adet döneminde cilt..

Merhaba,
24 yaşındayım Ergenlik dönemimde önemli bir cilt problemi yaşamadım, alnımda kısa süreliğine çıkan ve iz bırakmadan geçen sivilcelerim oluyordu sadece Bir de burundaki siyah nokta problemim ergenlikten beri devam ediyor Bunlar dışında bir şikayetim olmadı ve herhangi bir ilaç tedavisi görmedim Son üç-dört yıldır yanaklarımda ve çenemde çıkan sivilcelerden şikayetçiyim İki üç ayda bir adet döneminden 4-5 gün önce çıkıyor Genellikle içleri dolu oluyor ve 2-3 günde baş veriyorlar Hiç dokunmasam bile uzun süre (en az bir ay kadar) kırmızı bir şişlik olarak kalıyor Birkaç kez dayanamayıp sıktım ve izi kaldı Cildimi temiz tutmaya ve bitkisel olduğunu düşündüğüm ürünler kullanmaya çalışıyorum Yves rocher'nin siyah noktalı ve akneli ciltler için pure system serisini kullanıyorum Sabah jel ile yıkayıp nemlendirici sürüyorum, akşam yatmadan da tonik Haftada iki-üç kez aynı serinin maskesini kullanıyorum Cildimdeki yağlanmayı ve parlamayı kontrol altına aldığı için bu ürünlerden memnunum Bir de bir iki haftada bir burt's bees kayısılı peeling kullanıyorum ve burnumdaki siyah noktalar için de temizleme bandı uyguluyorum Bunları düzenli şekilde yapıyorum Makyajımı mutlaka temizliyorum, zaten çoğunlukla bb krem tarzı hafif ürünler kullanıyorum, fondöten çok nadir kullanıyorum Umarım yeterli bilgi vermişimdir, yukarıda anlattığım sivilce ve siyah nokta sorunum için yardımcı olabilirseniz çok sevinirim Şimdiden teşekkürler
A. G. - 27 Yaşında - İstanbul
Işık Uyanıkoğlu LilaKutu Güzellik Uzmanı

Merhaba,

Sabah kalktınız, aynada gördüğünüz yüzünüzde meymenet yok. Yorgun göz altları, soluk renksiz bir ten, sanki cildiniz bir gecede kırışmış gibi yorgun...

Karnınız ve ayaklarınız daha şiş gibi durabilir. Daha yeni yıkadığınız saçlarınız yağlı gibi, şekilsiz, ve söz dinlemiyor. Hepsini çoook sinirlenerek izleyebilirsiniz.

Cinlerimizin durup duruken tepemize çıktığı, bazılarımızın çikolata krizine girdiği, duygusal olarak hassaslaştığımız birkaç gün var. Bunca ruhsal değişimi mazur görüyoruz çünkü müsebbibi belli: Hormonlardaki değişim!

Kankamız olan "östrojen" hormonu, iki adet ortasındaki dönemde en yüksek seviyededir.

Cildinizin bu dönemde her zamankinden daha diri ve hoş görünmesinin sebebi budur. Çünkü östrojen hormonu cilde elastikiyetini veren kolajen adlı bağdokusunun kalitesini korumasına yardımcı bir faktördür.

Menopoza yaklaşırken östrojenin azalmasıyla, derinin gitgide daha solgun ve diriliğini kaybetmiş görünmesinin sebebi yine bu hormonun azalmaya başlamasıdır. Ruhsal değişimlerin de kaynağı budur :)

Sivilceler ve regl ilişkisi

Adet kanamasının başladığı gün vücudumuzdaki dişilik hormonu en düşük seviyededir. 28-29 Günlük döngü tamamlandığında, biyolojik olarak hipofiz bezine sinyal gidip FSH salınır, yumurtalıklarda östrojen üretimi uyarılmış olur.

Premenstrual (adet öncesi) sendrom dediğimiz bu değişim duygusal olarak da kişiyi değişime sevk eder, ciltte de geçici bozukluklara sebep olabilir. Yağ salgılarının artışının sadece kimyasallarla değil stres ve duygusal travmalarla da değiştiğini biliyoruz....

Sivilcenin oluşmaya başladığını hissettiğiniz an "sivilce söndürücü" ürünlerden kullanabilirsiniz . Gün içinde 3-4 kez sivilce üzerine uygulanan pratik bu ürünler çıkmaya yeltenen sivilceyi, genelde 24 saat içinde söndürür.

Bu dönemde cildinizde değişimi hissettiğiniz an yatıştırıcı ve yağ salgılarını emici maskelerden uygulayın.

Regl döneminde yapılmaması gerekenler:

Yeni bir ürün denemek için uygun bir dönem değildir. Kozmetik deneyip satın almayın.

Saçınızı boyatmayın. Bir hafta sonra yapılacak boya daha iyi tutacaktır.

Dar giysiler giymeyin. Rahat, bol kıyafetler ve topuksuz ayakkabı tercih edin.

Önemli toplantıları bu günlere almayın. Konsantrasyon zayıf olacaktır.

Cilt hassasiyeti arttığı için güneşlenmeyin.

Sutyen satın almayın. Göğüslerinin şiştir yanlış beden seçersiniz.

Çekirdek, turşu, cips gibi tuzu yüksek besinler tüketmeyin, şişmeyin.

Erkek arkadaşınızla tartışmak için uygun gün değil. Gereksiz miktarda gergin olabilirsiniz.

Alışveriş zamanı değil. Manasız şeylere para harcayabilirsiniz. Adet döngüsünün ikinci yarısında (14-15. gün) salgılanmaya başlayan "progesteron" hormonu ile beraber daha akıllı seçimler yaparsınız. Daha kadınsı seçimlere yönlenirsiniz.

Sorunlarınızın çözüme kavuşması için de sabah-akşam makyaj olmasa da cildinizi jel ile temizleyip tonikle temizleme işlemini bitirin.
Lokal olarak  sivilce üzerine kurutucu kullanın. Göz çevresi ve yağ dengeleyici kreminizi uygulayın.
Haftada 2 kez de cildinize peeling yapıp ardından maskenizi sürün.

Güneşin yağlanmayı tetiklediği ve zararlarından da korunmak için dışarı çıkmadan güneş koruma ürününüzü sürmeyi ihmal etmeyin. Güneş ile temasta kaldıkça da 2 yada 3 saatte bir kreminizi yenileyin.

Henüz çok gençsiniz düzenli olarak bakımınızı ihmal etmezseniz kısa sürede sağlıklı bir cilt yapısına kavuşursunuz.

Sevgilerle

Önerilen Ürünler

115
75,00 ₺
20-35 yaş arası tüm ciltlerde yenilenmiş göz çevresi için
1
69,50 ₺ 76,50 ₺
Akne oluşumuna karşı hızlı etki
6
83,00 ₺
Sivilce karşıtı, arındırıcı tonik
77,00 ₺
Sivilceli ciltler için pelling etkili maske
40,00 ₺
Karma ve Yağlı cilde günlük doğal bakım
22
65,01 ₺
Helal sertifikalı güneş koruyucu krem