yağlanma,pullanma..

Genel olarak karma bir cildim var Alnım ve göz altlarımda parlama oluyor Yanaklarım ve burnum da yağlı olmasına rağmen pul pul dökülmeler oluyor Çok büyük olmamakla birlikte gözeneklerim hiç kapanmıyor Yüzümde lekelenme ve cilt tonu eşitsizliği var Aynı zamanda daha önceden ağda ile bıyık aldırıp güneşe çıktığım için dudak üstüm ve yüzüm arasında belirgin bir renk açıklığı oluşmuştu Buz lazer epilasyona başladıktan sonra güneşe çıkmamaya dikkat ettim fakat o renk farklılığı hiç düzelmedi Son 2 haftadır yüzümde özellikle alnımda isilik gibi kabartılar oluştu ve yüzüme dokunduğumda hem dökülme hem de yanma hissiyatı var Nemsiz kaldığını düşünüp birkaç gündür düzenli temizlemeye ve nemlendirmeye başladım fakat benim yüzüm nemlendirici kremi emmiyor Cilt tipimden dolayı su bazlı nemlendirici kullanıyorum yine de yüzüm kremi çekmiyor Terlemiş gibi parlıyorum İsilikler gittikçe daha çoğalmaya başladı Suratım pütür pütür oldu ve sürekli kaşıma gereği duyuyorum Öneriniz var mı?
Kübra E. - 25 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Cilt bakımınızın günlük rutininde neler var? sorusunu temizleyici, peeling maske diye işaretlemişsiniz.

Karma/Yağlı ciltlerin en çok yaptığı hatalardan biri nemlendirici kullanmamaktır. Cildinin sebum üretimini dengelemek için mutlaka günde iki kere nemlendirici kullanmalısınız. Yağlı ciltler için nemlendirici seçerken mutlaka mat bitişli olmasına ve yağlı cilde uygun olmasına özen göstermelisiniz. 

Nemlendirici olmazsa cildin pH dengesi bozulur ve ürünleri kusar.
Bazı bünyelerde ter salgısı daha farklı yoğunlukta olur. 
Bu da kremi kusturur.

Pütürler deri altına çıkıntı gibi durur, sivilce değildir, sıksanız çıkmaz. Bu pütür kıl köklerinin \'tıkanarak\' gözenekte ölü hücrelerle birlikte birikmesidir.

Peki, \'neden kıl kökü tıkanır\' derseniz, fazla yağ üretmekten tıkanır! Kıl kesesi içindeki ölü hücrelerle bu fazla yağ birleşerek tıkaç oluşturur. 
İltihaplanmamışlardır. 
Eğer bu tıkanıklık sonucu gözenek içinde bakteriler de oluşursa \'sivilceye\' dönüşür.

Pütürlerin oluşması durumunda cilt bakımınızı gözden geçirmeniz gerekir.

Cildimizin yumuşak ve sağlıklı kalması için yağ salgısına ihtiyacı vardır. Kendi koruma tabakasını bununla oluşturur. 

Karma, normal ve yağlı ciltlerde temizliği bitki süngerleri veya temizleme fırçaları ile yapmak doğru seçim olacaktır.

Yoğun pütür oluşumunda dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Üst deride biriken ölü hücrelerin oluşturduğu örtü gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delinir ve komedonlar tek tek, ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak çıkartılır. 
Temizlik sonrası antiseptik bir solüsyonla deri temizlenir ve maske uygulanır. Sonrasında kullanacağınız temizleyici ve nemlendiricileri düzenli kullanmanız yenilerinin oluşumunu engelleyecektir. 
Sırtta ve yüzde olan komdeonlar için aynı yöntem uygulanır.

Bıyık bölgesinde lekelenme sık rastlanan bir durum. Oluştuktan sonra "silinmesi" ciddi bir emek gerektirir ve leke gittikten sonra güneş ışınlarından bölgeyi korumazsanız Leke yine çıkacaktır. Nisan-Eylül ayları arasında en az 30 SPF koruma içeren bir kremle güneş ışınlarından lekeli bölgenin korunması gerekir.

Çünkü gözünüze belirgin olarak çarpmasa da leke deri altında varlığını sürdürür ve "UV ışınlarıyla teması" tekrar koyulaşması için yeterlidir.

