LİLASIRLAR

CILIZ KAŞ VE KİRPİKLER

 

Cılız kirpiklere ve kaşlara ne yapılabilir?

Kirpiklerimiz de aynen saçlarımız gibi, genetik mirasımızdan bize "kuvvetli/gür" yahut "ince/zayıf" olarak gelen uzantılardır. Gür ise şanslısınız!

Kirpikler ve kaşlar uzar, ömrünü tamamladığında dökülür, yerine yenisi çıkar.

“Bu döngü kişinin yaşamına göre değişse de yaklaşık 3 ayda tamamlanır. Yani, kirpik teli ömrünü tamamlayıp düştükten sonra, yerine gelecek olan yeni kirpik telinin 2-3 ay oluşma ve büyüme periyodu vardır ve kirpik günde 0,15 mm kadar büyür.

Eğer doğuştan zayıf kirpik ve kaşlarınız varsa veya bir rahatsızlık sebebiyle dökülmüş/incelmiş zarar görmüş ise kozmetiklerden yardım alarak daha kalın ve sık çıkmalarına yardım edebilirsiniz.

Ancak unutmamalısınız ki ürünü kullanmaya başadığınızda hiç aksatmadan en az 3 ay düzenli kullanmanız gerekmektedir. Çünkü kirpiklerinizin %85'i bekleme süresindeyken sadece %15'i büyüme fazındadır. Siz ürünü kullanmaya başladığınızda sadece büyüme fazında olanları beslemiş olursunuz. Ürünü "ara sıra" sürerek sonuç alamayacağınız kesin!

Hiçbir ürün, ebedi olarak kirpikleri uzatmaz. Kullanmayı bıraktığınızda,en geç 2 ay içinde “o” güçlenmiş ve serumla beslenen kirpikler dökülür, yeni çıkacak olanlar artık aminoasit ve proteinle beslenmediği için eski yapısına döner.

Bu doğanın kanunudur. Yani ne kullanırsanız kullanz "bıraktığınızda", bedeninin kendi ürettiği kaliteye dönecektir.

Yaşla beraber, gitgide kıllar (saçlar ve kirpikler) daha zayıf çıkar ve ihtiyarlığımızda en cılız halini alırlar. Bu, derimizin elastikiyeti için de geçerlidir. Midemizin, kemiklerimizin ,kaslarımızın zaman geçtikçe eskimesi gibi derimiz organlarımız ve dolaşımımız da yorulur, eskir.

Dışarıdan uyguladığımız kozmetiklerle cildin yaşını kısmen gizleyebiliriz. Nereye kadar? Zamanı durdurmak henüz mümkün değil.

 

Kirpik-kaş uzatıcıların gıda menüsünde neler var?

Peptidler, provitamin B5, biotin, bakır, mineraller, A, E, C vitaminleri, fındık yağı, atkestanesi özü, glycosaminoglycanlar, turpözü, ısırganotu özü, linolenik asit, sarıkantaron özü, beyaz çay özü, folikasit, magnezyum alüminyum silikat, polisakkaridler, aloe barbadensis, panthenol, kabak çekirdeği yağ vb.

Cılızlaşmış kirpiklerinize, kılın büyümesini, beslenmesini takviye eden serumu sistemli, hiç aksatmadan her gece uygularsanız, yorgun kirpik dökülüp, 2-3 ay sonra yeni sağlıklı kirpikler çıktığında gürbüz olacaktır! Kalın ve uzun.

Kirpikler ve kaşlar da saç tellerimiz gibi büyüme, duraksama ve dökülme dönemleri geçirirler.

Büyürken beslerseniz uzar. Bıraktığınızda, genetik yapısına geri döner.

 

Kirpikleri hırpalamamak için:

  • Göz makyajınızı sakın sabunla ve yüz yıkama jelleriyle (içinde aksi belirtilmedikçe) çıkarmayın. Özel üretilmiş yumuşak kozmetikleri kullanın.

  • İçinde yakıcı kimyasallar bulundurmayan maskaralar yahut organik sertifikalı makyaj malzemesi kullanın.

  • Makyajla asla uyumayın.

 

Ayşenur Yazıcı