LİLASIRLAR

20'li Yaşların Cilt Bakım Rutini

 

20’li yaşlar, hem cildin en güzel göründüğü hem de cilt bakımının en etkili olduğu yaşlardır. Bu yaşlardan itibaren cilt onarım ve yenileme mekanizmalarının işleyişi biraz biraz yavaşlamaya başlar. Cildinize bu dönemde nasıl baktığınız, gelecekteki görünümünüz için önemli bir anahtardır.

20’li yaşlarınızda cilt bakımınız için gerekli disiplini ve alışkanlıkları oluşturmak, yaşınız arttıkça cildinizin yaşlanma belirtilerini oldukça yavaş göstermesini sağlar. Siz 35 yaşındayken ama cildiniz hâlâ 25 yaşında havası verdiğinde bu alışkanlıkları oluşturduğunuz için kendinize teşekkür ederken, LilaKutu’yu da anmayı unutmayın. :)

 
20’li Yaşlarda Ciltte Oluşabilecek Sorunlar

20’li yaşlarda yaşanan cilt problemleri her sorunda olduğu gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunlardan ilki; ergenlik döneminden gelen sivilce sorununun bu yaşlarda hâlâ devam etmesidir.  Ergenlik döneminden kalma sivilcelenme sorununuz olmasa bile regl öncesi  dönemler ve regl dönemleri ciltte sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Hatta kullanılan doğum kontrol hapları, hormon düzeyleri bile sivilceye neden olabilir.

Bir başka tetikleyici unsur: Sigara, alkol kullanımı.. İçeriklerindeki zehirli ve zararlı maddeler cildinizde baş edilesi sorunlar ortaya çıkartabilir: Mesela; gözeneklerinizin kirle çabucak dolması gibi. :(

Öte yandan uykusuzluk ve stres cildin yorulmasına, solaryum kullanımı da cildin nem kaybına neden olan diğer etkenlerdir.

Cildin en iyi göründüğü, genel olarak sorunsuz olduğu 20’li yaşlarda cildin mevcut güzelliğini korumak önceliğiniz olmalıdır.

 
Cilt Bakım Rutininde Yapılması Gerekenler

1.Cildi Her Gün Sabah-Akşam Temizlemek: Temizlenmiş, arındırılmış ciltten daha güzel görüneni var mı şu dünyada? Arındırın kirlerden, artıklardan üşenmeyin çünkü gün boyu cildinizde biriken kir, makyaj yapıyorsanız makyaj artıkları, cildinize zarar vererek, çizgilerin, kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Eğer üşeniyorsanız ya da “Aman saçım bozulmasın” ruh hali içindeyseniz artık her şey çoook pratik: Temizleme mendillerinden, misel sulardan yardım alın.

Etkisini gün boyu hissedeceğiniz rutinin temizleme bölümünü sevmek ve alışkanlık haline getirmeniz için tek şey: Size en uygun temizleme ürününü bulmak!

2. Temizliğin En İyi Arkadaşı Toniklemek: Tonik ile temizlemenin ilişkisini Zeki-Metin, Tom ve Jerry gibi anlatabiliriz. Temizlendikten sonra toniklenmeyen cildin bir tarafı hep eksik. :( Peki, bu tonik nedir? Tonik; temizlikten kalan kir artığı varsa derinlere ulaşıp onları da ele geçirir, musluk suyundan cilde yapışan klorun negatif etkisini yok eder, cildin önündeki negatif kalkan kalktığından serum ve krem daha kolay emilir ve etkileri daha iyi hissedilir. Bakmayın öyle 5 harfli kısacık kelime olduğuna; rutinin en yeteneklisi, en işlevlisi, takımın ayrılmaz bir parçası “O”!

3.Göz Çevresini Korumak: Koru! Koru! Koru! Göz çevresi, cildin en ince ve hassas olduğu bölgedir. Bu bölgeyi 20’li yaşlardan itibaren ne kadar iyi korursanız, yaşlanma belirtilerinin en çok hissedildiği bu bölgeyi kırışıklıklara, çizgilere karşı korumuş olursunuz. Göz çevrenizi yorgunluktan arındırıp, nemlendirmek ve aydınlık tutmak için göz kreminizi sürmeyi ihmal etmeyin.

4.Cildiniz İçin Uygun Bir Nemlendirici Edinmek: Bakımın en olmazsa olmazı, en keyifli kısmı bu çünkü nemlendiriciyi hayatından eksik eden yok! Rutininizi tamamen uyguladığınızda nemlendiricinizin etkisini çok daha iyi hissedeceksiniz. Cildinize uygulayacağınız cilt yapınıza ve size uygun bir nemlendirici cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi, hidratasyonu sağlayacak. Sonrası mı? Sonrası ışıl ışıl, neme doymuş, sağlıklı bir cilt!

4.Güneş Kremi Kullanmak: Cildinizi her gün yaz-kış demeden korumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. “Eee yaz tamam da, kışın da mı?” Evet, kış aylarında da çünkü yazın gözümüze gözümüze vuran güneş ışınları kışın vurmadığında kaybolduğunu sanıyoruz. Biz onları görmesek de onlar bizi görüyor, kaçamıyoruz. Güneş koruma kremi kullanmanın tek etkisi yaşlanma belirtilerine karşı önlem almak değil tabii ki. Güneşin içimize işleyebilecek tüm negatif etkilerinden korunmak. Sağlıklı yaşam için ihmale gelmez!

 
Diğer Dikkat Etmeniz Gerekenler

-Yaşlanma karşıtı ürünleri kullanırken dikkatli olun: 20’li yaşlarda pek çok kişi kırışıklıklara önlem almak için kırışık önleyici kremleri kullanabiliyor. Anti-aging ürünler kullanma zamanının geldiğini düşünüyorsanız; mutlaka cildinize, yaşınıza ve sorununuza uygun ürünler tercih edin. Hangi ürünü kullanacağınıza karar veremiyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alın.

-Cilt tipinizi tanıyın: 20’li yaşlara kadar gelip “Karma” cilde sahip olup da “Kuru” demek olmaaz! Karma cilde Kuru derseniz n’olur? Yanlış öneri alırsınız, yanlış ürünler kullanmak zorunda kalırsınız, param boşa gitti bu ürün hiç etkili değil dersiniz, farklı cilt sorunlarına neden olursunuz, en  kötüsü de yanlış yönlendirilirsiniz. Bu sebeplerden cilt tipinizi bilmiyorsanız, önce cilt tipinizi öğrenin. Sonra, aklınıza kazıyın.

 

LilaKutu