LİLASIRLAR

ERKEKLERİN CİLT BAKIMI

Hayatın ve günlük koşturmanın yorduğu ve kirlettiği cilt için ne gerekiyorsa erkekler için de geçerlidir. Üstelik erkeklerin sakal gibi içinde kir barındırma özelliği yüksek bir yüz örtüsü de var.

Temizleme, nemlendirme, göz çevresine onarım asal bakım şıklarınızdır.

Erkeklerin cilt kalınlığına ve salgılarına göre kıvamı ve içeriği ayarlanmış özel ürünler, onların da kırışık ve leke sorunlarına çözüm olarak kozmetik sektörünün yenilikleri olarak sunuluyor.

Yaz aylarında, tıraş sonrası kullanacağınız nemlendiricilerin sadece "nemlendirici" olmasının yetmeyeceğini, yüksek güneş koruması içermesi gerektiğini unutmayın. Erkeklerin de güneş sebebiyle lekeleri oluşur ve deri daha kalın olduğu için lekenin giderilmesi de kadınlara oranla daha güç olur.

 • Sabah tıraşlarından sonra mutlaka bir koruyuculu nemlendirici losyon kullanmalısınız. Yağlıca ciltler için yağsız jel nemlendiriciler ve akışkan balsamlar sizin için üretilmiştir.

 • Bu gün boyu nem dengesini sağlayacak, hem de cildi yumuşak tutacağından kurumuş gözenekler ve kıl dönmesi sorununuz yok olacaktır. Hassas derisi ve batıkları olan erkekler cilt bakımına dikkat ederlerse kıl çıkışlarını düzenleyebilirler.

 • Nem ve yağ dengesi sağlıklı kurulmuş, gün içinde biriken kirlerden geceleri düzenli arındırılmış ve besleyici kozmetik kullanmış bir ciltte de sakal ile ilgili hiçbir sorun kalmayacaktır.

 • Temizleme ürünü olarak PH ayarı erkekler için ayarlanmış olan jel köpüklü temizleyicilerle akşamları yüzünüzü kirlerden arındırmalısınız. Aksi takdirde, gece boyunca hücreleriniz yenilenirken, yağ salgısı ve kılın gözenek içinde uzaması sürerken kirlerden arındırılmamış cildiniz, çok kısa zamanda size bol açılmış gözenekler ve siyah noktalarla dolu sivilceli bir yapıyla karşılık verecektir.

 • Eğer cildiniz hassassa, jilete karşı her zaman bir yanma ile karşılık veriyorsa yatıştırıcı özler içeren organik sertifikalı (kimyasalı sizi hırpalamayacak olan) krem/köpük ürünler kullanmanız gerek.

 • Beylerin, onlar için üretilmiş kozmetiklerin üzerindeki kullanma talimatlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Bazı maske ve peeling'ler (granüllüler) tıraş olmamış cilde, bazı tedavi amaçlı krem ve maskeler de kıldan arındırıldıktan sonra cilde uygulanır (temizleyici maskeler gibi).

 • Haftada bir gün ölü hücrelerden arındırıcı bir peeling, ardından da maske yaparak hem yağ salgılarını dengelersiniz hem de siyah nokta oluşumunu engellemiş olursunuz.

 • Maske seçerken eğer sivilce oluşumuna müsait bir cildiniz varsa kil, kaolin içerikli ve antiseptik etkisi de olan ürünlerden yana tercihinizi kullanın. Eğer deride kalınlaşma hissediyorsanız soyularak çıkartılan maske de seçebilirsiniz. Maskeleri tıraş edilmiş cilde uygulamanız gerektiğini unutmayın.

 • Akneli bir cildiniz varsa tıraş olmanız iltihabın yayılmasına sebep olabilir. Bu yüzden tedavi sürerken sakallı dolaşmanız gerekebilir. Bu süre zarfında da anti bakteriyel veya ilaçlı şampuanlarla sakalı yıkamanız gerekir. Doktorunuz bunu size anlatacaktır. Çünkü hem kıl hem yağlı ciltle uğraşmak gerçekten zordur ve özenli bir hijyen ister.

 • Güneş, erkeklerin cildiniz de kurutucu ve yakıcı etkisiyle kırıştırır! Yaşa göre belli deri kat yerleri elbette ki olmalıdır ama burada derin kırışıklar ile yaşlı değil “yorgun” olmak söz konusudur.

 • Erkekler için koruyucu göz çevresi ürünlerini de bakımınıza zamanında ilave ederseniz, bakımsız yaşıtlarınız arasında kimse yaşınızı tahmin edemeyecektir.

 • İlla ki bronz olmak gibi bir tutkunuz varsa bunu sağlayan özel üretilmiş güneşsiz bronzlaştırıcılardan kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey, ürünü yüze ve vücuda yaydığınızda tamamen kurumadan giyinmemeniz gerekliliğidir. Aksi takdirde, giyside leke bırakabilir.

 • 40 yaşın üstündeyseniz ve sigara-alkol gibi vücutta yaşlanmayı hızlandıran maddeler kullanıyorsanız, cildi toksinlerden arındıran serilerden, detoks yapan ürünler seçmeniz sağlıklı ve canlı bir deri için iyi olacaktır.

 • Siyah noktalardan, yüzdeki izlerden kurtulmak için ayda bir kez bakım salonlarında derin bakım da yaptırabilirsiniz.