LİLASIRLAR

BOTOKS CİLT BAKIMI MI?

Gencecik yüzlerde vaktinden evvel derin kırışıkların oluşmasının sebebi elbette cildimizin yeteri kadar korunmamış ve beslenmemiş olmasıdır. Ama şunu da unutmamalıyız, kırışıklarımızın oluşumunu genetik yapımız kadar “nasıl yaşadığımız” da belirler. Beslenme şeklimiz, yazın güneşte ne kadar kaldığımız, cildimizi düzenli nemlendirmemiz cildin çalışma temposunu diri tutmasına yardımcı bakımlardır. Bakımı aksatırsak belli kat yerlerindeki çizgiler vaktinden önce derinleşir. Çünkü çizgi, mimik kullanmaktan oluşur; elastikiyet zayıfladığı için belirginleşir.

Dış etkenlerden deri korunmadığı için kolajen üretimi azalır, yaş ilerlediğinde hücreler tembelleştiğinden ve hormonal düzen eksilmeye başladığından derinin yapısı da değişir. Su kaybı çokça olduğundan cilt kurur, kuru ciltte kat yerleri oluşur. Temel cilt bakımını disiplinle uygulayan hanımlarda zamansız kırışıklar oluşmaz.

Kaş arasındaki çatma çizgisi, alın çizgileri, ağız kenarındaki çizgiler ve kazayakları dediğimiz gözün gülümseme ile şakaklara doğru yaptığı kat yerleri “mimik çizgileri”dir.

Çok gülen neşeli kişilerde, kazayakları ve ağız kenarı çizgileri, dikkat gerektiren ince iş yapanlarda kaş arası ve alın çizgileri daha derinleşir.

Bu bölgelerde derinin elastikiyetini artırmak için destek krem ve serumlar kullanarak çizgilerin belirginliğini oldukça azaltabiliriz. Ancak yok edemeyiz. Çünkü çizgiyi serumla onarmaya çalışırken mimik yapmaya da devam ettiğimizden kat yeri derinleşmeye devam edecektir. Akıntıya kürek çekmek gibi bir durum.

Bu gibi durmalarda botoks çağın en etkili kırışık gidericisidir. Kaş arası, alın ve göz kenarındaki çizgilerinin oluşmasına sebep olan kasın “felç” edilmesiyle bu bölge artık oynamaz olur. Dolayısıyla siz gülünce yanaklarınız yukarı doğru hareket eder ama şakaklardaki kasın hareketi engellendiğinden göz çevresinde kırışık oluşmaz. Kaşlarınızı çatamazsınız dolayısıyla ortada kat yeri oluşmaz. Botoks 3-6 ay arası o bölgedeki kasın hareket etmesini bloke ettiği için çizgi kımıldamaz ve görünmez. Botoksun etkisi geçtiğinde kas tekrar hareket edecek ve çizgi yeniden oluşacaktır...

Dolayısıyla botoks yaptırmak cilt bakımının yerine asla geçmez. Tüm yüzünüze zaten botoks yapılmaz mumya gibi hiç kımıldamadan duran, tüm kasları engellenmiş bir yüz ürkütücü olacaktır. Genel cilt bakımınızda kolajen üretimini serum/kremle desteklerseniz, temizleme, nemlendirme ve güneşin deriyi hırpalayan ışınlarından cildi korumaktan oluşan temel cilt bakımını disiplinle yaparsanız kırışıklarınızın derinliği hiçbir zaman yaşınızdan fazla sizi rahatsız edecek boyuta gelmeyecektir. Bakımlı bir yüzde gülümsersiniz, göz kenarları kırışır, deri elastiktir diridir, gülmeniz bittiğinde orada kırışık gözlemlenmeyecektir. Elastikiyeti tam bir ciltte kaşlarınızı çatabilirsiniz. Çatma eylemi bittikten sonra ortada kırışık olmayacaktır.

 

Ayşenur Yazıcı