LİLASIRLAR

DERMATİT, EGZAMA VE KOZMETİK

Dermatitli, egzamalı olmanız kozmetik kullanmanızı engellemez. Önemli olan, içeriğinde derinizin bağışıklık sistemine “yabancı” gelmeyen ve “savaş ilan etmeyeceği” maddeler olan kozmetikleri seçmeniz! Yani içeriği temiz, bedeninizin savunma mekanizmasının daha önceden tanış olduğu kozmetikler…

Avrupa Kozmetik ve Dermatologlar birliği başkanı Dr. Erçin Özüntürk, bu konuyu bizim anlayabileceğimiz şekilde şöyle anlatıyor:

“1982 yılında, deride egzama yapan maddeleri akademik bir çalışma için araştırırken, deride egzama, dermatit gibi hasar yapan 2,3 milyon civarı madde olduğunu belirledim. Her sene bu maddelere yaklaşık 300 bin yeni madde ekleniyor.”

Aradan geçen 32 yılı da hesaba katarsak şu an, (2014 yılında) cildinizin tepki verip savaş açacağı yabancı madde sayısı yaklaşık 11 milyon civarında!

Kısacası şöyle izah edelim: Derimiz her gün yeni maddelerle karşı karşıya geliyor ve tanımadığı maddelere tepkiler verirken bazılarımız egzama veya dermatit oluyoruz.

 

Seçimlerimde nelere dikkat edeceğim?

Zaten yabancı maddeyle savaşan dermatit /egzamalı cilt hassaslaşıyor ve dışarıdan gelecek her türlü rüzgâr, ısı, kimyasal tozlar, güneş ışınları, şampuan, bulaşık deterjanı vs'ye de tepkiler veriyor. Üstelik yanağınıza sürdüğünüz bir maskara sadece gözünüzde değil kan dolaşımı yoluyla vücudun başka yerlerinde de döküntüler yapabiliyor.

  1. İlk işiniz her türlü kimyasalla teması kesin ve lütfen bir hekime görünüp neye tepki verdiğinizi patch test ile tespit edin. Sabun, kimyasallı temizleyiciler, deterjanlar, kimyasal çözücüler, çamaşır suları, boyalar, yün ve sentetik kumaşlar, WC kokuları, oda kokuları, çamaşır suları, organik olmayan cilt bakım ürünleri, kozmetikler ve parfümler sorunu alevlendirir.
  2. Sadece cilt bakımında değil; genel hayat planlaması içerisinde kimyasallardan uzak duracak bir yaşam şekli benimseyin. Çamaşırlarınızı deterjanla yıkamayı bırakın. Toz matik sabunlar var. Yüzünüzü koyduğunuz yastık kılıfından tutun, kuruladığınız havluya, her yerde kimyasallı deterjanlarla temastasınız. Zehirli ev temizlik maddelerini evinizden, halınızdan, lavabonuzdan yatağınızdan çıkartın. Bir su bardağı arap sabununa bir tatlı kaşığı karbonat atın. Dünyanın en iyi temizleyicisidir. Yerleri halıları, duvarları bununla silebilirsiniz.
  3. Bu sorun biliyorsunuz, zaman zaman hareketlenir, bazen uyku dönemine geçer. Sorunu kortizonlu ilaçlarla baskılarız ama sonrasında beter hale geldiği de oluyor. En iyisi, dermatit/egzamayı hafifletmek için beslenmenizi de yaşam şeklinizi de değiştirin. Keten tohumu, kefir, tahıllar, probiotik ürünler ve lifli besinler tüketin. Barsakta bakteri yükünü azaltmış olursunuz. İşlenmiş gıdalar enflamatuar belirtileri tetikler. Bağışıklık sisteminizi diri tutan işler yaparsanız dermatiti frenlersiniz. B ve A vitaminleri size destek olacaktır. Belki mineral/vitamin takviyesi almanız gerekebilir. Doktorunuza sorunuz. Şeker, kahve ve alerji riski yüksek gıdaları tüketmeyin. Mutlaka yerine ikâme edeceğiniz şeyleri dietisyen size işaret edecektir. (yer fıstığı, çilek, yumurta, süt ürünleri, soya vs gibi)
  4. Aklınızda bulunsun: Kozmetikler ilaç değildir. Bakımı için, sorunlu cildin rahatlamasına, sakinleşmesine, temizlenmesine ve korunmasına yardımcı olurlar. Tedavi eden ilaçlardır, kozmetikler değil. Dermatit için A, B6, B, B12 ve E vitamini desteği iyileştirici etkiler yapacaktır. Egzama için ozonlu yağlar, D, B12, C vitaminleri ve Çinko takviyesi destek olacaktır. Aloe vera içeriklerinin sakinleştirdiğini, mist termal spreylerin de yatıştırdığını unutmayın.

 

Seçimlerinizi organik sertifikalı ürünlerden yapmanız ve yukarıdaki kurallara uymanız organizmanızın size ileride vereceği bir armağanın alt yapısını oluşturur.

Dermatiti  ve egzamayı tetikleyen madde her ne ise, hayatınızdan altı ay uzak tuttuğunuzda bir daha temasınızda organizma tepkisini resetlemiş olacaktır.

 

Ayşenur Yazıcı