LİLASIRLAR

DOLAŞIK SAÇLAR

“Şampuanlıyorum, kremliyorum ama yine de tararken saçlarım kördüğüm oluyor. Her banyodan sonra tutam tutam saç yolmak zorunda kalıyorum” diyorsanız bu yazıya göz atmanız çok iyi oldu. Saçlarınız ince telli ve kuru olabilir, cılız saç daha kolay dolaşır doğru...

Ama:

  • Doğru şampuan seçerseniz, saç her yıkadığınızda nemini kaybedip, kurumaz.

  • Saçınızı şampuanlarken çitilemeyin, fazla ovalayıp karıştırmayın. Nazikçe köpürtün.

  • Saç kremini yeteri kadar bekletirseniz saç telleri düğümlenmez, ikisi bir arada şampuanlar size göre değildir.

  • Saçı iri dişli tarakla, sabırla tararsanız saçlar kopmaz.

Kuru veya kıvırcık saç daha rahat karışır, düğüm olur. Saçlara karşı hoyrat davrandığımızda, saç telleri kuruyarak, kırılarak nemini kaybettiği için “keçeleşerek” bize cevap verir: Beni hırpalama!

Saçı hırpalayan ve yapısının incelmesine sebep olan kimyasal açıcılar, ısı uygulamaları, sık yıkamadır. Bunların hepsi saç teline elastikiyetini veren nemin kaybolmasına sebep olur. Hele hele kuruyken dolaşık saçları açmaya çalışmak çoğunun kırılmasına sebep olur ve düğümlenen yerleri koparırsınız. Saç kremi uygulamış olsanız bile saç akışkan değilse, saçı ıslakken tararsanız saçlara zarar verirsiniz.

 

Dolaşık saçları kırmadan kolayca açmak için sırasıyla uygulamanız gerekenler:

  • Şampuandan sonra saçların havluyla nemini alın ve saç tellerine (saç dibine değil) tutam tutam ayırarak yumuşatıcı saç kremini sürün. Avucunuzda nazikçe tutamları ovalayarak saç tellerinin emdiğinden emin olun. Bir iki dakika bekletin. (Bu sırada topuklarınıza törpü yapabilirsiniz.)

  • Saçı bol suyla durulayın. Havluyla nemini alın. Omuzlarınıza bir havlu yayın. Saçlarınızın tepeye yakın bölümünü tokayla yukarıya tutturun. Altta kalan saçlara tutam tutam dolaşık açıcı spreyi sıkın. Sonra üste tokaladığınız saçları alın aynı işlemi bu saçlara da yapın.

  • Dişli tarakla önce saç uzunluğunun “ortasından” başlayarak uçlara doğru tarayın. Sonra saç kökünden uçlara doğru taratın. Bu şekilde düğümü saçın ucuna doğru sürükleyip kördüğüm yapmamış olursunuz. Dolaşık açıcı “tangle teezer” özel taraklar dolaşık çözücü spreylerle kullanıldığında hem saçınız daha az zarar görür hem daha çabuk işiniz biter.

 

Saçlarınızın bir daha dolaşmasını engellemek için haftada iki kez nem yükleyici maske yapmanız ve kırık uçları 2-3 ayda bir aldırmanız en doğru hareket olacaktır.

 

Ayşenur Yazıcı