LİLASIRLAR

GENÇ VE YORGUN CİLT

 

Hepimizin cildi “genetiğimizin” taşıdıklarınca güçlü veya zayıftır. Ancak günlük yaşamda ne kadar dış etkenlerden hasar almasını engeller, korur ve nemini kaybetmesini frenlersek o kadar diri, dirençli kalır.

Yaşlanma sürecine girmemiş, genç ama çok yorgun pütürlü, cansız bir cildiniz varsa “korumuyorsunuz” demektir. Korumak, hem suyunu kaybetmesine, hem UV ışınlarının verdiği zarara karşı korumak demektir. Çünkü her ikisi de gençken sistem ne kadar tıkır tıkır işlese de de yenilenmenin hızını yavaşlatır. Korunmamış cilt hızla yaş alır. İlk belirtisi de yorgun yüzeydir.

Cildimiz, ömrünün ilk 25 senesi kendi kendini müthiş bir hızla yenileme ve onarma kabiliyetine sahiptir. Sivilce çıktığında bir gecede onarılır. İzi bir ayda yok olur. Bir çizik kesik olduğunda birkaç saat içinde kabuk tutar ve bir hafta sonra izini bile görmeyiz. Tüm bunlar tam gaz çalışan, ergenliğin tamamlanmasına yardımcı kusursuz metabolizma sayesindedir. Cildinizi genç yaşınıza rağmen solgun, cansız, hassas, susuz ve gözenekli buluyorsanız aşağıdaki şıkları gözden geçirin:

  • Temel cilt bakımı dediğimiz temizleme + nemlendirme + koruma üçlüsünü düzenli yapıyor musunuz?

  • Kullandığınız ürünler cilt tipinize uygun mu? Karma cilde “yağlı” cilt ürünü kullanmak gibi.

  • Temizliyor ama nemlendirici kullanmıyor musunuz? Yani cildi tüm gün hassaslaşması ve su kaybetmesi için kendi kaderiyle baş başa mı bırakıyorsunuz?

  • Daha 13 yaşındayım cilt bakımına gerek yok mu diyorsunuz? Adet görmeye başladığınız zamandan itibaren salgılar değiştiğinden temel bakıma başlanmalıdır.

  • Ağır diyetler yapıyor, hızla kilo veriyor ve beslenmenizi bilinçsizce kısıtlıyor musunuz? Bir fabrikaya ne kadar sağlıklı malzeme verirseniz o kadar iyi üretim yapar.

Ne yapmalı?

Sabah ve akşam temizlenmiş cilde cilt tipine uygun nemlendirici sürmeli. Gündüzleri kış aylarında 20 SPF civarı, yaz aylarında 30 SPF ve yukarısı güneşin zararlı ışınlarından koruyan bir koruyucu kullanılmalı.

Eğer ciltte yorgunluk bir rahatsızlığa bağlı veya uzun süre bakımdan uzak kalındığı için varsa, krem altına antiaging serum desteği kullanılmalı. Yaşlanma karşıtı ürün kullanmak için “yaşlı” olmak gerekmiyor. Cildin yorgun olması yeterlidir.  "Herkes Anti-aging Kullanabilir" başlıklı yazıdan detay bakınız.

 

Ayşenur Yazıcı