LİLASIRLAR

ELLERDE LEKELENME

Ellerimizin derisi hem çok incedir, hem de bu zayıf deride yağ bezleri olmadığından çok çabuk hırpalanır. En çok yaşla beraber lekelenme olsa da beyaz tenli, şiddetli güneşe maruz kalan, deterjan ve kazıyıcı kimyasallarla sık temas eden hanımların el derileri lekelenmeye daha müsaittir.

Aslında yüz için kullanılan leke açıcı serumlar, ellerdeki lekeler için de kullanılabilir. Ancak eller gün içinde çok sık suyla temas ettiğinden, her yıkamadan sonra serum sürmek mümkün olmayacağından leke açıcı el kremleriyle soruna çözüm bulunur. Her yıkamadan sonra uygulanmalıdır.

Enstitüde çözüm ararsanız, el sırtındaki leke, derinliğine ve koyuluğuna göre IPL veya Alexandrite Lazer kullanılarak açılır. 1-2 seansta sorun çözülür ancak kırmızı izleri uzunca bir süre taşırsınız. Medikal estetik çözümle sorunu halletseniz bile sonrasında derinin yenilenmesine yardımcı el kremlerini sık sık sürmek ve yazın güneş ışınlarından cildini korumak gerekecektir.

Ellerde görülen ikinci leke türü yaşlılık lekeleridir. Bunlar daha kabarıktır. Bu tip kabarık lekeler dermatolog tarafından ya lazerle ya kriyoterapiyle (dondurarak açma) yahut kimyasal peeling ile giderilebilir. İşlemden sonra ciltte kızarıklık kalır. Yine cilt yenileyen kremleri kullanarak sağlıklı derinin oluşmasına yardım edilmelidir.

Haftada 2 kez ellerdeki lekeli tabakanın atılması için peeling uygulanması, ardından ellerle pigment açıcı maske uygulamak lekelerin açılmasını ve alttan yeni derinin gelmesini hızlandıracaktır.

 

Lekelenmeyi önlemek için:

  • Ev temizliğinde sert kimyasalları kullanırken koruyucu eldiven giyilmeli.

  • Ellere body mist, parfüm gibi sentetik konular içeren kozmetiklerin gelmemesine özen göstermeli. Güneşe asla parfüm değmiş ciltle çıkılmamalı.

  • Gün içinde her elleri yıkadıktan sonra yumuşatıcı krem uygulanmalı.

  • Yaz aylarında SPF güneş koruması içeren kremler tercih edilmeli.

  • Bergamut gibi narenciye içeriklerin güneşle temasında leke oluşabileceği olasılığını unutmayınız. Koku ve sabun konusunda seçim yaparken bu hususa dikkat.

 

Ayşenur Yazıcı