LİLASIRLAR

BOYAYLA YANAN SAÇLAR

Olan oldu bir kere, yandı saçlarınız! Yapağı gibi, tutunca kopan, tüy gibi ince ve seyrek saçlarınız var artık ve gerçekten ne yapılması gerektiğini bilemez durumdasınız.

Tamam onarabiliriz. Ama hemen sonuç beklemeyin. Sabırla yapmanız gerekenler ve bir süre yapmamanız gerekenler var.

Kimyasallarla pigment yapısı değiştirilen saç pulcukları elbette hırpalanır! Dekolore edilen saç telinin yapısının değiştiğini, kuruduğunu ve kırılmalara çok açık hale geldiğini hepimiz biliyoruz. Bu işlemi yaparken kuaförünüze düşük dozda açmalar yaparak, bir hafta arayla iki seansta saçınızı açmasını söyleyin. İki açma işlemi arasında da saçın direncini artıran bakımlar yapın. İnanın çok daha sağlıklı açık renk saçlarınız olacaktır.

Yandı! Şimdi ne yapacağım?

Evet, görüntü çok kötü ama hemen kafanızı kazıtmayı düşünmeyin. Parmakları şaklatınca bir haftada eski haline gelmeyecek. Gerçekçi olun. Saçlarınıza bir süre yeni doğmuş bebek muamelesi yapacaksınız. Saç teli kadar saç kökü de kimyasallardan etkilendi. Hem saç maskelerini hem saç serumlarını beraber kullanarak yoğun bakımda saçlı deriyi ve telleri tedaviye alıyoruz!

  1. İlk iş uçlarından birkaç santim kestirin. En kuru ve lastiklenip düğümlenen yeri atmış oluyorsunuz. Görüntü çok daha iyi olacak. Bir ay sonra uçlardan tekrar birkaç santim kestirdiğinizde moraliniz yerine gelecektir. Saç uzunluğu sizin için çok kıymetliyse, saçları hızlı uzatan ve saçlı deriyi besleyen yağlardan faydalanabilir arayı kapatırsınız.

  2. Saçı açma işini 1,5-2 aylığına durduruyorsunuz. Süre bittiğinde en düşük dozda açıcı kullanarak kısa bir açma işlemi yapabilirsiniz. 15 günde bir kökleri boyatmak zorunda değilsiniz. İyileşmesine zaman vermemiş oluyorsunuz. Önerilen daha koyu bir tonla 3 ay geçirmenizdir. Koyu ton hasarı da gizler.

  3. Bir hafta boyunca şampuan sonrası saç kremi yerine “onarıcı maskeler” yapıyorsunuz. Sonraki haftalarda haftada 2-3 kez onarıcı maske yeterlidir.

  4. Saçların yeniden yapılanma süresi 3 aydır. Bu üç ay boyunca saçlı deriye besleyici yağlarla bakım yapmanız, yanmış saç köklerinin tekrar güçlenmesine yardım eder. Saçlı deriyi vitamin ve minerallerle desteklemezseniz saçlarınız eskisinden daha ince ve cılız çıkabilir.

  5. Düzleştirici, maşa, sıcak fön gibi ısı uygulamalarından uzak durun. Maskenin onarmaya çalıştığını tekrar kurutursunuz. Düşük ısıda fönle saçı kurutun veya şekillendirin (Bigudiler her zaman zararsız şekillendiricilerdir.)

  6. Banyo çıkışı saçın nemini havluyla aldıktan sonra keratin destekli saç serumlarını uygulayın. Saç pulcuklarının hasarlı yerlerine mini bir destek dolgudur. Uzun süreli kullanımda faydasını gözle gözlemleyebilirsiniz.

  7. Saçınızı yıkarken iki kez değil tek şampuanla temizleyin. Yumuşak şampuanlar seçin.

  8. Saç tellerini sıkı lastiklerle bağlayıp, sert tokalarla tutturup direncini kırmayın. Basit sade modellerde tarayın. Postişler imdada yetişir.

 

Ayşenur Yazıcı