Bıyıkta leke olmaması için yapılmaması gerekenler:

Bıyık bölgesini sir ağdayla veya iple aldığınızda, epilasyonun ardından kalıntıları temizlemek için sürülen "petrol türevi" olan sentetik yağı cilt üzerine bırakmayın. Güneşle temas etmemelidir. Hemen bir tonikle yağ kalıntısını temizleyin. Sivilcelenme olmaması için tüyler alındıktan sonra antiseptik bir ürün kullanın.

Bıyık bölgesinde tüylerin her seferinde daha cılız çıkmasını sağlayan "tüy azaltıcı serumlar" kullanın. Bu serumlar sivilce oluşumunu da önler. Bir sonraki epilasyonda kıllar yaklaşık %40-50 daha zayıf çıkacağı için cildiniz de daha az hırpalanacaktır.

. Lekelenmeyi minimumda tutmak için sabahları 30 SPF mineral fitreli bir güneş koruyucuyu ihmal etmemeli. Gün içinde 3 saatte bir yenilemeli.

Bıyık bölgesinde - ve yüzde - tüy dökücü veya tüy sarartıcı kremler kullanıldığında, çok iyi durulanmalı ve güneş koruması sürülse bile 24 saat güneşe çıkılmamalı. Leke oluşmasını tetiklersiniz.

Lazer ve kimyasal peelng ile biyik bölgesindeki lekeyi silebilirsiniz. Ancak bu işlemler sonrası, güneş korumayı bir gün bile ihmal ederseniz lekenin yine çıkacağını bilmenizde fayda var. Emeğinize ve paranıza yazık olmaması için hatırlatmakta fayda var. Yazın bu işlemler uygulanamaz.

Doktora danışmadan, eczaneden gelişigüzel alıp kullanılan leke soyucu kremlerle lekeyi daha da koyulaştırabilir, cildi çok hassas hale getirebilirsiniz. Kabuklar oluşturabilirsiniz. Eczacınıza ve doktora danışmadan; her biri ilaç sınıfına giren bu jelleri tavsiye ile alıp kullanmayınız.

Elma sirkesi, limon, kantaron yağı, ozonlu yağ, TCA... Kafanızı karıştıran bir sürü "bıyık lekesi açma önerisine" kulak tıkayın. Bunlar açma şiddeti düşük çarelerdir. Kozmetik sektörü bu iş için var. Mesela limon %4-4,8 sitrik asit, %0,07- 0,26 oranında malik asit içerir. Elma sirkesinin pH'ı cildimize çok uygun ve hemen hemen aynı kuvvette malik asit içeriyor. Doğal asitler bunlar.

Oysa leke açıcı serum, asitli kozmetikler ve AHA'lı ürünler % oranı çok daha "kuvvetli" etken maddelerle lekeyi açar ve ilaçtan daha az hırpalayıcı içeriğe sahiptir. Ama yaza doğru uygulanmaz.

Bıyık bölgesinde kararma nasıl açılır?

Sabırlı olacaksınız. Cildin kendini yenileme hızı var. Daha çabuk koşamaz! Deri kendisini 30 günde yeniliyor. Sabah ve akşam düzenli "leke serumu" kullanacaksınız. Aksatmadan en az 1,5 ay devam edeceksiniz.

Serum alt tabakada lekeyi açma işlemine müdahale eder, gündüz nemlendirici ve gece kremi serumun açıcı etkisini hızlandıran yan ürünlerdir. Beraber kullanılmalıdır.

Leke serumu kullandığınız sürece ve sonrasında, sabahları mutlaka 30 SPF bir güneş koruyucu kullanacak ve 3-4 saatte bir yenileyeceksiniz. Çünkü gün içinde terlediğiniz için yüzeyden filtre akar gider. Korunmasız kalırsınız. 

NOT:Önerdiğim Günlük Bakım Kremi - Yağlı Ciltler 30 faktör güneş koruma da içerir.

Makyaj fırçalarınızı sık sık şampuanlayın.

Sevgiler..

Önerilen Ürünler

Çok Satıyor
73
42,50 ₺
Karma ve yağlı ciltler için bitki süngeri
49,90 ₺
Yağlı ciltlere özel parlama karşıtı krem
49,90 ₺ 84,00 ₺
Mat, donuk cilt için vitamin dolu maske
135,00 ₺
Rosacea'lı, yağlı ve geniş gözenekli cilt tipleri için
1
63,72 ₺
Antioksidan içeriğiyle akne, siyah nokta ve lekelere karşı savaşır
1
95,00 ₺
Ciltteki sebumu dengeler, siyah noktaları derinlemesine temizler