LİLASIRLAR

CİLT NASIL BESLENİR?

Cildiniz de bedeninizin diğer organları gibi gündüz yaşar ve görevini yerine getirir, gece de kendini “dinlenmeye” ve “onarmaya” çeker. Bunun için hücre yenilenmesi gece gerçekleşir. Besleyici kremlerin gece kullanılmasının sebebi budur.

Cilde, taze kalmaya yardım edecek “aktif maddeler”, gece kremleriyle takviye edilir. Gündüz süreceğiniz bir “gece kremi”nden yahut gece süreceğiniz bir “nemlendirici”den bu yüzden etki bekleyemezsiniz. Gece kremleriyle cildi beslemek mümkün. Ama nasıl seçeceksiniz? Şöyle:

 • Cildiniz yağlıysa ve sivilce sorunu varsa, yağ salgılarını dengeleyici aktif maddeler içeren krem kullanarak zaman içinde normal cilde kavuşabilirsiniz.
   
 • Cildiniz hassas ve alerjikse bağışıklık sistemini kuvvetlendirici gece kremiyle yapısını güçlendirebilirsiniz.
   
 • Cildiniz sarkmaya ve grileşmeye başlamışsa destek dokuyu kuvvetlendirecek, kırışıkların onarılmasına yardım edecek, aktif maddeler içeren kremlerle toparlayabilirsiniz.
   
 • Cildiniz lekeli ve cansızsa lekelerin açılmasına yardımcı kimyevi maddeler içeren kremlerin gece de çalışmasıyla lekelerin rengini açabilir, hücre yenilenmesini hızlandırıp cildi canlandırabilirsiniz.
   
 • Kozmetikler içinde yeni devrim olan serumlar var. Kremden 300 kat daha çabuk cilt altına nüfuz ettiklerinden, gece ve gündüz kremlerinin altına kullanılır ve acil onarma işlevini görürler. Koruma işlevi yoktur. Bu yüzden gündüz tek başına kullanılmaz ve mutlaka kremle desteklenir.

Stres konusunu atlamayın sakın! Stres vücudun gıdalardan gerekli vitamin ve mineralleri alma gücünü azaltır, bağışıklık sisteminizi güçsüzleştirir. Sizi virüslere ve mikroplara karşı savunmasız hale getirir. Vücudunuz böyle zayıf bir sisteme bol yapay gıdalar ve toksinli kozmetikler de alıyorsa, hastalanmamayı beklemek mucize olur. Siz stres içinde debelenirseniz cildinizin de güller açmasını beklemeyin demek istiyorum. Alışverişe çıktığınızda, tasarruf yapmanız gereken yerin kozmetik olmadığını ikna olun!

Ve unutmayın ki sıkılıp heyecanlandığınızda nasıl midenize kramp girebiliyorsa, kan beyninize sıçrıyorsa aynı şok değişimler cildinizde de oluyordur. Çok stresli kadınların ciltlerinin de sağlıklı görünmediğini biliyorsunuzdur. Bunun için derinize özen göstermek için yola çıktığınızda mutlaka ruhunuza da özen gösterin.

 

Ayşenur Yazıcı