LİLASIRLAR

ESKİMİŞ MAKYAJ MALZEMESİ TEHLİKESİ

 

Evlerimiz 19-22 derece ısıda ortamlardır. Kozmetikler bu ısıda bozulmadan kalacak şekilde üretilirler. Buzdolabına koymak gerekmez. İçindeki miktar kullanım tarihi bitmeden ürün bitecek şekilde gramajlanır. Yani her gün maskara kullanıyorsanız ürün bitene kadar sağlıklı yapısını korur. Saklama kurallarına uyarsanız tabii…

Makyaj malzemesini genelde banyoda bulundururuz. Nemli, buharlı bu ortamda pudra, allık ve farların içlerinde mikroorganizmalar üreyebilir. Her ne kadar çekmece içinde saklıyor olsanız da kapaklarının mutlaka kapalı olmasına özen gösterin ve arkalarındaki kullanım süresini belirten ibareye dikkat edin. Ürün bitmemiş olsa bile kullanım süresi sona erdiğinde mutlaka atın, kullanmayın.

Mikropların ürediği makyaj malzemesini kullanmaya devam ettiğiniz zaman deri sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Mantar, kaşıntı, lekelenme, alerjik reaksiyon veya egzama sorununuzun sebebi eskimiş makyaj malzemesi olabilir.

  • Maskarayı kullandıktan sonra sıkıca kapatın. Kuruduğunda içine “sulandırmak amacıyla” asla sıvı katmayın. Açılan ürün, havayla temas ettiği anda yaşamaya başlar. Altı ay önce açılmış ve hiç kullanılmamış bir maskarayı direkt çöpe atın. Alerji olabilirsiniz. Kirpiklerinizi dökebilir.

  • İki fondöteni başka bir kapta karıştırıp saklamayın. Bakteri ürer. Kullanacağınız zaman elinizin üzerinde karışımı hazırlayıp uygulayın.

  • Dudaklarınızda kabarma, kızarıklık ve sızlama varsa bir yıl önce açtığınız parlatıcıları kullanmayın. Atın.

  • Kirpik dipleriniz kaşınıyorsa, 6 ay önce aldığınız eyeliner’ı kirpikleriniz dökülmeye başlamadan çöpe atın.

  • Her gün fondöten kullanmıyorsanız, kavanoz yerine tüp veya pompalı fondötenleri tercih edin. Daha uzun süre bakteri üremeden kullanırsınız.

  • Her ürünü kullanır kullanmaz kapağını sıkıca kapatın. Güneşte bırakmayın.

İçinde ne olduğunu bilmediğiniz ucuz malzemelere itibar etmeyin. Sizden önce açılmış bir ürünü almayın. Cildinizde aniden kaşıntı, pullanma, kızarıklık, yangı veya renginde dalgalanma, leke başladıysa tüm makyaj malzemenizi değiştirin ve bir dermatologa görünün.

 

Ayşenur Yazıcı