LİLASIRLAR

AKNELİ CİLT MAKYAJI

“Akneli ciltler makyaj yapamaz” inanışının aksine, ürünlerinizi doğru seçtiğinizde ve akşamları cildi doğru temizleme ürünü ile temizlediğinizde akneli ciltler de sorunu tetiklemeyecek şekilde makyaj yapabilir. Hatta aknenin gelişimini durdurmaya yönelik (antibakteriel) içerikleri olan, yağ emici, yatıştırıcı, mineral ve organik ürünlerle sivilceleri hem kamufle edip hem de söndürmeye yardım edebilir.

Sivilceleri arttırmadan makyaj yapmanın 2 kuralı:
  • Akneli cildiniz için organik ve mineral makyaj dışında seçim yapacaksanız ilk kuralınız: “komedon” yapmayan içerikli, “oil free” olarak tanımlanan yağsız ürünler seçmektir. Bu ürünler gözenekleri tıkamadığından, cilt nefes alır ve yeni sivilce oluşumunu başlatmaz. Akneli ciltler için özel seriler de üretmiş olan markalar da var. Alışverişte lütfen size uygun olmayan göz alıcı malzemeden uzak durun! Komedojenik olmayan ürünler size göredir. Petrol türevleri içeren ürünlerden uzak durun.

  • İkinci kural: Akne, bakterilerin oluşturduğu bir sorun olduğu için mutlaka hijyen kurallarına uymak zorundasınız. Her akşam makyajınızı en ufak bir kalıntı kalmayacak şekilde akneli ciltler için üretilmiş bir temizleme kozmetiği ile temizlemeniz zorunludur. Hırpalamadan temizleyin ve tonikleyin. Sonra tüm gece yağ salgısını kontrol altında tutacak serum veya nemlendiricinizi sürün. Böylece sabaha daha az parlayan ve sivilceleri artmamış bir ciltle uyanırsınız.


Sivilce, pütürler ve kızarıklığın gizlenmesi için:
  • Makyaja başlamadan ellerinizi yıkayın. Sivilcelerin gizlenmesi için yeşil tonlu kapatıcıyı parmak ucunuzla hafif tampon hareketle tek tek sivilcelerin üzerine uygulayın.
  • Gözaltı kapatıcınızı sürün.
  • Akneli ciltler için üretilmiş BB, CC veya yağsız fondöteninizi uygulama fırçasıyla tüm yüze yayın. Maske görüntüsü oluşturmamak için tam ten renginizi seçmeniz gerek. Fırçayla uygulama her zaman daha doğal bir yayılma sağlar. Fırçayı her gün bakteri ürememesi için dezenfekte etmeyi unutmayın.
  • Son olarak mineral bir toz pudrayı iri tüylü bir fırçayla tüm yüze yayıp, mat bir yüzey elde edin. Ten makyajınız bitti.

Göz makyajı ve dudaklar için:
  • Derin, yırtıcı renklerden kaçının! Mor, koyu pembe, mavi gibi renkler sivilcelerin kırmızılığını vurgular… Yumuşak renkler seçin: Kahve tonları, vizon, yosun rengi, gri ve yumuşak yavruağzı tonlarını gözlerde kullanabilirsiniz. Dudaklar için mat, silik ten renkleri ve bej pembeler seçin.
  • Yağlı yapılı, parlak, simli ürünlerden uzak durun. Göz kapaklarında ve yanaklarda toz ürünlerden başka seçeneğe yönelmeyin. Krem allıklar ve krem göz farları size göre değildir. ** Dağılma yağlı ciltlerde daha çabuk olduğundan maskara ve göz kalemlerini suya dayanıklı olanlardan seçin. Hatta en iyisi koyu renk farı suyla ıslatılmış bir fırçayla kalem gibi uygulamak olacaktır. 

 

Ayşenur Yazıcı

 Aradığınız akne ürünleri LilaKutu'da