeneklerim tıkanmaya başlıyor ve siyah noktalar alıp başını gidiyor Sivilcelenme gibi bir şikayetim çok şükür ki yok ancak siyah noktalar oldukça rahatsız edici Cildim yağlı olsa bile her cilt tipinin nemlendirici kullanması gerektiğini biliyorum ve malesef cildimi nemlendirebildiğim bir nemlendirici de edinemedim, cilt tipime uygun Benim kafamı karıştıran yanlış ürünler mi kullanmam yoksa cilt temizliğinde uygun adımları izleyemiyor olmam mı emin değilim ya da bilemiyorum Artık gerçekten cildimi her gün gönül rahatlığı ile temizleyip ertesi gün acaba yüzümün bir yeri tahriş olacak mı endişesi taşımadan cilt bakım rutinimi gerçekleştirmek istiyorum:)
Melike T. - 20 Yaşında - Kocaeli
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Yaşınız kaç olursa olsun, eğer cildiniz hem \'yağlı\' hem \'kızarık ve hassas\' ise temizlerken sert kimyasallı jeller kullanıyor ve doğru korumuyorsunuzdur!

Yaşam şekliniz, genetik yapınız, hormonal durumunuz ve kullandığınız yanlış ürünler cildinizi \'yağlı\' yapar... \'Doğru bakımla\' bu yağı gayet iyi kontrol altında tutarsınız. 

Yağlı ciltlerin en sıkıldığı konu gün içinde cildin parlaması, gözeneklerin açık olması ve makyajın uzun süre kalmamasıdır. Fazla yağı yok etmek için sürekli cildini sert ürünlerle yıkar, yağlandırıyor diye nemlendirici kullanmaz...

İşte bunları yaptığı sürece de cilt daha da yağlanır ve gözenekleri daha da açık hale gelir.

Neden mi?

·         Çünkü yağ, agresif yöntemlerle yok edildikçe salgı bezleri tahrik olur, deri savunmasız kaldığını düşünerek iki misli yağ salgılamaya çalışır. Bu salgıyı dışarı çıkartabilmek için de gözenek açılmak zorunda kalır. Bunu sürdürdükçe de yağlanmayla baş edemezsiniz.

·         Yağlı ciltlerin de nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltler için üretilmiş su bazlı bir nemlendirici ile yağ/su dengesini kurarsınız. Suyu dengelenen cildin yağı da ayarlanmış olur.

·         Güneş ışınları yağ salgısını tetikler. Mart-Ekim ayları arası SPF içeren, yasız bir koruma kullanırsanız yaz aylarında yağ salgısının artmasını ve gözeneklerin genişlemesini de kontrol altına almış olursunuz.

Yağlı cildin kızarmasının sebebi işte bu üç temel bakımı yapmamaktır. Dış etkenlerin hırpalayıcı etkisine açık, koruma tabakası yeterli olmayan, su kaybeden cilt hassaslaşır, kızarır ve gözenekler açık hale gelir.

Ne yapmalı?

·         Sert, \'deterjan\' denilen içerikleri olan (SLS (Sodıum Lauryl Sulfate) ve SLES (Sodium Laureth Sulfate) temizleme jellerinden vazgeçiniz. Yumuşak köpüklerle temizleyen bitkisel köpürtücülü temizleme yapınız. 
Yağlı ciltler için üretilmiş misel suları da kullanabilirsiniz.

·         Jelle temizlenip durulanan cildi mutlaka bir tonikle sakinleştirip pH'ını dengeleyiniz.

·         Su içinde yağ formülü olan, yağsız bir nemlendirici ile suyunu kaybetmesini engelleyiniz.

·         Kızarıklığı onarmak, cildi sakinleştirmek için yatıştırıcı serumlardan destek alabilirsiniz.

·         UVA. UVB ışınlarının etkilerine karşı SPF koruma kullanınız.

·         Banyo çıkışı yağ dengeleyici maskeler uygulayın.

·         Akşamları cildinizi temizleyerek gece boyunca yağ salgısını kontrol altında tutacak kreminizi uygulayınız.

Kızarıklık yatışacak, yağlanma, parlama, gözenek büyümesi kontrol altına alınacak ve cildin hassasiyeti azalacaktır.

Sevgiler..

 

Önerilen Ürünler

35
94,00 ₺
Tüm aile için hassas ve zengin yüz temizleyicisi
Kampanyalı
8
184,50 ₺ 369,00 ₺
Kısa sürede daha canlı bir cilt görünümü
Kampanyalı
5
132,50 ₺ 265,00 ₺
Hassas ve kızarık ciltler için yatıştırıcı ve nemlendirici tonik
49,90 ₺
Yağlı ciltlere özel parlama karşıtı krem
49,90 ₺ 84,00 ₺
Mat, donuk cilt için vitamin dolu maske
135,58 ₺
Rosacea'lı, yağlı ve geniş gözenekli cilt tipleri için