LİLASIRLAR

ERİŞKİN AKNESİ

“İki çocuk annesi orta yaşta bir hanımım, ergenliğimde bu kadar sivilcem olmamıştı” diyen hanımlara yardımcı olmak için birkaç bilgi aktaralım dedik. Akne dediğimiz iri ve köklü kistik sivilceler sadece ergenlik çağına ait bir sorun değildir. Evet, bazen 30 yaşında da akneleriniz oluşabilir. Erişkin aknesi denilir.

Bu yaşlarda akne, genelde ilaçlardaki veya kozmetiklerdeki bazı maddelerin yan etkisi sebebiyle oluşur. Ancak diğer tetikleyici sebeplere da bakmanız ve bir dermatolog yardımı almanız tavsiye edilir.

Polikistik over (PCOS) rahatsızlığı, böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan bazı sorunlar, menopoz, doğum kontrol hapına başlama veya bırakma gibi vücudunuzdaki hormonal dengeyle ilgili değişim yaratacak her türlü etken aknenin sebebi olabiliyor. Sonuçta hormonlarla ilgili bir değişim yağ salgısını derhal tetikler! Eğer genetik olarak aileden gelen akneli cilt mirasınız da varsa bakterilere yenik düşmeniz olası.

En çok da stres faktörü yağ salgısını tetikliyor. Hanımların duygusal tepkilerinin yüksek olduğunu düşünerek baktığımızda, erişkin aknesine sebebin bir şok yahut stres sonrası bile olabileceğini söyleyebilirim. Çünkü stres ve depresyon durumlarında vücudumuzun savaşmak için salgılamaya başladığı erkeklik hormonu kılların daha fazla uzamasını tetikleyen meşhur yağ salgısını da arttırır. Sonuç akne!

Hormonal dalgalanma olduğunda gözenekte sebum üretimi çoğalır. Sebum cildinizi doğal olarak nemlendirmek için vücudunuzun ürettiği yağdır, gözenekten yüzeye çıkar. Gözenekte ölü hücreler ve bakteriler yağla beraber biriktiğinde akne gelişir. Kozmetiklerle bunu kontrol altına alabilirsiniz. Ama önce dermatologa görünmenizde fayda var.

Erişkinseniz ve akne başladıysa ilk kontrol etmeniz gerekenler:

  • Kan tahlili yaptırıp hormonal durumunuza baktırın. Erkeklik hormonu fazlalığına göre doktorunuz size dengeleyici tedavi verecektir.

  • Son 2 aydır kullandığınız güneş koruyucu, saç ve makyaj bakım ürünlerinizin içerik bölümlerine göz atın. Gözenek tıkayan mineral yağ, petrol türevleri var mı? Dedektiflik gerekiyor, ürünün üzerinde “non comedogenic” yazısını arayın.

  • Sabah ve akşam temizlemeyi asla ihmal etmeyin ve yağ salgısını kontrol altına alan nemlendiriciler kullanın. Güneş koruma kreminizi mineral filtre ve petrol türevi olmayan yağlardan seçin.

 

Ayşenur Yazıcı