LİLASIRLAR

GERGİNLİK VE BANYO

 

Banyo yapmak depresyondan sıyrılmak için kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerden biri. İnsan suya dokununca yatışır. Nasıl rahatlamasın ki, anne karnında emniyette olduğumuz yer su, kanımızın %92’si, beynimizin ve kaslarımızın %75’i sudan oluşuyor.

Bir bardak su içtiğimizde sadece midemiz değil tüm beden bayram ediyor. Çünkü su hayatın kendisi!

Huzur ve sakinlik isteyen her beden suyla temasta derhal yumuşar, dokular tazelenir, toksin atma hızı artar, cilt nefes alır bunlara bir de ruhu okşayan güzel kokular eklerseniz banyolar bir "psikolojik ve bedensel rahatlama" seansına dönüşür.

Dinlenmiş, kan dolaşımı rahatlamış bir vücut oluşurmak stresi yenmenin ilk adımlarından biridir. Kendinize yapacağınız en büyük iyilik, aromaterapinin ve ılık suyun aklınızı sakin düşünmeye davet edeceği 20 dakikalık bir banyo ritüeli olabilir.

 

Hazırlık ve birkaç püf noktası

  • Suyun sıcaklığı 38-39 dereceyi geçmemeli. Sıcak suyla duş almayın!

  • Sevdiğiniz, sizde "acılı anısı" olmayan bir müzik açın. Meditasyon müzikleri hoşunuza gidebilir. (Kuş sesleri, deniz dalgaları ve şelale seslerinin olduğu ses kayıtlarının kan dolaşımı üzerinde yatıştırıcı etkisi kanıtlanmıştır.) Cep telefonundan yüzlercesinden birini seçebilirsiniz.

  • Kokulu mumlardan bir tane yakıp lavabonun kenarına koyabilirsiniz.

  • Banyo jeli, sabunu, vücut kremi veya vücut yağınızı aynı koku serisinden seçiniz. Gül, leylak, menekşe, vanilye, misk gibi değişik kokuları karıştırmayın. Tek tip koku olsun.

  • Size yatıştırıcı, zihin düzenleyici, rahatlatıcı, sakinleştirici özellikleriyle yardımcı olacak özel bitkiler var. Portakal, gül ağacı, bergamut, okaliptüs, sandal, rezene, vetiver, nane, sardunya, mercanköşk, lavanta, ardıç, mürüsafi, paçuli, biberiye, mineçiçeği, ylang ylang, ruhu tedavi edici özellikleriyle bilinen bitkilerin sadece birkaçı.

 

SPA' larda size sunulan "Floating Spa" adlı, ruhsal ve bedensel rahatlama seansını evde yapabilirsiniz. Yeter ki isteyin... Siz değerlisiniz. Bir eşiniz yok, dünyada teksiniz. Unutmayın.

 

Ayşenur Yazıcı