LİLASIRLAR

CİLT NASIL TEMİZLENİR?

Rüzgar, hava kirliliği, güneş, egzoz gazları, stres, klimalı ortamlar, mevsim ısı farkları, halıdan uçan sentetik tüylerden tutun da, kullandığınız deterjana kadar her şey dış dünya ile temastaki cildinizi hırpalar. Bunun için her gün makyaj yapsanız da yapmasanız da cildi bu dışarıdan gelen kirlerden temizlememiz gerekir. Cildin doğal tabakasına zarar vermeden, kazımadan, hırpalamadan temizleyebilmeniz için özel kozmetik ürünleri hazırlanmıştır. Süt, jel veya sabun şeklindedir. 

Cildin hassas veya yağlı oluşuna göre "özel" içeriklerle hazırlanan temizleme kozmetiklerini seçerken, kullanım şekillerine de dikkat edin. Yağlı ve karma ciltler için daha çok jel ve sabun şeklinde hazırlanırlar. Ama hassas ciltler için de jel ve sabun olan özel ürünler de vardır. Önemli olan "el sabunu" gibi kazıyıcı ve kurutucu olan bir ürünle cildi temizlemeye kalkmamanızdır. 

Çünkü koruma tabakası sabunla tümden imha edilen cildiniz, temizlemeden sonra koruması yok edildiğinden gerilecek, kırışacak ve gitgide hassaslaşacaktır. Koruma tabakasını yeniden tüm hızla oluşturmaya çalışırken de salgıların dengesi bozulacak, gözenekler açılacak/büzülecek, sonunda kırmızı, kaşınan, incecik çizgilerle dolmuş bir teniniz olacak.

Yüzünüze su değdirmeden sütle veya yıkama jeli/köpüğü kullanarak su ile temizlemeyi seçerseniz tamamlayıcı olarak losyon/tonik kullanmanız da gerekir.

Sütü parmak uçlarıyla, dairesel hareketlerle yüz üzerinde yayarken tüm kirler ve makyaj artıkları da sütün yapısıyla yumuşar ve cilt yüzeyinden çıkar. Bunu bir kağıt mendille silip attığınızda temizleme bitmemiştir. Pamuğa döktüğünüz biraz losyon ile gözenek içlerinde kalan süt artıklarını da silmeniz gerekir. Tıpkı sabunlamakla ellerin temizlenmediği gibi düşünün. Bir de durulamak gerek!

Cildiniz normal, hassas, kuru ise içeriğinde alkol olmayan tonik/losyon kullanacaksınız. Çünkü alkol içeren tonikler/losyonlar, yağlı/karma ciltler içindir. Yağ salgılarını etkilemeye yönelik alkol kullanılmıştır ve eğer zaten cildiniz kuru/hassas ise ihtiyacı olan yağı daha da eksiltir.

Temizleme işlemi bitince gece ise kreminizi, gündüz ise nemlendiricinizi sürün. 

Tüm bu işlemler en fazla 5 dakikanızı alacaktır. Üşenmeyin! Cilt uzun vadede size özeninizin karşılığını verecektir.