LİLASIRLAR

ANTİOKSİDAN ETKİLİ KREMLER

Antioksidan, kimyasal süreçler süre giderken ortaya çıkan zararlı işlemlerin engellenmesine yardım eden -okside olmayı önleyen- kimyasallardır. Oksitlenmeyi engelleyen her türlü maddeye antioksidan denir.

Vücudumuz oksijeni kullanırken, serbest radikal denen kararsız oksijen molekülleri oluşuyor. Serbest radikal denilen bu moleküller diğer moleküllerle reaksiyona girerek hücrelere zarar veriyor. Hücrelere zarar veren bu elemanları etkisizleştiren, moleküllerin onarılmasını sağlayan, “oksitlenmeyi önleyen” maddelere antioksidan diyoruz. Zarar verme önlendikçe deri ve organların sağlıklı yapısı da korunmuş oluyor. Yani, yaşlanma etkilerinin en azda tutulması için antioksidanlar vücutta bir süpürme ve tamir etme işlevi görüyor.
 

Elbette antioksidanları sadece krem bazında düşünmemeli, serbest radikallere sebep olan yaşam şartlarını da gözden geçirmelisiniz. Güneşin U.V. ışınları, kimyasal temaslar, sigara dumanı, alkol gibi koşullarda da oksidasyon oluşuyor. Vücudumuzun kendi, savunma sistemi enzimleri “kendi üreterek” antioksidan savunmayı beceriyor. Ancak yaşam koşulları sağlıksız bireylerde zararın tamamını onaramıyor. Metabolizmaya bunun için antioksidan içerikli kremlerle ve gıda takviyesi haplar ile destek oluşturmaya çalışılıyor. Beslenmenizde bu özelliği taşıyan besinlere ağırlık vererek içeriden de metabolizmayı desteklemeniz gerekiyor. Antioksidan özellikleri olan birçok besin var.  Bekletilmeden, çiğ veya pişirilerek tüketilmesi gerekenleri diyetisyeninize danışın.

·         E vitamini kremlerde “Alfa tokoferol” adıyla göreceğiniz bir antioksidandır.

·         Flavonoid (bitkilere renk veren bir kimyasal) sözcüğünü gördüğünüzde kremin antioksidan özellikli olduğunu anlayabilirsiniz.

·         C vitamini kozmetikte “Askorbik Asit” adıyla bulunan bir antioksidandır.

·         Likopen, meyve ve sebzelere kırmızı rengini veren bu madde antioksidan özelliği kanıtlanmış bir maddedir.  

·         Koenzim Q her ne kadar vücudumuz tarafından üretilse de aşırı güneşlenme, sigara tüketimi, alkol ve yorgunluk durumlarında dışarıdan desteklemek gereken antioksidanlardan biri.

·         Beta-karoten içeren kremler de güçlü antioksidan etkileri olan kremlerdir.

Anti-aging, yani yaş almayı frenleyen kremlerin içerisinde güçlü antioksidanlar bulunduğunu da unutmayınız.

 

 

Ayşenur Yazıcı