kapalı komedon..

Merhaba 20 yasındayim kuruya dönük bir cildim var bu zamana kadar hiç sivilce sıkıntısı yaşamadım ama son 2 aydır özellikle aklımda kaşıntısız küçük küçük kabartılar var arastirmalarim sonucu kapalı komedon olduğunu düşündüğüm için differin jel kullanmaya başladım ilk önceleri o kabartıları sivilce olarak dışarı attirdi daha sonra bha içeren bir urun kullandım ve bu isilik benzeri kabartılar iyice arttı şimdi differin jele devam ediyorum nasıl bir tedavi süreci izlemeliyim lütfen yardımcı olsun temizleyici olarak avéne kuru ve normal ciltler için olan kopuk temizleyicisini kullanıyorum nemlendirici olarak da missha trouble cut nemlendiriciyi kullanıyorum
Sıla A. - 24 Yaşında - Ardahan
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Kuruya dönük cilt derken anladığım kadarı ile nemsizliği kast ediyorsunuz. 

Bu arada profilinizde sadece temizleyici ve peeling işaretlemişsiniz.
Cildinizi devamlı kazıyosunuz demektir. Bu durumda da cilt nemsizleşir. 
En azından gündüzleri güneş koruma kullanmanız gerekir.

Komedon, deri altına pütür gibi durur siyah veya beyaz görünümü olabilir. Sonuçta kıl köklerinin tıkanarak gözenekte birikenlerin çıkıntı şeklinde durmasıdır...

Peki, \'neden kıl kökü tıkanır\' derseniz, fazla yağ üretmekten tıkanır! Kıl kesesi içindeki ölü hücrelerle bu fazla yağ birleşerek tıkaç oluşturur. İltihaplanmamışlardır. Eğer bu tıkanıklık sonucu gözenek içinde bakteriler de oluşursa komdeon \'sivilceye\' dönüşür.

Komedon oluşmasını engellemek için ölü cilt hücrelerini düzenli temizlemek (eksfoliye eden ürünler) çok fayda sağlar. Karma ve yağlı ciltlerde temizliği bitki süngerleri veya temizleme fırçaları ile yapmak doğru seçim olacaktır.
.
Haftalık bakımı aksatmadan, haftada 2 gün, önce peeling ile ölü tabakayı atıp, ardından maske ile gözenek içlerini temizleyip, yağ salgısını dengelemek sorunu yavaş yavaş hafifletecektir.

Kışa girerken..(ekim/mart)
Salisilik asit/glikolik asit/retinoik asit gibi ölü tabakayı söken içerikler, AHA'lı (meyve asitli) veya A vitaminli kremler -üst tabakanın ekfoliye edilmesine yardımcı olacağından- tercih edilmelidir. Jel veya maske olarak değişik formlarda bulunan bu soyucuları kullanırken gündüzleri SPF içeren bir koruyucu kullanılmalıdır.

Yağ salgısının fazla salgılanmasına sebep olan faktör her ne ise bir endokrinologa görünerek saptanması sorunun \'içeriden\' de yok edilmesine yardımcı olacağından iyileşme çok çabuk olacaktır.
Kozmetiklerinizi yağsız, su bazlı seçmek gerekir.

Eczaneden alabileceğiniz ilaçları eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Benzoil peroksid veya resorsinol gibi içeriklerle ölü tabakayı söken kimyasallar içeren ilaçların kullanımı sırasında uymanız gereken belli bir süre ve önemli kurallar vardır. Adı üzerinde bunlar \'ilaçtır\'. Uzman gerektirir. Komedonlar yok olurken cildinizi lekeli hale getirebilirsiniz.

Yoğun komedon oluşumunda dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Üst deride biriken ölü hücrelerin oluşturduğu örtü gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delinir ve komedonlar tek tek, ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak çıkartılır. Temizlik sonrası antiseptik bir solüsyonla deri temizlenir ve maske uygulanır. Sonrasında kullanacağınız temizleyici ve nemlendiricileri düzenli kullanmanız yenilerinin oluşumunu engelleyecektir. Sırtta ve yüzde olan komdeonlar için aynı yöntem uygulanır.

Israrla sürekli oluşan komedonlar için...

Medikal estetik çözümlere başvurabilirsiniz. Kalınlaşan ölü tabakayı mekanik veya kimyasal olarak soyan yöntemler denenir. Gözeneğin tıkanması engellendiğinden komedon artık oluşmaz. Kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, lazer gibi işlemlerden hangisi cilt tipinize uygunsa doktorunuz seçecektir.

NOT:
Ürünlerinizi, şu anda kuru olabilir ama genel olarak normal cilt olarak seçtim. 
Günlük Bakım Kremi aynı zamanda 30 faktör güneş koruma içerir.
Gün içinde 4 saatte bir tekrarlayın..

Sevgiler...

Önerilen Ürünler

11
120,50 ₺ 135,00 ₺
Gözeneklere derinlemesine temizlik
13
174,00 ₺ 195,00 ₺
Kuru, hassas ve normal ciltler için
4
39,00 ₺
Normal ve karma ciltler için
39,00 ₺
Nemsiz ve Olgun Ciltler için
49,90 ₺
Normal ciltlerin günlük bakım kremi

Benzer Sorular ve Cevapları