LİLASIRLAR

ELLERİNİZ BAHARDA KALSIN

Kışın elleriniz çatlamasın, kırışmasın...

Evler sıcacık! Soğuk sokağa çıkarken kalın giysiler giyip sarıp sarmalıyoruz bedenimizi ama ellerimizi nedense hep cesur uzuvlar olarak gördüğümüzden midir nedir, öksüz bırakıyoruz.

En son elleri korumak aklımıza geliyor. Öyle ya, hava soğuksa cebimize sokuveriyoruz. Isınıyorlar.

Dış dünyayla sürekli temasta olan, sabunla, kir tozla devamlı iç içe olan el derisi kışın ısı farklılıklarından nem kaybeder, korumasız kalır, çatlar. Yaşınızı ele veren hep ellerdir. Kış aylarında elbette eldiven en büyük koruyucudur ama kurumasını önlemez. İşte burada kozmetik eldiven “el kremleri” imdadınıza yetişiyor. Krem de bir eldivendir!

Kuruyan deri çatlar, böylece ileride kırışacak olan derinin temelini atarız. Kış aylarında besleyici özelliği olan nemlendirici kremlerden çantanıza bir tane atın…

Yoğun nemlendirici ve besleyici el kreminizi gün içinde sık sık, elinizi her yıkadığınızda ve soğuk havaya çıkacağınızda yenileyin. Bu kışı elleriniz yıpranmadan geçirin.

Piyasada yüzlerce çeşit el kremi var. Hatta saf vazelin bile elleri korumak için kullanılabilir. Ancak, amacımız sadece korumak değil biliyorsunuz ki beslenmesi ve yenilenmesi için de doğal içeriği olmasına ve onarılmasına yardımcı bitkiler yağlar içermesine de dikkat ederek seçmelisiniz.

Aloe Vera, gliserin, balmumu, saf zeytinyağı, lavanta yağı, buğday tohumu yağı, shea yağı, A,E vitaminleri el kremlerinde en besleyici içeriklerdir.

Eğer deriniz ince ve çabuk kuruyan bir yapıdaysa, banyodan sonra el derisi yumuşamışken besleyici el kreminizi sürüp, 1-2 saat bir pamuklu eldiven giyerek, iki kat daha fazla nem depolamasına yardım edebilirsiniz. Yahut gece yatmadan besleyici el kremini bolca sürüp, pamuklu eldiveninizi giyip uyuyun. Sabaha yumuşacık ellerle uyanacaksınız.

Soğukla beraber elleri sık yıkamak da onları kurutur. El temizliğinde katı sabun kullanıyorsanız, mutlaka doğal üretim olsun. Kimyasal içermesin. Soğuk pres denilen, yağların evsafını kaybetmeden yapılan sabunları tercih edin.

SLS içermeyen sıvı el sabunları soğuktan zaten kurumaya yüz tutan el derisini incitmeden temizlemenize yardım edecektir.

Balmumu içeren el kremleri, eldiven gibi eli saran bir tabaka oluşturduğundan sıfırın altında soğuklarda bile el derisinin nem kaybını minimumda tutar. Çabuk çatlayan ve hassas elleriniz varsa balmumu içeren kremleri gündüzleri, besleyici kremleri geceleri kullanın.

Bulaşık yıkarken, el derisini kazıyıcı bir kimyasal olan bulaşık deterjanlarıyla direkt temastan korumak için mutlaka bulaşık eldiveni kullanın.

 

Ayşenur Yazıcı