LİLASIRLAR

DURULANMAYAN SAÇ KREMLERİ

Şampuanlarken hoyratız! Yıkarken saçlar hırpalanabilir ve banyo sonrası saçlar karışır. Tamamlayıcısı saç kremleridir. Saç kremleri şampuandan sonra temel bakım ürünü olarak uygulanan, saç tellerine elastikiyet veren, kolay taranmasını da sağlamak amacıyla üretilen yumuşatıcı bir kozmetiktir.  Yeni nesil “durulanmayan saç kremleri” sadece saçın yumuşamasını sağlamıyor, bir dizi aksiyon üstlenen çoklu bakım ürünü haline geliyor. Aktif kadınların, tempolu çalışanların, sık röfleyle saçı incelen hanımların elinin altındaki en pratik kozmetiklerden biri durulanmayan saç kremleridir.

 

·         Islak ya da kuru saça (ürünün kullanım talimatına göre)uygulanabiliyor,

·         Etkin içeriklerle saç telinin beslenmesini sağlıyor

·         Kolay şekil almasına yardım edip yumuşak tutuyor

·         Saç telini koruyucu bir tabaka ile sararak, ısı, güneş gibi etkenlerden su kaybetmesini “kurumasını” engelliyor

·         Matlaşan saçın daha parlak, dirençli ve diri durmasını sağlıyor

 

Nasıl seçmeli?

Durulanmayan saçkremini saç tipine ve saçın ihtiyacına göre seçmeniz gerekiyor. Ağırlık yapmaması için, saçınızı özgür hissedebileceğiniz formül, saç tipine göre seçtiğiniz üründedir.

Düz ince telli bir saçın, kalın telli kıvırcık saçlar için üretilmiş durulanmayan bakım kremi kullanması saçlarını yapıştırır, kişi saçlarını huzursuz ve kirli hisseder.

Kıvırcık ve kuru saçların daha çok yatışmaya ve parlamaya ihtiyacı varken, kalın telli ve mat saçların daha hafif içerikli spreyler ve hafif silikonlara gereksinimi vardır. Bukleli saçların ise yatıştırıcı aynı zamanda “belirginleştirici” kıvamlı olanlardan seçmeleri lazım… Ürün kullanım kılavuzu ve açıklamalarına mutlaka bakın.

 

Birkaç uyarı

Silikonlar saçın etrafını bir streç film gibi sararak, etkin içeriklerle de onarılmasını hem de korunmasını sağlıyor evet, buraya kadar iyi. Ama durulanmayan saç kremlerindekoruma görevini yapan silikonlar(cyclopentasiloxane, dimethicone gibi) çok sık kullanıldığında ve saçı iyi şampuanlamadığınızda saç telinin üzerinde “geçirmezlik” tabakası olarak yerleşebiliyor. Bu ne demek? Yaptığınız saç maskesinin içeriğinden faydalanamayan, hatta saç boyasının tutmasını engelleyebilecek kadar saransu geçirmez bir tabaka demek. (Bitkisel silikonlarda bu risk yok)

·         Saçı her zaman iyi temizleyin, şampuanlayın

·         Saç boyası yapılacağı gün durulanmayan saç kremi kullanmayın.

Yaz aylarında denizdeki tuzun kurutuculuğuna ve güneşin yakıcı ışınlarına karşı da durulanmayan saç kremleri iyi bir direnç oluşturur. Tatil çantasına atmayı unutmayın.

 

Ayşenur Yazıcı