LİLASIRLAR

Gözenek Temizleme

İri gözenek ya da gözeneklerin gittikçe belirgin hâle geliyor olması yaygın cilt sorunlarından biri.. Genellikle yağlı ve karma ciltlerde daha sık görülen ve kolay oluşabilen iri gözenek sorunu, kuru ve normal ciltlerde çeşitli faktörlere bağlı olarak nadiren görülür.

En önemli detay: Gözeneksiz cilt yoktur. Gözenekler insan vücudunda alt katmanların da nefes alabilmesi için bedenimizde yer alan görünmesi oldukça zor minicik deliklerdir. Hava almak için burun deliklerine ne kadar ihtiyacımız varsa, cilt sağlığı için de gözeneklere o kadar ihtiyacımız var.

Peki, beden sağlığının gerekliliği olan, minicik görünmesi bir hâyli zor olan bu gözenekler nasıl olur da gittikçe görünmeye başlar? Hatta nasıl olur da kocaman olurlar?

Cevabı çoook basit: Temizleme hataları, kendine uygun ürün kullanmamak, bol kimyasallı ürünler ile temasta olmak, çevresel faktörler, yaz-kış güneş kremi kullanmamak...

Cilt bakım rutini temizleme başlıyor, her şey gibi.. Temizleme jelinizi, köpüğünüzü aldınız, yüzü hafif ıslatıp, elinizle güzelce köpürttünüz, yüzünüzü ve duruladınız. İçiniz çok rahat efsanevi bir adım başardınız! Üşengeçler için bu durumun sonuçları biraz daha ağır :(

Yüzeyi belki harika temizlediniz (!) (Ki, toniğin önemini “Neden Tonik Kullanmalıyım” yazımızda okuyabilirsiniz.) Peki, gözenekler temizlendi mi? Dibi tutmuş bir tencereyi bezle tertemiz hâle getirebilir misiniz?

Gün boyu yüzünüzde olan krem, fondöten ya da çevresel faktörlerden gelen kirler içerde kaldı. Yüzün her gün bu şekilde temizlendiğini varsayarsak ki -daha ne deterjan kimyasallı temizleme ürünlerinden, ne yanlış ürün kullanımından bahsettik- gözeneklerinizin içi dolu kaldı. Zamanla havasız kalmaktan sivilce olarak belirdi ya da siyah nokta.. Ya da cildiniz zaten yağlıydı merhaba akne!

Gözenek bakımı nasıl yapılır?

  • Cilt yapınıza uygun temiz içerikli bir temizleyici ile tanışın! Cildiniz kuru ise birkaç sivilce için “akneli ciltlere özel” temizleyici kullanmayın. Zaten kuru olduğu için sivilce oluşuyor olabilir.
  • Günlük temizleme esnasında cilde zarar vermeyecek yapıda temizleme pedlerinden ya da elektronik temizleyicilerden yardım alın.
  • Gözenek sıkılaştırıcı kremler, gözenek küçültücü tonikler kullansanız bile tamamen temizlenmeyen, içi dolu gözenek sıkılaşmaz. İlk adım hep tertemiz gözenekler!
  • Cildinizi sabah ve akşam temizleyin. Gece uygulanan ürünlerin emilmeyenleri ve fazla salgılanan yağ, sabah cilt yüzeyinde belirir. Bu da gözeneklerin tıkanması için bir sebep olabilir.
  • Haftada bir cilt yapınıza uygun bir peeling kullanın.
  • Temizleme sonrası mutlaka alkolsüz bir tonik kullanın.
  • Yağlı bir cildiniz varsa yağlı bir nemlendirici kullanmayın. Zaten yağlı ciltte yağ fazla, eksiği yok.
  • Cilt sizin. En iyi tanıyan sizsiniz ürün almak istediğinizde, sizden iyi tanıyan kimse yok. Hangisi daha iyi diye sormayın. “Kuru cildim, sivilce problemim var, kızartmayı çok yiyorum, işim gereği açık havada çalışıyorum” gibi sizi anlatan bilgilerle doğru ürüne yönelin. LilaPedia bölümümüzde Güzellik Uzmanlarımıza danışabilirsiniz.
  • Popüler kültürü takip etmek harika ama pazarlamanın efsanevi gücünü hatırlayın. Herkesin ya da en yakın arkadaşınızın memnun kaldığı ürün sizin için uygun ürün olmayabilir.

 

LilaKutu