LİLASIRLAR

CİLDİM KARMA MI?

“Cildim normal görünüyor. Gerilmiyor, ender de olsa sivilce ve siyah noktalar var. Özel bir sorunum yok ama alın, burun, çene kısmı, yanak altlarını sıkça daha kalınca ve yağlı hissediyorum. Ama bazı bölgeleri de kuru hissediyorum” diyorsanız cildiniz karma bir cilttir. Bu, bazı bölgelerdeki nemve yağ dengesini eşitlemeniz gerek demektir. Bakıma almazsanız, cildinizde zamanla belli bölgelerde gözenekler genişlemeye ve siyah noktalar oluşmaya başlayacaktır. Bazı bölgelerde de daha net kırışıklar ve kuruluklar oluşacaktır.

 • Temizleme ürünlerinden normal/karma cilt için olanları seçin. Jel yapıda temizleyiciyle de sütle de kirlerden arındırabilirsiniz. Sütle temizleme yaparsanız, yüzü suyla durulayın ve mutlaka yağlı hissettiğiniz bölgeleri tonikle silin.
   
 • Nemlendiricinizi akışkan (fluid) yapıda seçmeniz emilimi açısından daha rahat olacaktır. En az 15 SPF olması gerektiğini unutmayın.
   
 • Güneşli mevsimin başlarında, yağlı bölge normale dönmüş gibi tepki verse de bir iki hafta içerisinde daha da yağlanacak, gözenekler açılacaktır. Bu yüzden yaz-kış karma ciltler için olan nemlendiriciyi aksatmadan kullanmalısınız.
   
 • Mineral içerikli kremler iki farklı cilt bölgesinin yapısını dengelediğinden, gece kremi seçerken su bazlı ve yağsız, karma ciltler için formüle edilmiş olanları kullanmalısınız.
   
 • Haftada bir kez peeling adıyla satılan arındırıcı ile ölü hücre tabakasını atmanız gerekiyor. Yağlı hissettiğiniz bölgelerde dairesel hareketleri yoğun, kuru yerlerinde yumuşakça uygulayın. İçerisinde pütürler olan bu arındırıcılar bir nevi zımpara görevi görerek o bölgedeki ölü tabakayı atarlar. Kuru cilt daha hassas olduğundan buralara uygularken yumuşak ve bastırmadan peeling yapmalısınız.
   
 • Peelingin ardından haftada bir kez, iki çeşit maske kullanmanız gerekiyor. Yağlı bölgelere emici özellikli kil bazlı, kuru bölgelere nemlendirici özellikli maske kullanmalısınız. Bunların dışında tüm yüze uygulanabilen arındırıcı maskeyi de haftada bir kullanabilirsiniz.
   
 • Mevsim geçişlerinde ampul kürleri yapabilir, kırışıklar ve su-yağ dengesinin yeniden kurulması için serum kullanabilirsiniz.

 

Ayşenur Yazıcı