yanlış ürün ve yağlanma..

Merhabalar,
şimdiye kadar hep cildimdeki gözenek, dönemsel sivilceler, siyah noktalar ve kuruluk sorunu yaşamamam sebeplerinden cildimin karma yağlıya dönük olduğunu düşünsem de kötü bir tecrübeyle şu sıralar cildimin aslında normal karmaya dönük olabileceğini fark ettim La roche posay'in effeclar serisinden yüz yıkama jeli, tonik ve k+ kremini kullandım bir süre önce Fakat şimdiye kadar hiç parlama ve yağlanma sorunu yaşamadığım alnımda sürekli tekrarlayan bir parlama, dudak ve burun çevremde de koyu renkli bir lekelenmeye yol açtı Özellikle toniği alkol içerikli olmasından ötürü lekeleri fark ettiğim ilk anda -kullanmaya başladıktan bir iki gün sonra- bıraksam da (diğer ürünlerini de kullanmayı bıraktım) bu lekeler ve bir anda başıma dert olan alın yağlanması problemim baki kaldı Dediğim gibi bu ürünleri kullanana dek şimdiye kadar hiç yüzümde bu şekilde bir yağlanma problemi yaşamamıştım Bıyık bölgemdeki koyu lekelenme de ne yaptıysam iki aydır geçmedi Eski ve asla yağlanma ve lekelenme problemi yaşamadığım cildimi yana döne arıyorum Bu konuda herhangi bir öneriniz veya ürün öneriniz var mıdır acaba?
Ceren A. - 22 Yaşında - Malatya
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Sivilce Nedir? Sivilce Nasıl Oluşur?

Ciltte yağ bezlerinin önemli bir bölümü kıl köklerinin içinde bulunur. Bu bezler de cilde kanallar vasıtasıyla açılır. Bu kanalların herhangi bir nedene bağlı olarak tıkanması ölü hücrelerin atılmasını engelleyerek sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Deriden ölü hücrelerin atılamaması aynı zamanda bakteri oluşumuna da neden olur. Bakterilerin artması sivilcelerin artması sonucunu doğurur.

İlk olarak ergenlikte tanışılan sivilceler ileri yaşlarda da, cilde uygun olmayan cildin nefes almasını önleyen kozmetik ürünler, vücuttaki hormonal sorunlar, stres, endişe gibi faktörlere bağlı olarak devam edebilmektedir.

Sivilce Haritası: Nerede Çıkan Sivilce Hangi Sağlık Sorununun Habercisi Olabilir?

Sivilceler yüzde oluşabileceği gibi, boyun, omuz, karın, sırt bölgesinde, kollarda, göğüste ve kalçalarda da ortaya çıkabilir.

Yüz Bölgesi: Yüzde çıkan sivilcelerin, çıktığı yere göre değişik anlamları olabilir. Araştırmalara göre; alın bölgesindeki sivilceler genellikle aşırı yağlı, işlenmiş gıda tüketiminin azaltılması gerektiğine işaret eder.

Göze yakın bölgelerde oluşan sivilceler, cildin ve vücudunun suya ihtiyaca olduğunun habercisi olabilir.

Burundaki sivilce oluşumu daha çok tansiyon ve kolesterol seviyesi ile ilişkilendirilir. Sigara, alkol ve fazla miktardaki kafein tüketimi de burun üzerinde sivilce oluşumunu tetikler.

Boyundaki sivilcelerin yüksek oranda şeker tüketimi veya hormonlarla ilgisi olabilir.

Sırt Bölgesi: Sırt, sivilce oluşumunun en sık görüldüğü bölgelerdendir. Genellikle alerji, terleme gibi etkenler sivilceye zemin hazırlar. Yüksek kalorili besinler, dar giysiler de sırt bölgesinde sivilceye neden olabilmektedir.

Kalça Bölgesi: Kalça bölgesindeki sivilce sorunları hijyene ve dengesiz beslenmeye işaret edebilir.

Kollar ve Bacaklar: Kolların iç kısımlarındaki akneler dolaşım yetersizliği kaynaklı, üst bacaktaki sivilceler de genellikle tahriş ve alerji kaynaklıdır.

Beslenme ile Sivilce Arasındaki İlişki Nasıldır?

Besinlerin sivilceyle ilişkisi tartışmalı olmakla birlikte; A, E, B6 vitaminlerinin çinko, krom ve selenyumun vücuda alım oranının artırılmasının sivilce tedavisine faydalı olduğu düşünülmektedir. Cips, kurabiye, margarin, kızartma, poğaça gibi doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerin sivilceyi artırdığı bilmeyen kaldı mı? :(

Kötü beslenmenin sivilce oluşumuna doğrudan etki etmediği ancak var olan sivilceleri artırdığı gözlenir. Bu nedenle, özellikle beyaz un ile yapılmış, şekerli, kızartılmış, katkı maddeli gıdalardan uzak durulması ciltteki yağlanmayı ve buna paralel olarak da sivilce ataklarını azaltır.

Sivilce Oluşumunu Önlemek için Nasıl Bir Bakım Yapılmalıdır?

Sivilce oluşumu mevsimlere göre ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bahar ayları hormon seviyesindeki artış, kan dolaşımının hızlanmasına bağlı olarak sivilceleri artırabilir. Yaz aylarında, deniz tuzu ve güneş ışınları genellikle sivilceleri kurutucu bir işleve sahip olsa da, ciltte yağ miktarının çoğalması sivilce artışına sebep olabilir.

Gerek ergenlik döneminde görülen gerek yetişkin dönemlerde ortaya çıkan sivilcelerde cilt temizliği önemlidir. Her gün, sabah ve akşam cilt temizlenmeli, haftada 1-2 kez de cilt yapısına uygun maske ve peeling uygulanmalıdır. Cildin yağ, nem ve PH dengesinin korunması için cilt temizleme işleminin ardından, tonik, serum ve nemlendiriciden oluşan bakım rutininin tamamlanması gerekir. Rutini bozmayın! Düzenli bakım şart!

Temizlik esnasında sivilceleri sıkmak ise siyah noktada olduğu gibi kalıcı izlere neden olabilir. Bu neden siyah nokta sıkma işlemi, sadece uzman kişiler tarafından steril ortamlarda yapılmalıdır.

Sivilce oluşumunu önlemek için erkeklerin sık sık tıraş olması ve tıraş sonrasında da kullanılan bakım kremlerinin parfüm içermemesi önemlidir.

Sevgiler..

 


Önerilen Ürünler

30
42,50 ₺
Karma, yağlı ve sivilceli ciltler için temizleme süngeri
8
179,50 ₺ 359,00 ₺
Gözenek sıkılaştırıcı ve nemlendirici
Kampanyalı
179,90 ₺
Kuşburnu ve bentonit kilin aydınlatıcı etkisi
Kampanyalı
159,90 ₺
Akneye eğilimli ciltler için yüz serumu ile daha pürüzsüz ve nemli bir cilt
Kampanyalı
Kampanyalı
89,90 ₺
%100 doğal zeytinyağı ile çay ağacı yağı ve bentonit kili bir arada
Kampanyalı
159,90 ₺
Sebum dengeleyici & gözenek sıkılaştırıcı etkisi olan kil maskesi
Kampanyalı