LİLASIRLAR

BB KREM NEDİR?

 

İlk kez Almanya'da estetik uygulamalar sonrası cildi kamufle etmek ve çabuk toparlamak için bir hekimin formüle ettiği söyleniyor. Sonrasında, Asyalıların sahiplenip dünyaya üretime başladığı... BB kremler Güney Kore'de doğan bir yeni nesil kozmetik. "Blemish Balm" sözcüklerinin kısaltılmış hali olan "BB krem". BB'lerin temel 3 işlevi var:

Tonlamak (kusur ve lekeleri düzeltmek), nemlendirmek, aydınlatmak.

İçeriklerinde SPF güneş koruma faktörü de olduğundan hanımların en pratik makyaj malzemeleri arasında baş sıraya oturdu. Bıraktığı yüzey bebek cildi gibi kadifemsi ve yumuşacık. Üstelik ağırlık da yapmıyor.

"Nemlendirici sür", "üzerine SPF koruma sür", "sonra fondöten sür" derdinden kurtuldular!

Lekeleri düzeltmesi dışında, özel ihtiyaçları olan ciltler için farklı BB kremler formüle edildi.

  • Hassas cildi yatıştıran, onaran, kızarıklığı engelleyen

  • Yağlı veya akneli cildi dengeleyen

  • Yorgun cildin yenilenmesine destek veren

  • Kırışıkları dolduran, yenileyen

BB kremler markadan markaya değişen kıvamda "hafif" yahut "daha örtücü" olarak üretildiler. Bazıları "makyaj altı kremi" olarak kullanılacak kadar hafif olabiliyor.

BB kremler, fondötenler gibi sürdükten sonra kurumuyor, topaklanmıyor, mimik çizgilerine dolmuyor; gün boyu kusurları kapatan, cilt tonunu aydınlatan yumuşacık bir kadifemsi yüzey olarak teni kaplıyor. Bunu içeriğindeki uçucu silikonlara borçluyuz (cyclomethicone).

Kusursuz makyajın temel şartı pürüzsüz tendir. BB kremler de bunu en pratik yoldan yaratmak için piyasaya çıktı.

BB kremlerin en fazla 2-3 tonu vardır. "Çok açık" tenler, "açık esmerler" ve "koyu esmerler" için... Cildinizi bu 3 kategoriden hangisine dahil ediyorsanız o tonu alın. Cilt ısısı ile ten renginizle 10 dakika içinde uyumlanır.

 

Kafanız mı karıştı?

Soru: BB krem altına nemlendirici sürmesem olur mu?

Evet olur. Nem koruma özelliği var. Ama nemsizlik kişiden kişiye farklı derecelerdedir. Çok kuru ve nemsiz bir cildiniz varsa BB altına nemlendiricinizi sürün.


Soru: BB krem sürdüğüm için güneş ışınlarından %100 korunuyor muyum?

Hayır. Tüm SPF içeren ürünlerde olduğu gibi koruması 3 saat kadardır. Sabah 09.00'da sürülen 30 SPF civarı bir BB, sizi maksimum öğlen 12.30'a kadar güneş ışınlarından korur. Öğlen yenileyin.


Soru: BB kremin temizlenmesi kolay mıdır?

Cilt yüzeyinde bir giysi gibi tutunduğundan ve silikonlar içerdiğinden, temizleme yağları yahut BB temizleme krem/jel/köpükleriyle temizlemek daha doğru olur.

 

Soru: BB krem sivilce yapar mı?

Hayır yapmaz. BB kremler değil, akşamları cildinizi iyi temizlememek gözeneğin tıkanmasına ve sivilceye sebebiyet verir.

 

Soru: Nemlendiricimin üzerine BB krem sürmeden ne kadar beklemeliyim?

En fazla 30 saniye. Cilt nemlendiriciyi çabuk emer.

 

Soru: BB kremin rengini nasıl seçeceğim?

Açık tenliyseniz açık tonu seçin. Koyu tenli iseniz koyuyu... Renk pigmentleri uygulandıktan sonra sizin cilt renginize en yakın tona gelecektir.

 

Soru: CC kremden farkı ne?

CC (colour control) renk konrolü içindir. Kızarıklar, ton farkları, solukluğu kapatır. Tek başına kullanılmaz (primer gibi düşünün), üzerine fondöten uygulanır. BB kremlerin daha geliştirilmişidir. BB'den daha besleyici, daha kapatıcı ve çok daha ince yapıdadır.

 

Ayşenur Yazıcı