LİLASIRLAR

ADET DÖNEMİNDE CİLT

Sabah kalktınız, aynada gördüğünüz yüzünüzde meymenet yok. Yorgun göz altları, soluk renksiz bir ten, sanki cildiniz bir gecede kırışmış gibi yorgun...

Karnınız ve ayaklarınız daha şiş gibi durabilir. Daha yeni yıkadığınız saçlarınız yağlı gibi, şekilsiz, ve söz dinlemiyor. Hepsini çoook sinirlenerek izleyebilirsiniz.

Cinlerimizin durup duruken tepemize çıktığı, bazılarımızın çikolata krizine girdiği, duygusal olarak hassaslaştığımız birkaç gün var. Bunca ruhsal değişimi mazur görüyoruz çünkü müsebbibi belli: Hormonlardaki değişim!

Kankamız olan "östrojen" hormonu, iki adet ortasındaki dönemde en yüksek seviyededir.

Cildinizin bu dönemde her zamankinden daha diri ve hoş görünmesinin sebebi budur. Çünkü östrojen hormonu cilde elastikiyetini veren kolajen adlı bağdokusunun kalitesini korumasına yardımcı bir faktördür.

Menopoza yaklaşırken östrojenin azalmasıyla, derinin gitgide daha solgun ve diriliğini kaybetmiş görünmesinin sebebi yine bu hormonun azalmaya başlamasıdır. Ruhsal değişimlerin de kaynağı budur :)

 

Sivilceler ve regl ilişkisi

Adet kanamasının başladığı gün vücudumuzdaki dişilik hormonau en düşük seviyededir. 28-29 Günlük döngü tamamlandığında, biyolojik olarak hipofiz bezine sinyal gidip FSH salınır, yumurtalıklarda östrojen üretimi uyarılmış olur.

Premenstrual (adet öncesi) sendrom dediğimiz bu değişim duygusal olarak da kişiyi değişime sevk eder, ciltte de geçici bozukluklara sebep olabilir. Yağ salgılarının artışının sadece kimyasallarla değil stres ve duygusal travmalarla da değiştiğini biliyoruz....

Sivilcenin oluşmaya başladığını hissettiğiniz an "sivilce söndürücü" ürünlerden kullanabilirsiniz . Gün içinde 3-4 kez sivilce üzerine uygulanan kalem gibi pratik bu ürünler çıkmaya yeltenen sivilceyi, genelde 24 saat içinde söndürür.

Bu dönemde cildinizde değişimi hissettiğiniz an yatıştırıcı ve yağ salgılarını emici maskelerden uygulayın.

Adet dönemlerinde kullanılacak joker ürünleriniz:

Enozone Anti Akne Losyon: Güzellik çekmecenizde bulunduracağınız bu minik şişenin içeriğini, özel günlerde yağlanma ve sivilcelenmeyi minimumda tutmak için kullanabilirsiniz.
 
Mila D'Opiz Purifying Concentrate Ampoule: Ayda sadece bir hafta kullanarak adet dönemindeki aşırı yağlanmayı kontrol altına almış olursunuz. 

Temizliğine çok dikkat edin. Sabah ve akşam cilt tipinize uygun bir temizleyici ve tonikle temizler, uygun nemlendiricinizi aksatmadan uygularsanız; regl döneminde yağ salgılarındaki ani artış, gözenek içinde sivilceye dönüşmeyecektir.

 

Regl döneminde yapılmaması gerekenler:

  • Yeni bir ürün denemek için uygun bir dönem değildir. Kozmetik deneyip satın almayın.

  • Saçınızı boyatmayın. Bir hafta sonra yapılacak boya daha iyi tutacaktır.

  • Dar giysiler giymeyin. Rahat, bol kıyafetler ve topuksuz ayakkabı tercih edin.

  • Önemli toplantıları bu günlere almayın. Konsantrasyon zayıf olacaktır.

  • Cilt hassasiyeti arttığı için güneşlenmeyin.

  • Sutyen satın almayın. Göğüslerinin şiştir yanlış beden seçersiniz.

  • Çekirdek, turşu, cips gibi tuzu yüksek besinler tüketmeyin, şişmeyin.

  • Erkek arkadaşınızla tartışmak için uygun gün değil. Gereksiz miktarda gergin olabilirsiniz.

  • Alışveriş zamanı değil. Manasız şeylere para harcayabilirsiniz. Adet döngüsünün ikinci yarısında (14-15. gün) salgılanmaya başlayan "progesteron" hormonu ile beraber daha akıllı seçimler yaparsınız. Daha kadınsı seçimlere yönlenirsiniz.

 

Ayşenur Yazıcı