LİLASIRLAR

DUDAK ÇEVRESİNDE KIRIŞIKLIK

Dudaklarınızın çizgilenmesine müdahale etmek için menopozu beklemeyin. 30’lu yaşlardan itibaren yerleşmelerini engellemek ve derinleşmelerine izin vermemek sizin elinizde… Ve inanın, kırışmayı engellemek “kırışmış olanı düzeltmeye çalışmaktan” daha kolay!

Genetik yatkınlık elbette çok önemli ama hem açık tenliyseniz, hem güneşle limitsiz temasınız varsa hem de sigara içiyor ve çok mimik yapıyorsanız dudak etrafındaki kırışıkların erken çıkması normal!

 

Yaşlanmayı yavaşlatabilirsiniz

Hiç kırışmadan yaşlanan yok! Yorularak, hırpalanarak “canlının eskimesi” kuralını henüz durduran olmadı. Biz kadınların doğal yaşlanma sürecimiz erkeklerden daha hızlı. Özellikle:

 • Östrojenin azalmasıyla

 • Güneşin yaşlandırması

 • Fazla mimik hareketleri sebebiyle

Kadınların derileri daha çabuk kırışıyor.

Güneşin zararlı ışınlarından yaz/kış korunmuyorsanız, yüz hareketleri, mimiklerin fazla kullanılması kırışıkları çok daha erken başlamasına sebep oluyor. Çünkü deri elastikiyet kabiliyetini yitiriyor.

Fazla gülmek, ağzın yanlara çekilmesi, ağzı büzme hareketleri, somurtma hareketi, derinin sürekli aynı yerden katlanması çizgilerin yerlerini sabitliyor. Karakterinizi ve mimikleri durdurmak mümkün değil. Ama ilk iş olarak mimikleri kontrol altına almayı deneyebiliriz. Sigara içme hareketi ağız çevresini kırıştıran ilk büyük etken. Sigaranın zaten içeriden de kırışığı desteklediğini cildin yapısını bozduğunu biliyoruz. Kırışmaları geciktirmek, derinliğini minimumda tutmak kozmetikle mümkün. Tamamen geçmesini hayal etmeyelim. Genel cilt bakımını disiplinle yapanlar zaten kırışmayı en az seviyede yaşayarak yaş alıyorlar.

 • Zararsız içerikli makyaj malzemesi ve ruj kullanın.
 • SPF 30 korumanızı sürmeden güne başlamayın.
 • Sağlıklı beslenme kurallarını ihlal etmeyin.
 • Sabah ve akşam aksatmadan, dudak etrafının elastikiyetini artıran serum/kremler kullanın.
 • Dudak makyajınızı göz makyajı çıkarıcısıyla temizleyin. Sabunlamayın.
 • Günlük ağız egzersizleri yapabilirsiniz. Carole Maggio bu konuda dünyaca ünlü bir hanım, internetten egzersiz videolarını bulabilirsiniz.

 

Önlemek için

Bol vitaminli ve özellikle C vitamini içeren sebze meyvelerle beslenmek içeriden destektir. Cildi içeriden dirençli tutmak için su tüketimini önemseyin ve nemlendirici serumlarınızı aksatmadan kullanın. Bunlar dudak çevresini diri tutacaktır. Göz kremlerinin/serumlarının yapısı genelde dudak çevresinde kullanıma da uygundur. Ama deri kalınlığı göz çevresinden daha fazla olduğu için daha yoğun kullanılması gerekebilir.

 

Estetik çözümler neler?

Küçük kırışıklar için kozmetikle gayet iyi çözümler bulunuyor. Ama derinleşmiş dudak çizgileri için medikal estetik devreye girer.

Bakım kremleri dışında dudak kırışıkları için değişik teknolojiler kullanılarak çizgiler doldurulur.

 1. Bazen kendi yağınız alınarak ince ağız çizgilerine doldurulur. Bazen vücuduyla uyumlu dolgu maddeleriyle (hyalüronik asit) doldurulur. Sonuç süperdir. Ancak 6 ay-1 yıl arası tekrar etmek gerekiyor. Çünkü deri bu dolgu maddesini zamanla kendi içinde eritiyor.

 1. Lazer yöntemiyle! Soyucu lazerler (ablatif lazer) kullanarak, çizgiler yakılarak deri düzleştirilir. Bu yöntemi seçerseniz güneşle temasınızın %100 kesilmesi gerekiyor. 50 SPF ve yukarısı bir koruma ile sürekli dudak bölgesini korumanız gerek

Hangi estetik uygulamayı seçerseniz seçin, devamında kozmetiklerle dudak çevresinin bakımına devam etmeniz ve elastikiyeti sürekli takviye etmeniz gerekir.

 

Ayşenur Yazıcı