LİLASIRLAR

2016 BAHAR MAKYAJI

Ünlü markalar ilkbahar defilelerini yaptı. 9 Mart 2016’ya kadar DA pret a porter defileleri Paris’te devam ediyor. 2016 ‘da bahar makyajının ana noktaları haute couture showlarında görüldü, seriler piyasaya çıktı.  Chanel, Christian Dior, Guerlain, Gigi Hadid, Givenchy, Versace, Balenciaga, Celine, John Galliano, Nina Ricci… Sezon eğilimlerini belirleyen markalar kendi tarzlarını sundular. Kimi dijital çağın Kleopatra’sını podyuma taşıdı, kimi yüzleri dantelle kapladı, kimi modern kadının hayatını kolaylaştıran “iki renkli” makyajlar önerdi. Buluşulan nokta elektrik mavisi, gökyüzü mavileri ve oranj…  Sonuçta 2016 İlkbahar makyajını birkaç ana noktada toparladık:
 
Yüksek allıklar:
 
Alıkları elmacık kemiğinin üzerine değil, göze en yakın tümsek yerine çok az dokundurarak yüzler daha gülümser ifadeye kavuşturuluyor. Allık neredeyse yok gibi sürülüyor. Yüzler saf ten renginde.
 
Ultra kalın kaşlar:
 
Artık incecik ve kavisi yok edilmiş düz kaşlar demode oldu! Kalın, dağınık ama boşlukları doldurularak belirginleştirilmiş doğal haliyle yüzde yer alan kaşlar var. Neredeyse tüm bakış kaşlara yükleniyor. Kalın kaş modasını uygulayan tarzlarda makyaj genelinde sadece bej tonları ve belli belirsiz maskara ve parlatıcı var. Kaşların farla renklendirildiği birçok defile oldu. Ülkemizde denemek isteyen var mıdır bilmem ama mavi kaşların oldukça eğlenceli durduğunu söyleyebilirim.
 
Az önce kiraz yemiş gibi duran dudaklar:
 
Kırmızıya bakan koyu şarap renkleri ve dudak çerçevesi net çizilmiş dudaklar bu baharın modası.
Gözlerde maviler, dudaklarda böğürtlen tonları oldukça çarpıcı duruyor. Siyah kiraz veya canlı portakal renkleri yarıştalar…
 
Mavinin hâkimiyeti:
 
İster eyeliner, ister far, ister kalem olarak kullanın. Mavinin en canlı tonları grafik tarzlı uygulamalar, küt kuyruklar yüze eğlenceli ve çocuksu bir hava veriyor. Maskara neredeyse yok veya kahverengi tonlarında gayet hafif kirpikler var. Kocaman kirpikler bu ilkbaharda moda değil.
 
Kısacası, doğa ısınırken bu ilkbaharda makyajın duayenleri size diyor ki: Mavi bir eyelinerin ve kalemin olsun.
Mavi bir farın olsun.
Gözaltlarını iyi kamufle et, kirpiklerini çok boyama.
Dudaklarına portakal veya kiraz yemişsin gibi iz bırakacak canlı bir rujun olsun.
 
 
İyi baharlar!
 
 
Ayşenur Yazıcı