Warning: Expression #15 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'lilakutu_prod.f.adi' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by in /home/forge/lilakutu.com/lib/ezSQLnew/mysql/ez_sql_mysql.php on line 256

Yüz çizgileri

Merhabalar
size sormak istediğim konu belirginleşen mimik çizgilerimle ilgili Ağız kenarlarında çizgilerim oluşmaya başladı Ve bu durum beni çok rahatsız ediyor Özellikle sabah uyandığımda çizgiler çok daha belirgin oluyor Fotoğrafını da gönderdim size Şu an sivilcelerim için ilaç tedavisi görüyorum roaccutane kullanıyorum Çizgilerin azalması için ya da daha da belirginleşmesini önlemek için bana önerebileceğiniz bir bakım var mı?
Merve B. - 27 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merve Hanım Merhaba,

Sivilce tedavileri sırasında deri hızlı kuruyup soyulduğundan, sonrasında derinin yağ/su dengesi bozulabiliyor. Roacuttane gibi sivilce tedavileri sonrası cilt çok inceldiği, hassasiyeti arttığı ve bağışıklık sistemi zayıfladığı için "kimyasallarla" temasını mümkün olduğunca kısıtlamanız, organik içerikli kozmetikler kullanmanız cildinizin sağlığına, hızlı iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

Gülme çizgileri, öncelikle ağzınızın kenarlarında gelişen kırışıklık tipidir ve gülümsediğiniz zaman bu çizgiler daha da belirginleşir. Bu tür çizgiler, kaş çatma, gülümseme, gülme ve birçok yüz ifadesi gibi tekrar eden yüz hareketlerinden ötürü gelişir.

Ayrıca bu tip yüz kırışıklıkları yaşlanma sürecinin normal bir parçasıdır. Yaşlandıkça, yüzünüzdeki herhangi bir çizgi daha fazla derinleşebilir veya çizgilerin sayısı artabilir. Gülme çizgilerinin diğer nedenleri arasında elastikiyet kaybı (kollajen), cilt kuruması, genetik, sigara, stres, yanlış uyku pozisyonu ve güneş hasarı gibi olumsuz durumlar vardır.

Argan yağı , serbest radikal hasarla mücadelede % 80 oranında yağ asitleri içerir. Bu da yüzdeki kırışıklıkları ve gülümseme çizgilerini önlemeye yardımcı olur.

Bu yağdaki A ve E vitaminleri kırışıklıkların yanı sıra yaşlanma lekeleri ve cilt sarkmasını azaltmaya da yardımcı olur. Cildi nemli tutar ve elastikiyetini geliştirir, sıkı ve genç kalmasını sağlar.

2015 yılında Yaşlanma Klinik Müdahaleleri'nde yayınlanan bir çalışmada, günlük argan yağı alımının veya topikal uygulamasının cilt üzerinde yaşlanma karşıtı bir etkisi olduğu ve cildin esnekliğini geliştirmesine yardımcı olduğu bildirilmiştir.

Makyajınızı çıkardıktan ve yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra, cildinize birkaç damla argan yağı uygulayın ve dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Bunu her gün yatmadan önce yapın.

Güneş hasarıyla ilişkili gülümseme çizgilerini önlemek için kaliteli güneş kremi iyi bir seçimdir.

Güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına çok fazla maruz kalmak cildinize, özellikle de elastiyetine zarar verebilir ve kollajen kaybına neden olabilir. Bu, gülümseme çizgilerinin yanı sıra güneş lekeleri, cilt tonunda pürüzler, cilt kuruluğu, cilt kabarması ve güneş yanığına neden olabilir.

Yüzünüze günlük güneş kremi uygulayın. Günlük kullanım için güneş koruma faktörü (SPF) 15 veya daha yüksek olan güneşten koruyucu bir krem seçebilişiniz. Eğer plaj veya pikniklerde bir gün gibi yoğun veya uzun süreli açık hava etkinlikleri yapacaksanız en az 30'luk SPF'yi seçmelisiniz.

