LİLASIRLAR

BEBEKLERDE PİŞİK

Onlar dış dünyayla yeni tanıştılar. Derileri bizden daha ince, geçirgen ve hassas... Korunması henüz gelişmemiş. Cildini kuru tutarsanız pH’ı değişmeyecek ve derisi hırpalanmayacaktır. Pişikte sadece kuru tutarak bile iyileşmeyi sağlayabilirsiniz. Elbette pişik onarmaya yardımcı kremler iyileşmeyi hızlandırır. Ama kullandığınız bezden tutun, annenin beslenmesine kadar birçok neden pişiğe sebep olabiliyor.

Bebeklerin altına bağlanan bezlerin çoğu kimyasallar (klor) kullanılarak ağartılır ve bazı hassas bebeklerde bu organik olmayan bezler sorun çıkartabilir. Çocuk bezlerinin ve kadın hijyenik pedlerin çoğu sentetik maddelerden üretilmekte ve emiciliği arttırmak için ham petrolden üretilen SPA (Üstün Emici Toz) denilen bir maddeyle doldurulmakta. (PVC, PBA vb. gibi hoş olmayan kimyasallar) Çocuk bezlerinin bazıları sandığınızın aksine pamuktan değil kağıt hamurundan üretilmekte ve çamaşır suyuyla ağartılmakta.

Cildinin koruyucu tabakası henüz tam gelişmemiş olan yenidoğan bebeklerde "saf pamuk" yahut "organik çocuk bezi" kullanmanız sorunu başından engelleyecek faktörlerden biridir.
 

  • Bebeğin poposu ne kadar açık kalırsa o kadar çabuk iyileşir.

  • Emzirme ve altını değiştirme sonrası bezlemeyin. Bir saat kadar açık kalsın. Sonra bezlersiniz. Pişik önlemek pişiği gidermeye çalışmaktan daha kolaydır.

  • Yenidoğanların ciltleri çok çabuk yenileme kapasitesine sahiptir. Bir gecede bile deri kendini onarır.

  • Altını çok sıkı bağlamamalı... Belini sıkı sıkıya bağlamayın. Bezin hava almasına izin verin. Sık değişmeli, ıslak kalmaması için en doğrusu bez bölgesinin açık kalması. Bacaklarına hafif bir tülbent atın, altında "ıslaklık geçirmez örtüsüyle" uyusun.

  • Anne sütünün yapısı, annenin yediklerine göre değişir. Asitli beslenmesi bebeğin dışçısının asit derecesini de değiştirir. Bebeğinizin sağlığı için yediklerinize dikkat edin.

  • Hazır mama ve biberonla beslenen bebeklerin, ilaç kullanan bebeklerin de kakası daha asitli çıkabilir ve popoda kalmasıyla narin ciltte pişiği tetikleyebilir.

  • Bez kirlendiğinde ılık suyla pop temizlenmeli, ıslak mendille temizleyecekseniz içerisinde alkol ve sert kimyasallar olmayan veya organik mendiller tercih edilmeli.

  • Pişik uzun süre iyileşmez ise bölgede mantar başlayabileceğinden lütfen doktorunuz eczacınıza danışın.

  • Pişik kremini bölge ıslakken değil, nazikçe ıslaklığı kuruladıktan sonra uygulayın. Sakın havluyu sürterek kullanmayın. Tahrişi artırırsınız. Hafif tampon hareketle kurulayın. Hatta kurulamayın. Açık bırakın kurusun.

  • Bezi yine değiştirdiğinizde sürülen pişik kremini temizlemeyin.

 

Ayşenur Yazıcı