LİLASIRLAR

BEBEĞE PARFÜM NE GEREK

 

Neyle beslenirseniz o kokarsınız!

Kırmızı etle ve makarnayla beslenen, meyva sebzeden uzak yaşayan,gazlı içecek ve hazır yemekle öğünleri geçiştiren birinin kullandığı tuvalete girerken burnunuzu tıkamak zorundasınızdır!

Çünkü et sindirime girdiği barsakta bir "cesetten" farksızdır.

Kokusu bundan dolayı kötüdür.

Et tüketen bu kişiler bir de sarmısak, sigara, soğan,bol baharat, kimyon, alkol, hardal, pastırma, acıbiber de tüketiyorsa, o kişi otobüse bindiğinde siz inersiniz. Tuvaletten çıktığındaysa içeriye ilaçlama ekiplerince müdahale edilmeden başka kimse giremez.(!)

Ne yerseniz o kokarsınız derken bunu abartmadım.Vücut ter, idrar ve dışkı yoluyla sindirdiği her şeyi atarken kokularını da yayar. Parfüm kullanmak nafiledir, hatta çok beter bir karışım yapar. Bu kişilere her gün duş alma alışkanlığını kazandırsanız dahi, beslenmesini değiştirmediği sürece kokarca gibi dolaşmaya mecburdur. İşin fena tarafı aslında kendi kokularının hiç farkında olmamalarıdır.

Bebeklere parfüm yapan firmalara her gün yenileri eklendiği için çok rahatsız oldum ve bir şeyler yazmak zorunda olduğumu hissettim.

Bebekler sütle beslenir. Sütle beslenen bir canlının kokusunda rahatsız edici hiç bir şey bulamazsınız. Zaten toksik maddeler almadığından, sigara içmediğinden, bebekler mis gibi kokar.

Anneleri anasonlu çay, ıhlamur içtiğinde bebekleri de mis gibi anason, ıhlamur kokar...

Yani bebeklerin zaten kokuları yeteri kadar kendilerine has bir ferahlık içerir!

Bvlgari, Burberry, Johnson, Piı Piu, Mustela, Arthur &Lola'dan sonra Moda evi Dolce & Gabbana da piyasaya bebekler için bir parfüm çıkarmaya soyunmuş.

Bebeklerimizin kendi kokuları onları sevmeye ve fark etmeye yetmiyor mu? Neden bir anne çocuğuna parfüm sürer ki?

Hepimizin ilaçlı gıdalar, ağır metaller içeren sullar, kimyasallar içeren kişisel bakım ürünleriyle, her gün temastayız zaten!Piyasada hala ürünlerin içerisinde olan birçok kimyasal, bunun güvenliğini onylayıcı kurumlar tarafından henüz onaylanmamışken, bilim adamları ciddi sağlık sorunlarıyla bazı kimyasalların bağlantılı olduğunu bas bas bağırırken bebekler için – istediği kadar doğal, bitkisel filan olsun- parfüm kullanmanın alemi var mı?

Neden ebeveynler bebeklerini gereğinden fazla kimyasala maruz kalmasını istesinler ki?

Ama içinde kimyasal yok filan demeyin bana! Şişede o sıvının küflenmeden durabilmesi için bile bir "kimyasala" ihtiyacı vardır.

Koku, gizli kimyasal bir kokteyldir. Doğal ve sentetik kimyasallar beraber harmanlanır.

EWG kozmetik database adlı sitede 2010 yılında yapılan bir analizde 17 parfümde, alerjiden hormon bozulmasına kadar ilişkili bir çok madde bulundu.

Açıklama olarak da "Sağlık üzerindeki olası etkileri açısından hoş olmayan birçok parfüm bileşeni algılandı" demişler...

Korkutmak gibi olmasın ama gerçekler bu!

Sentetik kokular ve bazı kimyasallar hormon sistemini bozabiliyor. Bunlar büyüme ve onarım gibi vücut fonksiyonlarını olumsuz etkileyebiliyor.

Bilim adamları, sentetik kokuların özellikle hızlı büyüme içinde olan bebek ve küçük çocuklar üzerindeki etkileri konusunda endişe duyuyorlar.

İnsan gelişiminin, hormon düzeylerinin ince ama hassas değişiklikleriyle yönetildiğini bilenler bir çocuğa tehlikeli değişimlere sebep olabilecek parfümü sürmeye kalkışmaz diye düşünüyorum.

Allah hepimize akıl fikir versin!

 

Ayşenur Yazıcı