LİLASIRLAR

Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

Argan’dı Aloe’ydi derken son zamanlarda kozmetik içeriklerinde popüler hale gelen bir başka içerik var: Çay Ağacı!

İngilizcesi Tea Tree olan Çay Ağacı’na yağ formunda ya da kozmetik ürünü içerisinde ulaşmak mümkün. Çay Ağacı yağı Avustralya’da Hint Defnesi olarak bilinen bir bitkiden elde ediliyor. Doğa ana muhteşem bitkilere ev sahipliği yapıyor. Bize de keşfetmek kalıyor. :)

 

Peki Çay Ağacı yağını bu kadar popüler yapan faydaları neler?

  • Dokunduğu yeri steril yapma özelliği bulunan Çay Ağacı; böcek ısırıklarında kaşıntıyı alacak, hızla iyileşmesini sağlayacaktır.
  • Uçuk, ağız içi yaralar gibi sorunlarda lokal olarak uygulayabilir ya da içerisine birkaç damla yağ damlattığınız su ile yağı; yutmadan, ağzınızı çalkalayabilirsiniz.
  • Saçlarınızda yağlı kepek oluşuyorsa şampuanınızın içerisine ekleyeceğiniz birkaç damla yağ, kepek sorununa karşı duracaktır.
  • Mantar, enfeksiyon, iltihaplanma gibi sorunlara karşı başarılı sonuçlar veren Çay Ağacı Yağı, cilt bakımında da fazla yağ üreten, akneli, sivilceli ciltler için de steril bir zemin hazırlayacak ve yağ-nem dengesi sağlayacaktır.
  • Akneye meyilli ciltler, ansızın çıkan sivilce muzdaripleri Çay Ağacı yağını ve Çay Ağacı içerikli kozmetikleri yanınızdan ayırmayın. Antibakteriyel ve dezenfektan özelliği olduğundan akne ya da sivilce gibi cilt sorunlarının oluşumunu engelliyor. Ansızın bir sivilceniz çıktıysa ya da çıkar gibiyse minik bir pamuk yardımıyla lokal olarak sivilce üzerine uygulamanız; oluşmasını engelleyecek ya da oluşan sivilceyi hızlıca kurutacaktır.

 

Bitki alerjilerine karşı, herhangi bir bitkisel yağ kullanmadan önce mutlaka cildinizin küçük bir alanında denemenizi ve herhangi bir ürün ya da bitki kullanımında kızarıklık, kaşıntı, tahriş yaşarsanız doktorunuza başvurmanızı öneririz.

 

LilaKutu