Ayrıca, cildinizi korumak, gülme çizgilerini azaltmak için bir şapka takabilir yada gölgede daha fazla vakit geçirebilirsiniz.

Kuru cilt gülümseme çizgilerine daha yatkındır, bu nedenle cildinizi içerden sulandırmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya ihtiyacınız var. Bunu yapmak için, gün boyunca yeterli miktarda su için.
Düzenli su alımı, cildi nemli; böylece cildiniz daha genç ve daha sağlıklı görünür.

Öte yandan, yeterli miktarda su içmediğinizde, cildiniz kuru, sıkıcı ve dehidrate hale gelir ve ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi sorunlara neden olabilir.

Cildin sulu kalması için, günde 8 ila 10 bardak su için. Su dışında, ayrıca yeşil çay, meyve ve sebze suları içebilir veya su içeriği bakımından zengin meyve ve sebzeleri tüketebilirsiniz.

Vücut stres altındayken kortizol hormonu üretir. Kortizaol hücre bağlarını parçalamanın yanı sıra serbest radikal üretimini de hızlandırır.

Serbest radikal hasarı, cildinizde vücudunuzun kollajen ve elastin üretmesini önleyerek tahrip yaratır. Buda, cilt yaşlanma sürecini hızlandırır ve yüzde kırışıklık oluşumuna neden olur.

Gülümseme çizgilerini yok etmek için stres seviyenizi azaltmak için adımlar atın. Sıcak bir banyo yapabilir, yürüyüşe çıkabilir, müzik dinleyebilir, en sevdiğiniz hobinizle vakit geçirebilir ya da stres düzeyinizi arttıran her şeyden zihninizi dağıtabilecek herhangi bir etkinliği seçebilirsiniz.

Her gece aldığınız uyku miktarı ağzınızın etrafındaki gülümseme çizgilerini doğrudan etkiler. Daha az uyku demek, vücut daha fazla kortizol üretti anlamına gelir, bu da ciltte sarkma ve ince çizgilerle sonuçlanabilir.

Öte yandan, sağlıklı uyku almak vücudun cildinizdeki hücreler arasındaki bağları güçlendiren büyüme hormonu üretmesine yardımcı olur. Bu daha sıkı, pürüzsüz ve daha genç görünümlü bir cilt sağlar.

Ne olursa olsun, her gece 7 ila 8 saat uyku uyumaya çalışın. Ayrıca, uyku pozisyonunuza da dikkat etmeniz gerekiyor. En sağlıklı pozisyon sağ tarafa, sağ el içi baş altına gelecek şekilde, dizler hafif kırık, sol el iki bacak gelecek şekilde uyumaktır.
Derinize kan akışını teşvik etmek için düzenli olarak egzersiz yapın.

Bu, doğal yağlar ve nem üretmeye yardımcı olur ve yeni hücre büyümesini arttırır.

Cildinizdeki kollajen ve elastin üretimini artırmak ve ince çizgileri ve kırışıklıkları ortadan kaldırmak için antioksidan bakımından zengin gıdalar tüketin.

Ayrıca, iltihaplanmayı azaltarak ve cildinizin sağlığını doğal olarak artıracak şekilde gülme çizgisini ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için omega-3 yağ asitleri bakımından zengin yiyecekler tüketin.

Sağlıklı bir vücut ağırlığını korumayı ve kilo dalgalanmalarını önlemeyi hedefleyin.

Yüz yogası da bayağı faydalı olabilir.


NOT:
Yüzünüzü sabah/akşam olmak üzere 2 seferden fazla yıkamayın. Yağ salgısını arttırırsınız.
Gündüz= nemlendirici ve güneş koruyucu...
Gece= Cilt Bakım Serumunu çizgilerin üzerine yedirin akabinde argan yağını göz çevresi hariç yüzünüze uygulayın.

Sevgiler..