LİLASIRLAR

GENİTAL BÖLGEDE KARARMA

 

Genital bölgedeki kararmalara ilgili birçok hanımın soruları var. İnternette ise bilen bilmeyen herkesin bu konuda kendi deneyimlerine göre söyleyebileceği bir sözü var…

Mutfak malzemesinden yapacağınız açmalar (!) her zaman geçicidir. Unutmayınız.

Limon suyu, talk pudrası, sirke gibi malzemeler geçici beyazlatma yapar. Kalıcı ve daimi olmaz. Ayrıntı için "Mutfaktan Kozmetik Çıkar Mı?" başlıklı yazımıza göz atınız.

Ne yapılabileceği konusunda bilgi aktarmadan önce kararmanın “neden” oluştuğuna bakmanız ve bunları yapmaktan sakınmanız gerek ki beyazlatma çabalarınız “olduğu yerde kürek çekme” eylemine dönüşmesin.

  • Esmer hanımlarda kararma daha koyu olur. Çünkü cilt yapılarındaki pigmentasyon daha yoğundur. Yaş aldıkça da kararmanın artması derinin elastikiyetini kaybedip yenilenme hızının düşmesindendir.

  • Çok sıcak sir ile genital bölge tüylerini almak, küçük ve deriyi esnetmeden alınan minik bölgeler yerine; geniş bantlarla bir kerede geniş bir alanı temizlemek bölgeyi tahriş eder elastikiyetini zedeler. Kararmaya zemin hazırlar.

  • Sıkı, dar, pamuklu olmayan sentetik iplikli çamaşırlar yine sürtünme ve tahriş sorunu oluşturduğundan kararma sebeplerinden bir diğeridir.

  • Pamuklu sandığınız pedler tahrişi artırır. Sürekli tahriş olan deri kararır.

Genital bölge Ph’ına uygun olmayan sabunlarla bölgeyi yıkamak florasını bozar. Bu bölge 3.8 – 4.5 pH değerindedir. Lazer sonrası kararma yaşayanlar için de aynı bakım gereklidir. Lazer süresince ve sonrasında genital flora dengesini bozmayan temizleyiciler kullanmak gereklidir.

  • Genital bölgedeki enfeksiyonlar çevresinde kararmayı tetikleyebilir. Hijyen sağlayıcı temizlik ve enfeksiyonun tedavi edilmesi sorunu hafifletir.

  • Hamilelikte genital bölgede koyulma olabilir. Melanin üretimi hormonal olarak artabilir, doğumdan sonra kendi rengine dönecektir.

E vitamini yağını düzenli kullanmak açılmaya yardım edecektir. Nemini koruyan deri rengini de korur. Genital bölgeyi kurutan ve hırpalayan sabun, sıcak ağda, yanlış epilasyon gibi işlemlerden sakının. Genital bölgede de kullanılabilen “cilt rengi açıcılar” vardır. Disiplinle ve her gün düzenli kullanıldığında açılma sağlanır. Leke açıcı kremin genital bölge için uygun olup olmadığı kozmetiğin içeriğinde belirtilir.

Lazerle genital bölgede açma işlemi de yapılıyor. Bir dermatoloji uzmanı size yardımcı olacaktır.

 

Ayşenur Yazıcı