LİLASIRLAR

Ağız Sağlığında Bilinmesi Gerekenler

Genelde dış görünüşümüze verdiğimiz önemle aksatmadığımız ağız ve diş bakımı, görünüşümüz için olduğu kadar sağlığımız için de oldukça önemli. Ağız, sindirim sisteminin en üst noktası ve girişidir. Ağızda ortaya çıkan tüm olumsuzluklar diş sağlığını ve hatta sindirim sistemini doğrudan etkileyebilmektedir. Bu yüzden ağız sağlığı, her açıdan ihmale gelmeyecek kadar önemlidir. Bakım şart! :)

 

1. Diş fırçanızın sert olması ya da bastırarak fırçalamanız dişlerin daha iyi temizlenmesine neden olmaz.

Bilinenin aksine; hem diş hem de diş eti sorunlarına yol açar. Ağız ve diş yapınıza uygun diş fırçası seçimi temizleme derecesini arttırmada da oldukça önemlidir. Ağzının her bölgesine, diş aralarınıza kolayca girebilen bir fırça tercih etmelisiniz. 

 

2. Diş fırçanızı her 3 ayda bir değiştirmelisiniz.

Yıpranmış bir fırça diş etinize çözüm olmaktan çok, zarar verecektir. Her ne kadar, her işlemden sonra yeterince temizlediğimizi umsak da göremediğimiz bakteri ve mikroplar fırça üzerinde yer edinecektir. Bakterilerin herhangi bir hastalığa neden olmaması için her 3 ayda bir fırçanızı yenilemelisiniz. 

 

3. Diş etlerinizdeki kanama hastalık habercisi olabilir.

Olağan dışı belirtilere sahip bir diş eti kanamanız olduğunu farkettiğinizde mutlaka bir diş hekimine danışmalısınız. 

 

4. Dişler sabah ve akşam olarak günde 2 kez fırçalanmalıdır. 

Dişler iyi temizlenmezse diş yüzeyi üzerinde besin artıkları ve mikroplar birikir. Ağız içerisindeki bakteriler, yiyecek artıklarındaki şekerli maddeleri yapışkan bir madde haline getirip dişler üzerine yapışmasına neden olurlar. Bu kalıntılara da plak denir. Ağız bakımının ihmal edilmesi ya da bilinçli yapılmaması durumunda plaklar; diş eti hastalıklarına ya da diş çürüklerine neden olabilirler. Bakteri oluşumuna engel olmak ve yiyecek artıklarından diş yüzeyini, aralıklarını bu yüzden sabah ve akşam günde 2 kez olarak temizlemelisiniz.

 

5. Gün içinde ağız temizleme suyu kullanabilirsiniz.

Gün içinde tükettiğimiz besinler, sigara gibi ekstra bakteri ve bunlar sonucunda ortaya çıkacak nefes kokması gibi sorunlarla ağız bakım sularından, gargaralardan yardım alarak çözüm bulabilirsiniz. Nefesin, gün içinde de tazelenme ihtiyacı var. :) Geçmeyen ve sizi rahatsız eden bir ağız kokusuna sahipseniz mutlaka diş hekimine danışın; sebebi diş çürüğü ya da bir diş eti rahatsızlığı olabilir.. 

 

6. Dil temizliği de önemlidir. 

Evet, yanlış duymadınız dilinizi de dişleriniz gibi fırçalamalısınız. Diş temizliği sırasında dilinizi fırçalamak da oldukça önemlidir. Ağız kokusuna neden olan en büyük etkenlerden biri olan dil; üzerinde birçok bakteri bulundurur. Dil temizlenmezse bu bakteriler koku salgılamaya başlar ve rahatsız eder. Diş fırçalama sırasında dilinizi de; diş fırçanızla ya da dil yapınıza uygun bir dil fırçası ile önde taraftan olabildiğince arkaya doğru fırçalamalısınız. Mide bulandırıcı olsa da, elveda bakteriler diyebilmek için şart! :(

 

Dişlerimizin beyazlığı, nefesimizin tazeliği kendimiz için de sosyal ortamlarda da oldukça önemli ama siz siz olun, sağlığınız için ağız bakımını ihmal etmeyin!

 

 

LilaKutu