siyah renge kaçan benler..

Yüzümde çokça siyah renge kaçan ben var Yüzeysel ve güneşten oluştuğunu düşünüyorum Lekeleri geçirmek için ne yapabilirim? ve yaşım 15 biraz küçük olabilirim Ergenlikten olduğunu düşünüyorum ancak günlük ritüelimde uygulayabileceğim uygun ürünleri bulamıyorum Leke kremi vb Arıyorum Lazer filan okudum ancak pahalı ve iz yapıyormuş emin değilim en azından rengini açmak istiyorum
Melek ?. - 20 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Ciltte her görülen leke ben değildir. Ciltte lekelerinizin ben olup olmadığını dermatoloji muayenesi ile belirlenip, tehlikeli olup olmadığını özel olarak uygulanan muayene metodu ile öğrenebilirsiniz. 
Bulunan benin risk durumuna göre 6 ile 12 ayda bir aynı işlem tekrarlanıp bu muayeneden sonra yüksek riskli benlerin alınması gerekebilir.

Sonradan ciltte çıkan benler, cilde renk veren hücrelerin cilt altında normalden farklı şekillerde yerleşmesi ile oluşmaktadır. Sıklıkla kahverengi, oval veya yuvarlak iyi huylu oluşumlardır. Bazı benlerin rengi pembemsi, açık kahverengi hatta mavi veya siyah olabilir.
Ama bu konu biz kozmetik uzmanlarının değil, tıp doktorlarının uzmanlık alanı olduğu için bir cildiye uzmanına görünmenizde fayda var.

Ergenlikte günlük ve haftalık cilt bakımınıza gelince...

1)Sabah ve akşam, makyaj yapsanız da yapmasanız da mutlaka cildinizi temizleyin.

2)Ardından antiseptik özellikleri olan yağ salgısını dengeleyen bir tonikle silin. Yahut fısfıslı şişeyse gözünüze kaçırmadan yüzünüze fısfıslayın. Bırakın yüzeyde kurusun. Bakteri üremesini engellemeye yardımcı olacak ve gözenekleri sıkılaştıracaktır.

3)Yağ ve nem salgılarını gün içinde kontrol altına alacak olan nemlendiricinizi ve akabinde güneş koruyucunuzu sürün.

4)Haftada iki kez, tercihan banyo çıkışı cildiniz buharla iyice yumuşamışken, önce konjac süngerle cildinize masaj yapın. Ardından yağ emen, killi dengeleyici bir maske uygulayın.
Maskeyi duruladıktan sonra mutlaka tonikleyin, ardından tekrar nemlendiricinizi sürün.

Sevgiler..Önerilen Ürünler

4
105,60 ₺
Daha aydınlık ve eşit tonda bir cilt görünümü
4
124,84 ₺
Güneş ışınlarına karşı uzun süreli koruma
2
49,01 ₺
Karma ve yağlı ciltler için organik içerikli temizlik
2
70,00 ₺ 77,00 ₺
Kadife yumuşaklığında, pürüzsüz bir cilt için