LİLASIRLAR

Güne Harika Başlamanın 7 Yolu

Sabah uyandığınızda bitkin uyanıyorsanız ve hiçbir şey yapmak istemiyorsanız, yeterince dinlenemiyor olabilirsiniz. Gece yatmadan önce yapabileceğiniz birkaç basit yöntem ile ertesi güne zinde ve enerjik başlayabilirsiniz. Böylece sadece vücudunuzun yorgunluğunu değil, zihninizin ve cildinizin yorgunluğunu da atmış, güne harika başlamış olacaksınız.
 

  • Ilık Bir Duş Alın

Hava kirliliği ile gözle görülmeyen kir ve tozlar vücuda tam anlamıyla yapışır. Kir ve tozdan dolayı tıkanan gözenekler nefes alamazlar. Bu yüzden duş almadan önce uyumak yapacağınız en kötü şeyler arasındadır. Tüm günün yorgunluğunu ve kirini duş ile atmanızın ardından, mayıştığınızı ya da uykunuzun geldiğini hissedebilirsiniz. Bu durum, ılık su sayesinde kaslarınızın gevşediğinin göstergesidir. :)

  • Makyajınızı Temizleyin

Huzurlu bir uykunun en önemli adımlarından birisi makyaj temizliğidir. Makyajı temizlenmeyen cildin ağırlığı, tüm vücudunuza yansıyacaktır. Geceleri vücudumuzda olduğu gibi cildimiz de yenilenir. Cilt yenilenmeye hazırken, olanca tüm makyajın cildin alt tabakasına işlemesini ister miyiz? Tabii ki hayır!  Sabah uyandığınızda temizlenmemiş makyaj ile nasıl göründüğünüzü bir hayal edin, eğer bu görüntünün cildinizde kalıcı izler bırakmasını istemiyorsanız, mutlaka makyajınızı size uygun bir temizleyici ile temizleyin. Bırakın gözenekleriniz nefes alsın!

  • Gece Bakımınızı Yapın

Gerekli temizleme işlemlerini yaptıktan sonra, cilt tipinize uygun bir gece kremi uygulayarak bakımınızı tamamlayın. Cildinizin ihtiyacına göre her gece ya da dönemsel kürler halinde serumlardan destek alabilirsiniz. Geceleri hücreler daha hızlı yenilenir. Bu sebeple yatmadan önce sürdüğünüz ürünlerin büyük önemi vardır.

  • Işıksız Bir Ortamda Uyuyun

Tamamen aydınlatan bir ışık olmasına gerek yok, gece lambası bile kullanmamalısınız çünkü hücreler sadece karanlıkta yenilenebiliyor. Fakat ışık bulunduğunda hücre yenilenmesi yavaşlıyor ve vücut daha az dinlenmiş oluyor.

  • Saçlarınızı Tarayın ve Açık Bırakın

Yatağa saçlarınızı toplayarak yatmak, her ne kadar sizi daha rahat hissettiriyor olsa da, bu saçlarınız için pek geçerli değil. :( Olası saç sorunlarına (dökülme, kellik, yavaş uzama) maruz kalmak istemiyorsanız, mutlaka gece yatmadan önce saçlarınızı taramalı ve açık bırakarak uyumalısınız. Saçlarınızı taramanız masaj vazifesi görecek ve kan akışını hızlandıracaktır, bu yöntem saçlarınızın daha sağlıklı olmasını ve daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

  • Sakinleştirici Yağlardan ve Kokulardan Destek Alın

Yapılan araştırmalarda uzmanlar, kokuların kişilerin üstünde oldukça etkili olduğunu kanıtlamışlardır. Özellikle lavanta, aloe vera gibi bitki esansları uyurken dinlenmenize olanak sağlar. Yatağınızın yanına koyabileceğiniz minik bir koku kâsesi veya yastığınıza damlatacağınız birkaç damla yağ sayesinde, kendinizi deliksiz bir uyku içinde bulabilirsiniz.

  • Sırtüstü Uyumaya Özen Gösterin

Yüzüstü uyumak hem nefes problemleri yaşamanıza hem de cildiniz çok çabuk kırışmasına neden olabilir. Erken yaşta yaşlılık belirtileri ve nefes problemleri yaşamak istemiyorsanız, mutlaka sırtüstü uyumaya özen göstermelisiniz.

 

 

 

LilaKutu