LİLASIRLAR

BİR MUCİZE: ARGAN YAĞI

Doğanın bir mucizesi argan yağı… Daha yeni yeni tanınmaya başlayan yağın faydaları saymakla bitmiyor. Cildi besliyor, tedavi ediyor, yaşlanmayı geciktiriyor; saçları nemlendiyor, uzamasını hızlandırıyor. Ayrıca güçlü bir afrodizyak. Günümüzde, çoğu kozmetik markasının da ürünlerinde bulunan argan yağı, parfüm yapımında ve ilaç sektöründe de kullanılıyor. 
 
Fakat argan yağı, kullandığımız benzer yağlara göre birazcık pahalı. Bunun da nedeni üretim zorluğu. Argan yağı Fas’ın güney batısındaki Agadir, Essaouira ve Taroudant bölgelerinde yetişen ve UNESCO tarafından koruma altına alınan Argan (Argania Spinosa) ağacının meyvesinin yemişinden elde ediliyor. 
 
10 metreye kadar olan argan ağaçlarının meyvelerini yiyen keçiler, meyvenin yemişini sindirmeden çıkarıyor. Çiftçiler de bu yemişleri topluyor ve içindeki yumuşak çekirdeği çıkarıyor. Ardından çekirdekler kavruluyor ve yine elle öğütülüyor. Öğütülmüş çekirdekler suyla karıştırılıp, yağı çıkartılıyor. İki günlük çalışma sonucunda sadece bir litre argan yağı elde ediliyor. 
 
Birçok ünlü kozmetik markasının ürünlerinde rastlayacağınız bu mucizevi yağ, organik olarak da satılıyor. Ayrıca yine birkaç markanın, peeling’ten tutun da masaj yağına kadar, argan yağı içeren özel ürünleri bulunuyor.