LİLASIRLAR

BİTKİ SÜNGERİ NASIL KULLANILIR?

Yenilebilen bir bitkinin kökünden elde edilen %100 saf süngerlerdir. Sertliği, sudan çıktıktan sonra kupkuru olan deniz süngerinden farksızdır. Suyla ıslatıldığında mükemmel bir cilt cilalayıcı, ölü hücre temizleyici, kan dolaşımını artırıcı, bakteri gidericiye dönüşür. Dolayısıyla düzenli kullanımı siyah nokta oluşumu ve yağlanmayı engeller. Kuru ve cansız ciltlerin hırpalanmadan temizlenmesini sağlar.

Günlük cilt bakımı rutininde her gün sabah akşam tek başına veya temizleme jeliyle beraber kullanıldığında kullanım ömrü 4-6 aydır. Akneli, yağlı, kuru, solgun, hassas, egzama ve dermatitli ciltlerin temizliğinde gönül rahatlığıyla kullanılır. Dikişli bölgelerin suyla temizliği sırasında kullanılabilecek en nazik temizleyicidir.

Kullanırken dikkat etmeniz gerekler:

  • Sünger ambalajından ıslak ve steril halde çıkar. Her kullanımdan önce mutlaka su altında ıslatmanız gerek.

  • Nemli bırakmayınız. Her kullanımdan sonra ipinden “havadar bir yere” asmanız gerekir. Havayla temas ettiğinde tekrar kupkuru bir taşa dönüşür. Bu şekilde içinde bakteri üremez.

  • Temizleme işiniz bittikten sonra süngeri suyun altında, iki avuç içinde nazikçe sıkarak iyice durulayınız. Çamaşır sıkar gibi sıkmayınız; liflerin, süngerin parçalanmasını hızlandırırsınız.

  • Süngerin ömrü, kullanım şartlarına uymanız durumunda uzar.

  • Süngerde koku oluşursa bakteri üremiş demektir. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı karbonat atın. Süngeri içinde 1 saat kadar dinlendirin. Çıkarıp suyla durulayın. İki avuç arasında çok iyi sıkın ve ipinden havadar bir yere asın, kurusun. (Banyo kapı kolu, çekmece tutacağı vb.)

  • Sentetik fırça ve sentetik süngerlerin temizliğini elma sirkesiyle yapabilirsiniz ama konjaclara kullanmayın.

 

Ayşenur Yazıcı