LİLASIRLAR

DOĞRU BESLENME GÜZEL CİLT

Kremlerle takviye yeterli olmuyor çoğu zaman. Çünkü stres içinde yaşayan, galeta kemirerek diyet yapmaya çalışan, uyku düzeni bozuk, güneşte çatır çatır yanarak derinin yapısını bozmuş ve sigara içmeye devam eden metabolizmalar ” içeriden” yorgunluğa yenik düşmüş oluyor bir kere…

Her ne kadar genetik yapımız cildin direncini belirlese de sürdürülen hayatın şartları ve beslenme şeklimiz de sağlıklı yapısını uzun süre korumasında çok büyük etkendir. Evet, ailenin yaşlı hanımlarının cildinde bizler kadar çabuk yıpranma olmadı. Çünkü anneannenizin yaşadığı hayatla, sizin hayatınız aranızda çok büyük yorucu etkenler var.

·         Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketin ve antioksidan içerikli meyve ve sebzeler günlük yemek listenizde mutlaka olsun. Antioksidan vitaminler eksildikçe hücre zayıflar. A, C,E,D vitaminlerini günlük gereksiniminiz kadar beslenmenizde olmalı.

·         Su şişesini sabahtan doldurup masaya koyun. Bir buçuk litrelik pet gün içinde bitmeli. Çay, kahve, gazlı içecekler vb içecektir ama su değildir. Vücudunuza sentezlemesi için bir sürü kimyasal da yollarlar.

·         Dışarıdan almak durumunda olduğumuz Omega 3 ve 6 yağ asitleri içeren balık, soya, semizotu, süt, yumurta,  keten tohumu, kuruyemiş, tavuk, brokoli, kabak çekirdeği, kivi ve tahılları beslenmenizden eksik etmeyin. Vücudun dengede kalması doğru yenilenmesi demektir.(1)Omega 3 antioksidan olarak yangı giderici, pullanmayı giderici görev görür. Rozasea, egzama ve kızarıklıklar üzerinde etkilidir, bağışıklık sistemini destekler. Omega 3 ve 6’nın bünyede “dengeli” olması şarttır.(1) Araştırmalar, fazla alınan omega -6 ve linoleic asidinvücutta (inflamasyon) yangı ve tahriş oluşturabileceğini; omega 3’ün de bunu yatıştırdığını göstermiştir.  Atıştırmalıklarda omega 6’ın yaygın olduğunu da düşünürsek,  atıştırmalık hazır yiyeceklerle fazla omega 6 alırken yeterli omega 3 tüketmemenin bazı cilt sorunlarına yol açtığını düşünebiliriz. Anahtarınız: her ikisinden dengeli tüketmektir.

·         Düzenli uykuyu bozmayın! Hücreler gece yenilendiğinden ne kadar “az” uyursanız o kadar hızlı yaş alırsınız. Uyumadan önce kocaman bir bardak suya biraz limon damlatın ve birkaç yaprak nane atın. İçin. Gece, yenilenme faaliyeti süresince toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Evde her zaman zencefil, yeşil çay, nane yaprağı ve limonla değerlendirilmiş bir sürahi suyunuz olsun.

·         Ruhun beslenmesinden bahsetmeden olmaz… “Psychodermatology”  adı verilen yeni bir alanın açıldığından haberiniz olsun! Ruhsal sıkıntıların, kişisel duygulanımların, şokların ve sıkıntıların cilt üzerindeki ektilerinin kanıtlanmasıyla beraber dermatoloji ve psikiyatri beraber çalışıyor. Dertlenmenin vücudunuzda neler yaptığına "Bir Cadı Kremle Güzelleşebilir Mi?" başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz.

 

Kaynakça: (1) www.globalhealingcenter.com

(2) Dr. Ellen Marmur www.sharecare.com

 

Ayşenur Yazıcı