LİLASIRLAR

2016 KIŞ MAKYAJI

Meraklısı çok! Defilelerde 2016 makyajının ipuçlarını gördükten sonra tüm firmalar kendi renklerini bu tarza göre magazin kapaklarında yorumlamaya başladılar bile. Moda dergilerinin kapaklarında 2016’nın “dağınık neo” makyajlarını görüyoruz…

Genel başlığa bir isim vermek gerekirse “çerçeveye konulamayacak kadar eğlenceli ve özgür” diyebiliriz. Ten oldukça doğal, dudaklar capcanlı, gözlerse “neo-gotik” tarzda dağınık kömür renginde… Sadece siyah değil, gözlerde dağılmış çerçeveleri grafik tarzda metalik veya bakır tonlarında da yapabiliyorsunuz. Net çizgi yok. Dağınık… Sanki az önce makyajla duş almış gibi.

  • Ten makyajı 

Minimalist ten makyajı! Şeffaf, neredeyse renk yok gibi. Çıplak ten rengiyle oynamadan kusurlar kamufle ediliyor. Varla yok arası pudra. Varla yok arası yüksekçe uygulanmış allık. Sadece gözler ve dudakların konuşmaya bırakıldığı bir yüz. “Ya gözler ya dudaklar” yüzün konuşan noktası olarak belirleniyor. 

  • Dudaklar

Portakal ve mercan rengi projektör gibi yanan dudaklar kış makyajının ana teması. Elbette kuvvetli karmen ve neredeyse “fosforlu” diyeceğimiz kadar kırmızı dudaklar da var 2016 kışında. Canlılar ama hepsi mat! Parlaklık tok. Ten rengi kahve ve bordo rujları şimdilik çekmecenin dibine atıyorsunuz. Siyah mat rujların da ünlü moda markaların 2016 defilelerinde sıkça kullanıldığını burada hatırlatmakta fayda var. Biraz cesaret istiyor ama düzgün dudaklarda olağanüstü çekici durduğunu itiraf edelim.

  • Gözler 

Ten gizlenince, gözler daha çok alan kazanıyor elbette. Ve tüm karakter bulutlara gömülmüş gibi duran gözlerde yoğunlaşıyor. Giysilerle uyum için 50’lerin Audrey Hepburn veya Diane Von Furstenberg tarzı çekik eyelinerli gözlerini kullanan modacılar da oldu ancak metalik, dağınık, gotik göz makyajları sezonun trendi…

  • Kaşlar

Grafik yapılmış gibi net çizgili kontrast kaşlar gotik göz makyajının üzerinde bir tiyatro maskesi gibi ilgi çekiyor. Ve yüzde en az dudaklar kadar net göze çarpıyor.

 

Ayşenur Yazıcı